Полемика у Пакистану: Обавештајац под истрагом због књиге о Бин Ладену
Формални истражни суд реагује
Пакистанска војска наложила је данас покретање истраге против бившег шефа обавештајне службе, јер је, заједно са некадашњим директором индијске обавештајне агенције, написао књигу која је изазвала полемику о низу питања.
Прочитајте и:
Напад САД у којем је убијен бивши лидер Ал Каиде, Осама бин Ладен, најшкакљивије је питање у књизи под насловом "Шпијунске хронике" (Spy Chronicles), коју је написао бивши шеф пакистанске међусервисне обавештајне службе (ИСИ) Асан Дурани, заједно са А.С. Дилатом, некадашним шефом индијске обавештајне агенције Истраживачко и аналитичко крило (RAW).
- Формалном истражном суду наложено је да детаљно спроведе истрагу о томе - саопштила је пакистанска војска, преноси Ројтерс.
Војска је забранила Дуранију, који је био на челу агенције ИСИ почетком 1990-их, да напусти земљу, саопштивши да је он прекршио војна правила понашања.
- ИСИ је вероватно сазнала шта је са ОБЛ (Осамон бин Ладеном) и он је изручен САД у складу са међусобно усаглашеним процесом - написао је Дурани.
То противречи званичном ставу Пакистана да су власти те земље тек 2. маја 2011. сазнале за напад САД, чија је мета био комплекс у којем се Бин Ладен крио, након што су амерички невидљиви хеликоптери напустили ту територију.
Тај се комплекс, иначе, налази у северном граду Аботабаду, поред војне академије која школује официре.
- Пакистан је порицао било какву улогу, јер би сарадња са САД у циљу елиминисања особе коју су многи у тој земљи гледали као "хероја" могла да владу доведе у неугодан положај - написао је Дурани у књизи.
Коаутор књиге, Дулат, написао је да је процена Индије била иста - да је Пакистан Осаму бин Ладена изручио Пакистану.
СУДЊИ ДАН у Мериленду: КАТАСТРОФАЛНЕ БУЈИЦЕ носиле СВЕ пред собом (ВИДЕО)
НАПУШТА ОСТРВО: Абрамович узео држављанство Израела, сели се у Тел Авив
Међу другим осетљивим питањима обухваћеним овом књигом нашла се и умешаност пакистанске шпијунске агенције у политику и подршка Исламабада групама које су се бориле против индијских снага у спорном Кашмиру.
Пакистан и Индија су се, иначе, међусобно бориле у три рата откако су стекли независност од британске владавине 1947. године, подсећа британска агенција, уз напомену да сада обе земље поседују нуклеарно оружје.