ПОХВАЛЕ ИЗ САВЕТА ЕВРОПЕ: Србија хумана, за разлику од неких земаља Западног Балкана
Србија пружила уточиште хиљадама избеглица
У Савету Европе оцењено је да је Србија усвојила истински хуманитарни приступ када је реч о пријему избеглица и миграната и да се сада очекује решавање њиховог правног статуса, оцењено у извештају који је данас поподне објављен на званичном сајту Савета Европе.
Брнабић са директором Међународног комитета Црвеног крста: Велики напори у решавању питања несталих
У потрази за бољим животом: Избеглице напуштају Србију, враћају се у Грчку
Извештај специјалног представника генералног секретара о миграцијама и избеглицама Томаша Бочека наглашава чињеницу да се хиљаде миграната и избеглица, који су путовали дуж миграционих путева Западног Балкана у 2015. и 2016. години, сада налази у Србији у несигурној правној ситуацији.
- Док је Србија усвојила истински хуманитарни приступ, примајући хиљаде избеглица и миграната, сада је потребна стратегија која иде даље од пружања хуманитарне помоћи и која ће се бавити решавањем питања везаних за њихов правни статус и за проналажење одрживих решења, како би се гарантовала њихова социјална и економска права у случају евентуалног продужења њиховог боравка у земљи - наводи се у делу извештају амбасадора Бочека о стању миграната и избеглица у Србији.
Специјални представник наглашава потребу да се мигрантима и избеглицама побољша приступ процедурама за добијане азила, да се побољшају њихови услови живота, реше неформалне праксе везане за управљање миграционим токовима према Мађарској и појача борба против кријумчарења миграната и избјеглица.
Бочек препоручује и да се хитно предузму хитне мере како би се ојачао систем старатељства за око 1.000 деце без пратње а која су присутна у земљи и како би се обезбедио њихов адекватан смештај у циљу спречавања њиховог излагања ризицима насиља, сексуалног злостављања и експлоатације и трговине људима.
- Ситуација азиланата у мађарским транзитним зонама Рошке и Томпе изазива забринутост због де фацто лишавања слободе према члану 5 Европске конвенције о људским правима - навео је специјални представник у извештају у делу који се односи на транзитне зоне у Мађарској.
Бочек је у извештају као хитно питање навео пример затварање деце у овим транзитним зонама, укључујући децу без пратње у старости од 14 до 18 година.