МИСТЕРИЈА НАСТАНКА КОРОНЕ - НОВИ СЦЕНАРИО "Имамо погрешне информације"
Порекло короне по свему судећи још дуго остаће неразјашњено
Први познати пацијент оболео од ковида-19 била је продавачица на пијаци у кинеском граду Вухану, а не рачуновођа који није имао никакве везе са пијацом, али чији је случај допринео спекулацијама да је вирус могао да процури из лабораторије, тврди се у једној америчкој студији.
СЛЕДЕЋИ КОРОНА ВИРУС ПРЕНЕЋЕ ОВА ЖИВОТИЊА: Биолог и ИТ стручњак запањили јавност новим истраживањем - има ли разлога за страх
"ОНА ЈЕ ЧУДО" За баку био спреман споменик и ковчег, а онда је један ПОЗИВ променио све
ОД ЈАНУАРА ОБАВЕЗНА ВАКЦИНАЦИЈА: Хаос у Аустрији, уводи се десетодневна блокада, за невакцинисане оштре казне
Рачуновођа, за кога се сматрало да је прва особа са ковидом-19, известио је да су се његови први симптоми појавили 16. децембра 2019, неколико дана касније него што је првобитно било познато, рекао је у студији Мајкл Вороби, шеф екологије и еволуционе биологије на Универзитету у Аризони, а објављено је у часопису "Сајенс".
Забуну је, међутим, изазвао проблем са зубима који је имао 8. децембра, преноси агенција Ројтерс.
- Његови симптоми су се појавили након више случајева ковида регистрованог код радника на пијаци Хуанан, због чега је продавачица морских плодова најранији познати случај, са почетком болести 11. децембра - наводи се у студији.
Речено је да је већина раних симптоматских случајева била повезана са пијацом, посебно са њеним западним делом где су ракунолики пси били у кавезу, што је пружило снажне доказе о томе да пандемија потиче са пијаце где се продају живе животиње.
Овогодишња заједничка студија Кине и Светске здравствене организације (СЗО) је одбацила теорију да је ковид-19 настао у лабораторији, наводећи да је највероватнија хипотеза да је прешао на људе природним путем, вероватно путем трговине дивљим животињама.
Професор Вороби је био један од 15-ак стручњака који су средином маја објавили колумну у часопису "Сајенс" захтевајући озбиљно разматрање тезе да је вирус процурио из лабораторије у Вухану.
Стручњак повезао први случај са пијацом
Др Вороби, научник и водећи стручњак за праћење еволуције вируса на Универзитету у Аризони, приметио је одступања у временским оквирима током свог проучавања објављених радова у медицинским часописима, као и видео - интервјуа у кинеским медијима са две особе за које се верује да су прве документиране особе заражене корона вирусом.
Др Вороби тврди да везе добављача са пијаце морских плодова Хуанан, као и нова анализа веза најранијих хоспитализованих пацијената са пијаце, снажно упућују на то да је пандемија почела баш тамо.
- У овом граду од 11 милиона људи, половина раних случајева повезана је са местом које је величине фудбалског игралишта. Постаје врло тешко објаснити тај образац ако први случајеви заразе нису започели на тој пијаци - рекао је стручњак.
Неколико стручњака се сложило са анализом др Воробија о томе да је први познати случај короне највероватније био продавач морских плодова. Ипак, неки наводе да још увек нема довољно доказа како би се разрешило питање о почетку пандемије. Сугерисали су да је вирус вероватно заразио 'нулту особу' у неком тренутку прије него што се догодио случај продавача с тржнице, а затим захватио критичну масу и проширио се на пијаци. Истраживања промена у геному вируса, укључујући и оно др Воробија, сугеришу да се прва зараза догодила средином новембра 2019. године, недељама пре него што се продавач са пијаце разболео, преноси "Јутарњи лист".
- Није да се не слажем са истраживањем, али сматрам да ниједан податак није довољно јак или потпун како би се ишта могло поуздано закључити, осим да је пијаца морских плодова Хуанан очито била супер-жариште - рекао је Џес Блум, виролог у Центру за истраживање рака Фред Хачинсон.
Бројне погрешне информације у извештају СЗО и Кине
Он је такође напоменуо да ово није први пут да неки извештај СЗО, које је направљен у сарадњи са кинеским истраживачима, садржи погрешне информације, укључујући погрешне закључке о потенцијалним везама раних пацијената са пијацом.
- Само је запањујуће да у свим тим случајевима стално постоје недоследности о томе када се то тачно догодило - рекао је.
Крајем децембра 2019. лекари у неколико болница у Вухану приметили су мистериозне случајеве упале плућа који су се појавили код људи који су радили на пијаци морских плодова Хуанан, влажном и слабо проветреном простору где су се продавали плодови мора, живина и месо дивљих животиња.
У страху од понављања сценарија са САРС-ом, који је дошао са кинеских животињских пијаца 2002. године, кинески службеници наредили су затварање пијаце Хуанан, а вуханска полиција затворила ју је 1. јануара 2020. године. Упркос тим мерама, нови случајеви су се рапидно појављивали у Вухану.
Нелогичности у опису првог пацијента
Вуханске власти су 11. јануара 2020. саопштиле да су се први случајеви заразе корона вирусом почели појављивати 8. децембра. У фебруару су идентификовали првог пацијента за којег су утврдили да је становник Вухана по презимену Чен, а који се разболео 8. децембра и није имао везе са наведеном пијацом.
Стручњак за порекло грипа и ХИВ-а, др Вороби, покушао је да пронађе везу у раним данима пандемије корона вируса. Читајући студију о раним случајевима из маја 2020. коју су написали локални лекари и здравствени службеници у Вухану, збунио га је опис човека који је изгледао као Чен: 41-годишњи мушкарац без контакта са пијацом Хуанан. Али аутори студије датирали су његове симптоме на 16. децембар, а не на 8. децембар.
Др Vorobiy је потом пронашао нешто што се чинило као други, независни извор за каснији датум: Чена лично.
- Добио сам температуру 16. децембра, током дана - рекао је у марту 2020. човек идентификован као господин Чен у видео интервјуу за "The Папер", публикацију са седиштем у Шангају.
Видео показује да је Чен 41-годишњак који је радио у финансијској канцеларији једне компаније и никада није ишао на пијацу Хуанан. Службени извештаји говоре да је живео у четврти Вучанг у Вухану, километрима далеко од пијаце.
"Њујорк тајмс" није могао самостално да потврди идентитет мушкарца на снимку.
Уз температуру коју је имао 16. децембра, Чен је рекао да је такође осетио стезање у грудима и да је тог дана отишао у болницу.
- Чак и без напорне вежбе, уз само мали напор, као што је начин на који сада разговарам с вама, осећао бих да ми недостаје даха - рекао је.
Др Вороби је рекао да би медицински картони приказани у видеу могли да садрже трагове о томе како је извештај СЗО и и Кине завршен са погрешним датумом.
Једна страница описује операцију којом је Чену требало да буде уклоњен један зуб. Други је био рецепт за антибиотике од 9. децембра који се односио на температуру од претходног дана - вероватно на дан стоматолошке операције.
На снимку је Чен нагађао да је можда добио корону "кад је отишао у болницу", што је вероватно референца на његову ранију стоматолошку операцију.
"Вашингтон пост" је у јулу приметио да се детаљи које је СЗО навео за случај од 8. децембра боље поклапају од уноса из интернет базе података вирусних узорака повезаних са неким ко се разболео 16. децембра. СЗО је рекао да истражује неподударност.
Најранији случај ипак је - жена?
Портпарол СЗО је рекао "Њујорк тајмсу" да ће бити "тешко коментарисати" први познати случај јер је тим СЗО стручњака имао ограничен приступ здравственим подацима. Рекао је да је важно да истражитељи наставе да траже пацијенте који су били заражени и раније.
У ревидираној хронологији др Воробија, најранији случај није Чен, већ продавач морских плодова, жена по имену Веи Гуисиан, која је развила симптоме око 11. децембра. (Веи је у истом снимку који је објавио "The Папер", рекла да су јој симптоми почели 11. децембра, а за "Волстрит журнал" је изјавила да је почела да се осећа болесно 10. децембра. Извештај Кине и СЗО наводи случај од 11. децембра као повезан са пијацом.)
Др Вороби је открио да су болнице пријавиле више од десетак вероватних случајева пре 30. децембра, дана када су власти Вухана упозориле лекаре да траже повезаност случајева са пијацом.
Утврдио је да су Централна болница Вухан и болница Хубеј Синхуа препознале по седам случајева необашњиве упале плућа пре 30. децембра који ће бити потврђени као Ковид-19. У свакој болници четири од седам случајева била су повезана са пијацом.
Фокусирајући се само на ове случајеве, тврдио је др Вороби, могао би да искључи могућност да је пристраност утврђивања искривила резултате у корист пијаце.
Ипак, други научници рекли су да је далеко од сигурног да је пандемија започела на пијаци.
- Он је направио изврстан посао реконструкције онога што је могао из доступних података, а то је разумна хипотеза као и свака друга - рекао је др Волтер Ијан Липкин, виролог на "Маилман School оф Public Health" на Универзитету Колумбија, и додао: "Али мислим да никада нећемо сазнати шта се догађа, јер је то било пре две године и још увек је нејасно."
Алина Чан, постдокторанткиња на Институту "Броад" у Кембрдижу и једна од најгласнијих заговорница теорије цурења вируса из лабораторије, рекла је да ће само нови детаљи о ранијим случајевима, који сежу до новембра, помоћи научницима да уђу у траг пореклу.
- Главни проблем који ово указује је недостатак приступа подацима и грешке у извештају СЗО и Кине - рекла је Чан.