ЕПИЦЕНТАР ПАНДЕМЈЕ НИЈЕ КИНА? Истрага тима СЗО у Вухану - Одговори о ПОРЕКЛУ коронавируса и даље НЕПОЗНАТИ
Порекло короне је и даље недоумица чак и за људе из "СЗО".
Светски стручњаци скептични су поводом објављених резултата истраге о пореклу корона вируса које је спровела Светска здравствена организација (СЗО) уз будно око кинеских научника.
МАЋЕХА ИЗ ОСВЕТЕ СТАВИЛА СИНА (2) У КЉУЧАЛУ ВОДУ: Дете задобило најгоре опекотине, умрло након две недеље
БРИТАНИЈА ДОЖИВЕЛА НАЈВЕЋИ ПРИВРЕДНИ ПАД У ПРЕТХОДНИХ 100 ГОДИНА! Фирме месецима затворене, главни кривац - КОРОНА
ИТАЛИЈАНИ ОБЈАВИЛИ ПОСЛЕДЊЕ ОТКРИЋЕ: Познато колико је минимално трајање имунитета после заразе короном
- Изјавити да имају добре безбедносне протоколе па због тога вирус вероватно није побегао из лабораторије, према мом мишљењу није одговор на наше питање - прокоментарисао је Марк Липсич, професор епидемиологије са Школе јавног здравства Т. Х. Чан при универзитету Харвард.
- Мени то није довољно да се закључи прича - рекао је Липсич за "Вашингтон пост", а то мишљење деле многе његови колеге.
Америчка администрација сматра да истрага није била независна и ваљана.
Епицентар пандемије није Кина?
- Порота није одлучила - одговорио је портпарол Стејт Департмента, Нед Прајс на питање да ли мисли да су кинеске власти биле довољно транспарентне када је реч о пореклу вируса.
Упитан о одлуци међународног тима стручњака СЗО да не препоручију даљу истрагу јер нису нашли доказе који би подупирали теорију, портпарол је рекао да САД чекају објављивање целоукпног извештаја.
- Сједињене Државе ће причекати објаву целокупног извештаја СЗО, уместо да брзају са закључцима који би били мотивисани ичим другим осим науком, желимо да видимо где нас воде конкретни научни подаци и на томе ћемо темељити наш став - изјавио је Нед Прајс.
Путовање међународних стручњака у Вухан и њихове закључке након обиласка локација повезаних са избијањем пандемије ишчекивало се са нестрпљењем, иако се нису очекивале велике, бомбастичне новости.
Међутим, с тим се не би сложила Кина која је налазе комисије СЗО како нема доказа да се у локалном институту, водећем у Кини за истраживање корона вируса, догодила катастрофална грешка због које је вирус завршио напољу. Кина овај закључак види као беспоговоран доказ да им вирус није "побегао",
Кинески званичници су чак на конференцији страних стручњака о закључцима након боравка у Кини поручили како постоји могућност да је епицентар пандемије у некој другој "прекоморској земљи" и да су препоручили да се спроведу нове истраге, на пример у Америци. Ту је изјаву Нед Прајс одбацио као политичке глупости.
- Мислим да ниједан разуман човек не би тврдио да је пандемија почела било где другде, осим у Кини - рекао је новинарима.
Вештачки вирус
У научним круговима углавном влада консензус да је епицентар била Кина и да је вирус почео код шишмиша, па се путем посредне животињске врсте проширио на човека. Питања су се постављала о томе да ли је Кина благовремено реаговала, да ли се почетак нове епидемије гурао под тепих и да ли се тиме пропустило заустављање ширења. Такође, једна од спомињанијих теза је и она о случајном изласку вируса из лабораторија.
Ту су теорију оберучке прихватили теоретичари завере, додатно је продубљујући тврдњама да је вирус направљен вештачки и дизајниран да буде кинеско биолошко оружје. Сличне тврдње је подупирао и бивши амерички председник Доналд Трамп.
Међутим, научници које је послала СЗО кажу како након 12 дана посете остају при тези да је вирус скочио са животиња на људе као најизгледнијој и да је, с обзиром на безбедност у институту, "екстремно мало вероватно" да је могао случајно да изађе у свет из кинеске лабораторије. Осим тога, тим СЗО верује да научници са института нису претходно радили са варијантом САРС-ЦоВ2, која се проширила светом.
Алат за оглашавање кинеске владе
Питање транспарентности колико је уопште ваљана њихова истрага оно је што истичу критичари мисије.
- Ако информације добијаш искључиво од људи који би могли да изгубе све и покажу ти они те доказе, онда то и није нека истрага - коментарисао је Дејвид Релман, микробиолог са универзитета Станфорд, чињеницу да је међународна екипа обилазила места уз пратњу кинеских научника.
- Тим СЗО је требало да тражи целовите и исцрпне досјее о експериментима и секвенцирању генома корона вируса у последњих десет година - сматра Релман.
Упитним се сматра и то што је међународни тим стигао годину дана после избијања пандемије и провео само 12 дана у граду под будним надзором домаћина. Али, и уочи пута се постављало питање колико ће уопште моћи да ископају па се њихов пут, када је напокон испреговаран, претворио у алат за оглашавање кинеске владе.
А одговори на питања о пореклу вируса остају непознати, околности нису нимало јасније, ипак многи су ионако од почетка говорили како је могуће да сигурних одговора на питање одакле је дошао вирус никад заправо неће нити бити.