ПЉУШТЕ ОПТУЖБЕ ИЗМЕЂУ БЕЛОРУСИЈЕ И ПОЉСКЕ: Тензије због миграната не престају - огласила се и Немачка
У Минску оптужују Варшаву да су они довозећи војну технику у близини границе створили нервозу и страх међу мигрантима.
На пољско-белоруској граници ситуација је из дана у дан све компликованија и реално постоји опасност да се пролије крв.
СРУШИЛА СЕ ЗГРАДА НА ИСТОКУ ЗЕМЉЕ: Десеторо људи заробљено у рушевинама - повређени и пролазници (ВИДЕО)
ПОЈАВИЛЕ СЕ КОВИД "АЛЕРГИЈЕ" Пацијенти описали језиве симптоме - "Тело ме сврби од главе до пете, осипи су као пликови"
ДРАМА НА КЛИНИЦИ ЗА ВАНТЕЛЕСНУ ОПЛОДЊУ: Грешком замењене бебе - очајни родитељи најавили тужбе
У Минску оптужују Варшаву да су они довозећи војну технику у близини границе створили нервозу и страх међу мигрантима. Белоруси јављају да пољски граничари пуцају изнад глава миграната. Председник белорусије Александар Лукашенко окарактерисао је као уцену акције Пољске да тенкове "леопард" пребаци на границу са Белорусијом.
На другој страни, Пољска оптужује Белорусију да она гомила војску у пограничном појасу.
Без обзира на пропагандне оптужбе, уопште није спорно да су Пољаци и Белоруси довезли јаке оружане снаге у пригранични појас. Министарство одбране Пољске је послало на границу 12.000 војника, затим 4.000 граничара, 1.500 полицајаца и 250 специјалаца из антитерористичке јединице. Колико су Белоруси ангажовали војника и полицајаца у Минску не саопштавају.
На граници се скаупило око четири хиљаде миграната - мушкараца, жена, међу којима су и труднице, деца, бебе.
Пољски граничари и полицајци покушавају да обуздају оне најагресивније мигранте који желе да пређу жичану ограду. Користи се и сузавац. Пољски председник Анжеј Дуда критикује Белорусе што не допуштају да се на њиховој територији организује хуманитарна помоћ. У Варшави су спремни да пошаљу камионе са хуманитарном помоћи у Белорусији, али не и да прихвате избеглице са Блиског истока и Африке.
Европска комисија оптужила је Лукашенка да је "намамио" мигранте да дођу у ту земљу, под лажним обећањем о лаком уласку у Европску унију, уз помоћ "нехуманог, гангстерског приступа".
- По доласку, они се усмеравају ка границама и терају да илегално уђу у Европску унију - рекао је портпарол Европске комисије Петер Стано. Чланице ЕУ, Пољска, Литванија и Летонија се суочавају са покушајима миграната да уђу на њихову теориторију илегално.
Влада Литваније је одобрила увођење ванредног стања у регионима који се граниче са Белорусијом, у пограничном подручју и унутар пет километара од тог подручја.
Власти у Варшави су се обрати руководству Европске уније да уведу нове санкције Белорусији јер користи мигранте да би дестабилизовала границе ЕУ. У Минску кажу да су већина миграната који се сада налази на пољској граници Курди и да им Пољаци не дају ни воду ни храну.
Иначе, поток миграната који се током задњих месеци претворио у реку, долази са Блиског истока и Африке и они траже да им се дозволи улазак у ЕУ. Циљ има је да се докопају неке од развијених западних земаља, и не намеравају да остану у Пољској.
Доста дуго Белорусија је била брана за улазак миграната и наркотика у Европу. Али кад су Европљани увели санкције Минску после председничких избора Александар Лукашенко је казао да се више неће супростављати мигрантима који желе "на годишњи одмор" у Западну Европу. Лукашенко објашњава да су Американци и савезници изазвали ратове због којих људи беже из одређених региона па зато имају моралну обавезу да их приме да живе код њих.
Забринутост и "Стандарди"
Руски председник Владимир Путин и белоруски председник Александар Лукашенко изразили су забринутост због ситуације са мигрантима. Претходно је руски министар спољних послова Сергеј Лавров позвао земље ЕУ да избегавају двоструке стандарде у решавању мигрантске кризе у Белорусији. Он је нагласио и да ова криза произилази из политике коју земље НАТО и ЕУ годинама воде на Блиском истоку и у северној Африци.
Берлин тражи помоћ ЕУ у заштити граница
Немачка, Немачка, ори се из хиљаде грла миграната који се налазе на граници Белорусије и Пољске инсистирајући да их званични Берлин прими под своје окриље.
Министар унутрашњих послова Немачке, Хорст Зехофер затражио је помоћ ЕУ. "Морамо помоћи Пољској да заштити своје границе", оценио је он, додајући да је то, заправо, дужност Европске комисије, а да "је стање на терену такво, да Немачка и Пољска нису у стању да саме реше ситуацију".
Несрећне избеглице надају се да ће у Немачкој отпочети ново поглавље у својим животима. Добродошлица им је, међутим, под огромним знаком питања. Странке које настоје да формирају такозвану "семафор коалицију", после септембарских парламентарних избора у Немачкој, свађају се и око овог питања.
За годину дана, без одобрења у Немачку ушло је 8.833 особе.