После Индонезије на реду и Тајланд! Банкок више неће бити ГЛАВНИ ГРАД (ФОТО)
Бангкок се суочава с пренасељеношћу, загађењем, порастом нивоа мора и густим саобраћајем
Због проблема пренасељености, загађења и последица климатских промена, као што је подизање нивоа мора, све више земаља разматра могућност пресељења главног града. После Индонезије, Тајланд би могла бити следећа држава у југоисточној Азији која ће преселити престоницу, након што је премијер Прајут Цан-Оца оценио да би такав корак помогао Бангкоку да превазиђе све веће урбане изазове.
Попут Џакарте, Бангкок се суочава с пренасељеношћу, загађењем, порастом нивоа мора и густим саобраћајем, преноси Блиц наводе Гардијана. Пред градом су две опције, пронаћи други град који није ни предалеко, ни прескуп за пресељење, а друга могућност било би расељавање у шире подручје Бангкока како би се смањила гужва.
ИСПУНИО ОБЕЋАЊЕ: Власник "Гучија" донирао 100 МИЛИОНА ЕВРА за обнову Нотр Дама
ПОСЛЕДЊИ ТРЕНУЦИ ФРИДРИХА НИЧЕА: Овако је изгледао КРАЈ једног од највећих умова у историји! (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
АМЕРИКАНЦИ 80 ГОДИНА ДРЖАЛИ "ПОЗАЈМЉЕНУ" ИСТОРИЈУ: Вратили Ирану око 1.800 античких предмета!
Премијер је истакао да би такав корак подразумевао свеобухватно истраживање социјалних и економских последица. Тај предлог је уследио неколико недеља након што је председник Индонезије Џоко Видодо најавио пресељење административног седишта те земље из пренасељене Џакарте у Истоцни Калимантан, на индонезијском делу острва Борнео.
Стање у Џакарти, изграђеној на трусном подручју у мочвари близу 13 река, додатно је погоршано стихијским развојем, лошим урбаним планирањем и саобраћајним гужвама.
Додатни проблем је и то што Џакарта нема водоводни систем у северном делу, па је због тога искоришћавање подземних вода довело до слегања тла те Џакарта у неким деловима тоне и до 25 центиметара годишње.
Премда ће главни град бити саграђен на другом месту, власти очајницки смишљају мере како да спасу град, а неки од предлога су вештачка острва око Џакарте и подизање брана око најугроженијих подруцја.
Не смирује се тло: НОВИ ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО АЛБАНИЈУ!
Најобилније кише које су погодиле Индију у последњих 25 година: ВИШЕ ОД ХИЉАДУ ЉУДИ ИЗГУБИЛО ЖИВОТЕ (ФОТО)
На листи градова који тону, поред Џакарте су и градови попут Венеције, Шангаја, Њу Орлеанса и Бангкока, али Џакарта је досад учинила мало тога како би покушала да реши ситуацију.
Иначе, и до сада су се мењали главни градови. Године 2005. Нејпидо је постао нови главни град Мјанмара, уместо Јангона. И Канбера је изграђена како би постала главни град Аустралије 1911. године уместо Мелбурна.
Бразилија је такође саграђена како би Бразил изместио престоницу из Рија де Жанеира 1960. године.