ПИТАЊЕ КОЈЕ ЈЕ ОТВОРИЛА ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Колико су заразне особе које прележе ковид БЕЗ СИМПТОМА?
Међу бројним питањима која је отворила пандемија корона вируса је и питање колико су заразне особе које прележе ковид без симптома, односно такозвани асимптоматски случајеви
Нови подаци говоре да отприлике свака пета заражена особа неће имати симптоме и да ће пренети вирус на знатно мање људи него неко са симптомима. Међутим, истраживачи су и даље подељени око тога да ли асимптоматске инфекције делују као тихи покретач пандемије, наводи се у тексту на сајту Nature.com.
ОВО ЈЕ ЗА РУСИЈУ НЕПРИХВАТЉИВО: Тражићемо чврсте гаранције од држава да ће испуњавати обавезе
ДА ЛИ МУ СЕ НЕ СВИЂА ЏО? Путин рекао због чега још увек није честитао БАЈДЕНУ ПОБЕДУ
КО ЈЕ ЏО БАЈДЕН? Сазнајте одговор у најновијој епизоди СТАБИЛОКРАТИЈЕ (ВИДЕО)
Иако научници све боље разумеју асимптоматске случајеве заразе, они кажу да људи треба да наставе да користе превентивне мере - дистанца, маске, прање руку, без обзира на то да ли имају симптоме.
- Проблем је што треба разликовати оне који кроз ковид прођу без симптома од оних који су у првим данима заразе, па им се симптоми још нису развили - изјавила је Крутика Купали, истраживач заразних болести на Медицинском факултету Универзитета Станфорд у Калифорнији.
Она је објаснила да је асимптоматски случај онај ко никада није развио симптоме болести, а пресимптоматски онај ко има благе симптоме пре него што се појаве јасни симптоми болести.
Истраживања на почетку пандемије показивала су да би стопа асимптоматских инфекција могла бити и до 81 одсто. Међутим, анализа објављена прошлог месеца, која је обухватила 13 студија на 21.708 људи, показује да је каже да је стопа асимптоматских инфекција заправо 17 одсто.
- Докази сугеришу да већина људи развија симптоме за седам до 13 дана", рекао је водећи аутор Ојунгерел Бјамбасурен, истраживач биомедицине у Институту за здравствену заштиту на Универзитету Бонд у Голд Коусту, Аустралија.
Такође, подаци истраживања су показали да је код асимптоматских особа 42 одсто мања вероватноћа да пренесу вирус него код симптоматских људи.
Међутим, иако постоји мањи ризик да асимптоматски људи пренесу вирус, они и даље могу представљати значајан ризик за јавно здравље јер је већа вероватноћа да ће бити напољу, међу људима него код куће, каже Ендру Азман, епидемиолог Универзитета Džonns Хопкинс.
Он указује да је знатан део заражавања последица асимптоматских преноса.
Други истраживачи, међутим, сматрају да асимтоматски случајеви нису "тајни покретачи ове пандемије", пошто не обично не кашљу и не кијају, тако да не остављају вирус на површинама око себе.