EPICENTAR PANDEMJE NIJE KINA? Istraga tima SZO u Vuhanu - Odgovori o POREKLU koronavirusa i dalje NEPOZNATI
Poreklo korone je i dalje nedoumica čak i za ljude iz "SZO".
Svetski stručnjaci skeptični su povodom objavljenih rezultata istrage o poreklu korona virusa koje je sprovela Svetska zdravstvena organizacija (SZO) uz budno oko kineskih naučnika.
MAĆEHA IZ OSVETE STAVILA SINA (2) U KLJUČALU VODU: Dete zadobilo najgore opekotine, umrlo nakon dve nedelje
BRITANIJA DOŽIVELA NAJVEĆI PRIVREDNI PAD U PRETHODNIH 100 GODINA! Firme mesecima zatvorene, glavni krivac - KORONA
ITALIJANI OBJAVILI POSLEDNJE OTKRIĆE: Poznato koliko je minimalno trajanje imuniteta posle zaraze koronom
- Izjaviti da imaju dobre bezbednosne protokole pa zbog toga virus verovatno nije pobegao iz laboratorije, prema mom mišljenju nije odgovor na naše pitanje - prokomentarisao je Mark Lipsič, profesor epidemiologije sa Škole javnog zdravstva T. H. Čan pri univerzitetu Harvard.
- Meni to nije dovoljno da se zaključi priča - rekao je Lipsič za "Vašington post", a to mišljenje dele mnoge njegovi kolege.
Američka administracija smatra da istraga nije bila nezavisna i valjana.
Epicentar pandemije nije Kina?
- Porota nije odlučila - odgovorio je portparol Stejt Departmenta, Ned Prajs na pitanje da li misli da su kineske vlasti bile dovoljno transparentne kada je reč o poreklu virusa.
Upitan o odluci međunarodnog tima stručnjaka SZO da ne preporučiju dalju istragu jer nisu našli dokaze koji bi podupirali teoriju, portparol je rekao da SAD čekaju objavljivanje celoukpnog izveštaja.
- Sjedinjene Države će pričekati objavu celokupnog izveštaja SZO, umesto da brzaju sa zaključcima koji bi bili motivisani ičim drugim osim naukom, želimo da vidimo gde nas vode konkretni naučni podaci i na tome ćemo temeljiti naš stav - izjavio je Ned Prajs.
Putovanje međunarodnih stručnjaka u Vuhan i njihove zaključke nakon obilaska lokacija povezanih sa izbijanjem pandemije iščekivalo se sa nestrpljenjem, iako se nisu očekivale velike, bombastične novosti.
Međutim, s tim se ne bi složila Kina koja je nalaze komisije SZO kako nema dokaza da se u lokalnom institutu, vodećem u Kini za istraživanje korona virusa, dogodila katastrofalna greška zbog koje je virus završio napolju. Kina ovaj zaključak vidi kao bespogovoran dokaz da im virus nije "pobegao",
Kineski zvaničnici su čak na konferenciji stranih stručnjaka o zaključcima nakon boravka u Kini poručili kako postoji mogućnost da je epicentar pandemije u nekoj drugoj "prekomorskoj zemlji" i da su preporučili da se sprovedu nove istrage, na primer u Americi. Tu je izjavu Ned Prajs odbacio kao političke gluposti.
- Mislim da nijedan razuman čovek ne bi tvrdio da je pandemija počela bilo gde drugde, osim u Kini - rekao je novinarima.
Veštački virus
U naučnim krugovima uglavnom vlada konsenzus da je epicentar bila Kina i da je virus počeo kod šišmiša, pa se putem posredne životinjske vrste proširio na čoveka. Pitanja su se postavljala o tome da li je Kina blagovremeno reagovala, da li se početak nove epidemije gurao pod tepih i da li se time propustilo zaustavljanje širenja. Takođe, jedna od spominjanijih teza je i ona o slučajnom izlasku virusa iz laboratorija.
Tu su teoriju oberučke prihvatili teoretičari zavere, dodatno je produbljujući tvrdnjama da je virus napravljen veštački i dizajniran da bude kinesko biološko oružje. Slične tvrdnje je podupirao i bivši američki predsednik Donald Tramp.
Međutim, naučnici koje je poslala SZO kažu kako nakon 12 dana posete ostaju pri tezi da je virus skočio sa životinja na ljude kao najizglednijoj i da je, s obzirom na bezbednost u institutu, "ekstremno malo verovatno" da je mogao slučajno da izađe u svet iz kineske laboratorije. Osim toga, tim SZO veruje da naučnici sa instituta nisu prethodno radili sa varijantom SARS-CoV2, koja se proširila svetom.
Alat za oglašavanje kineske vlade
Pitanje transparentnosti koliko je uopšte valjana njihova istraga ono je što ističu kritičari misije.
- Ako informacije dobijaš isključivo od ljudi koji bi mogli da izgube sve i pokažu ti oni te dokaze, onda to i nije neka istraga - komentarisao je Dejvid Relman, mikrobiolog sa univerziteta Stanford, činjenicu da je međunarodna ekipa obilazila mesta uz pratnju kineskih naučnika.
- Tim SZO je trebalo da traži celovite i iscrpne dosjee o eksperimentima i sekvenciranju genoma korona virusa u poslednjih deset godina - smatra Relman.
Upitnim se smatra i to što je međunarodni tim stigao godinu dana posle izbijanja pandemije i proveo samo 12 dana u gradu pod budnim nadzorom domaćina. Ali, i uoči puta se postavljalo pitanje koliko će uopšte moći da iskopaju pa se njihov put, kada je napokon ispregovaran, pretvorio u alat za oglašavanje kineske vlade.
A odgovori na pitanja o poreklu virusa ostaju nepoznati, okolnosti nisu nimalo jasnije, ipak mnogi su ionako od početka govorili kako je moguće da sigurnih odgovora na pitanje odakle je došao virus nikad zapravo neće niti biti.