Поново се појавила БОЛЕСТ ЛУДИХ КРАВА: Зараза је смртоносна, а откривена је током рутинске контроле
Болест "лудих крава" (БСЕ) регистрована је на фарми у Абердинширу на североистоку Шкотске, саопштила је јуче шкотска влада и објавила да су на тој фарми уведене све ветеринарске мере док се не утврди порекло болести.
Иначе, у Шкотској од 2009. године није забележен ниједан случај овог обољења говеда.
ТЕШКА НЕСРЕЋА! Срушио се авион у РУСИЈИ! У току је ПОТРАГА за несталима, ситуација АЛАРМАНТНА!
Портпарол шкотске владе је истекао да је то уобичајена процедура и да је болест откривена током рутинске контроле, али да, према досадашњим сазнањима, зараза није прешла у ланац исхране.
Како је пренео Гардијан, начелница шкотске ветеринарске службе Шејла Воас изјавила је да је још рано за прецизне информације како је болест доспела на ову фарму, али да је и само откривање овог случаја доказ да систем контроле фунцкионише.
- Позивамно све фармере који можда стрепе да затраже савет ветеринара – рекла је Воас.
Иначе, болест "лудих крава" (БСЕ) први пут откривена је у Енглеској 1986. године. Установљено је да је настала тако што су говеда храњена протеинима аноималног порекла из месно-коштаног брашна. Епидемија те болести оставила је велике привредне последице у свету због забране увоза и извоза говедине. Највише је била погођена Велика Британија.
Болест "лудих крава" је ретка и смртоносна болест, која напада централни нервни систем и мозак претвара у сунђерасто ткиво.
Болест могу добити и људи од варијанти Кројцфелд-Јакобова болест која је одавно позната, настаје спонтано и на милион становника годишње оболи један човек.
Човек се може заразити овом болешћу коју изазива инфективна честица прион, и то у случају да једе инфицирано месо или производе од меса.
У Србији ниједан случај
У Управи за ветерину наводе да у Србији, до сада, никада није дијагностикована болест "лудих крава".
- Поред мониторинга животиња и хране за животиње, као мера спречавања појаве и ширења болести у кланицама и објектима за расецање меса издваја се и уништава специфично ризични материјал, то јест органи и ткива за које је научно доказано да код оболелих животиња садрже узрочнике болести – наводи се у одговру Управе за ветерину.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.