ПОДРЖАЛИ БОМБАРДОВАЊЕ И КОСОВО ЈЕ ЗА ЊИХ НЕЗАВИСНО: Шта долазак Зелених на власт у Немачкој значи за Србију?
Немачки Зелени су у Србији препознатљиви по европосланици Виоли фон Крамон
После 16 година у Немачкој би могао да се деси огроман политички заокрет и да канцеларско место више не припадне Хришћанско-демократској унији (ЦДУ) Ангеле Меркел, али ни њиховом вишедеценијском главном противнику социјалдемократама (СПД), већ партији Зелених.
"ТАКО МОЖЕТЕ СА ЊИМА, СА НАМА ЈЕ ТАКАВ ТОН НЕДОПУСТИВ" Захаровој "пала клапна на очи", порука Чешкој јасна!
ЕРДОГАН ПОСЛАО СНАЖНУ ПОРУКУ ПУТЕМ ВИДЕО-КОНФЕРЕНЦИЈЕ: Они који Турску виде као претњу падају у тешку заблуду!
ДОШЛО ВРЕМЕ ДА СЕ РАМА ПОШАЉЕ У ПЕНЗИЈУ? Држава постала легло криминала, разбеснео све залагањем за ВЕЛИКУ АЛБАНИЈУ
Немачки Зелени су у Србији препознатљиви по европосланици Виоли фон Крамон, која свако мало оспе паљбу по нама, али кључ односа Берлина и Београда неће бити код ње. Од Србије зависи да ли ће долазак Зелених претворити у добру или лошу вест.
Непуних шест месеци пред изборе, престо ЦДУ се озбиљно дрма, показују најновије анкете у Немачкој. Зелени су постали убедљиво најјача политичка снага са 28 одсто подршке, а Демохришћани су доживели пад и тренутно су на 21 одсто.
Са таквим распоредом снага, постоје реалне шансе, како преноси "Дојче веле" да после избора у септембру по први пут Зелени предводе владајућу коалицију и дају свог канцелара. Јер, њихове "зелене" теме су у тренду, а уз то су тамошњи бирачи сити и пандемије, и мера, и споре набавке вакцина, али и корупционашких скандала у редовима демохришћана. Коцкице би могле да се сложе тако да Зелени са Социјалдемократама направе коалицију додајући ту или Либерале или Левицу.
Почетак односа Зелених и Србије није био добар. За време њиховог јединог учешћа у власти на савезном нивоу, деведесетих година, тадашњи лидер и шеф дипломатије Јошка Фишер одбацио је јак пацифистички приступ и неочекивано подржао бомбардовање СР Југославије.
У новом програму, објављеном 2020. године, као основна начела странке наведели су климатска политика, екологија и одржива економија, јаче учешће грађана у политици, социјална правда, демократија и мир.
Што се тиче тзв. Косова, за њих је оно независно, а пре две године европарламентарац Зелених Отмар фон Холц рекао је да Немачка и ЕУ "морају више да се ангажују у косовском проблему да други светски играчи не би ускочили у тај простор".
Последњих година у њихово име о Србији најчешће говори Виола фон Крамон-Таубадел, известитељка Европског парламента за Косово.
Ништа лепо од ње до сада нисмо чули, али не само када се ради о Косову. Недавна "живописна" изјава била је да се унутар ЕУ "занемарују геополитичке импликације процеса вакцинације у Србији", пре свега када је реч о руској вакцини "спутњик В". Бриљирала је и раније, позвала Шпанију да призна Косово, и жучно бранила тзв. Косово од оцене европарламентараца да је "мафијашка држава и рак-рана Балкана".
С обзиром на то да је Немачка стожер и најутицајнија земља Европске уније, оправдано је запитати се
- шта би долазак Зелених на власт могло да значи за Србију?
- Да ли треба да очекујемо појачан притисак око признања Косова?
- Да ли ће "процват" Зелених бити добра или лоша вест за Србију?
На ово питање др Невен Цветићананин, председник Форума за стратешке студије ИДН, одговара: зависиће од способности Србије да се прилагоди политици нове владе.
- Не можемо политику Зелених да посматрамо кроз Виолу, или Јозефа Фишера, али чињеница је да ће Зелени као водећа странка дати тон и ритам новој коалицији. Стратешки се може десити да имају другачији приступ темама у односу на демохришћане, нешто тврђи приступ према Русији, а да ситуацију на Балкану посматрају у грађанском кључу. То значи да око Косова неће имати разумевање за било какве иницијативе као што је размена територија. До сада су тај предлог благо критиковали, а у будућности ће то вероватно бити тврдокорно одбачено - напомиње Цветичанин.
На Србији је, додаје он, да следи праксу свог најбољег дипломате Николе Пашића, да покуша да нађе заједнички језик са новом владом.
- Пашић није седео и чекао да се ствари десе, већ је правио благи заокрет ка земљама иницирањем тема за које је претпостављао да би могле да се нађу у њиховом фокусу. А то за нас значи да би ми већ сада требало да почнемо да радимо на еколошким темама, унапређењу грађанског друштва, цивилног сектора. Србија је мала земља, на њој је да се прилагоди и спреми, имамо довољно времена јер ће нова влада бити формирана најкасније у децембру - напомиње он.
За спољнополитичког аналитичара Бошка Јакшића дилеме нема, успон Зелених лоша је вест за Србију.
- Али они су добра вест за екологију у Србији. У ЕУ парламенту Зелени су изузетно против актуелне политике садашње Србије. Што се тиче Косова, не знамо да ли ће странке које буду правиле владу правити једна другој уступке, да се деси да се појача притисак око Косова, а да неке друге теме не буду акцентоване - напомиње Јакшић.