ПРЕМИЈЕРУ КОШТИЈУ НОВИ МАНДАТ: Социјалисти у Португалији освојили већину у парламенту
Према прелиминарним резултатима, Социјалдемократе десног центра заузеле су далеко друго место са нешто мање од 30 одсто гласова наспрам социјалиста који су задобили око 42 одсто подршке гласача.
Португалски социјалисти левог центра су, пркосећи свим изгледима, освојили апсолутну парламентарну већину на ванредним општим изборима у недељу и обезбедили снажан нови мандат премијеру Антонију Кошти.
ОД ПОНОЋИ ПРЕСТАО ДА ВАЖИ ЛОКДАУН: У овој земљи ЕУ сада невакцинисани могу да се крећу без страха од КАЗНЕ
"ШТА САМ ТО УРАДИО, ПОБОГУ?!" Покушао да спасе жену од манијака, па их ОБОЈЕ ПРЕГАЗИО КОЛИМА! (ВИДЕО)
ПОРТРЕТ ПРИНЦЕЗЕ ДАЈАНЕ ПРОДАТ ПО НЕВЕРОВАТНОЈ ЦЕНИ: Позирала више од 35 сати познатом уметнику (ФОТО)
Пре него што су објављени коначни резултати, Антонио Кошта је изјавио да је његова странка освојила 117 или 118 места у парламенту од 230 места, у односу на 108 места освојених на изборима 2019. године, преноси Ројтерс.
Уследило је славље Коштиних присталица, које су певале стару револуционарну химну "Грандола" и махале заставама.
- Апсолутна већина не значи апсолутну моћ. Не значи владати сам. То је повећана одговорност и значи владати са и за све грађане Португалије - поручио је Кошта у свом победничком говору.
Према прелиминарним резултатима, Социјалдемократе десног центра заузеле су далеко друго место са нешто мање од 30 одсто гласова наспрам социјалиста који су задобили око 42 одсто подршке гласача.
Крајње десничарска странка "Чега" је испливала као трећа највећа парламентарна снага која је направила велики скок са само једног места у претходном сазиву парламенту на најмање 11.
Агенција Ројтерс, међутим, оцењује да овакав резултат избора и већи одзив од очекиваног, упркос пандемији корона вируса, представља изненађење након што су социјалисти изгубили већину своје предности у недавним истраживањима јавног мњења.
Избори су расписани у новембру након што су се Комунистичка партија и Левичарски блок придружили десници у обарању буџета Коштине мањинске владе.
Две странке крајње левице су, међутим, платиле цену, пошто су изгубиле више од половине својих места, судећи према излазним анкетама.
Кошта, који је дошао на власт 2015. године након дужничке кризе од 2011. до 2014, председавао је земљом током периода стабилног економског раста који је помогао да се смањи буџетски дефицит. Ипак, пандемија коронавируса је задала нови ударац економији те земље.
Португалија је, међутим, и даље најсиромашнија земља западне Европе и ослања се на фондове ЕУ за опоравак од пандемије.