ПОТЦЕЊЕНА "СИТУАЦИЈА" КОЈА СЕ ОТРГЛА КОНТРОЛИ - КАКО ЈЕ ВИРУС ОСВОЈИО СВЕТ? Репове трагедије ћемо вући још дуго
Корона је била "туђ проблем", а онда је свануо 11. март и свет се заувек променио
Све до 10. марта прошле године као да се чинило да је корона вирус туђи проблем - становника Вухана, здравствених радника на северу Италије или путника заробљених на крузеру "Дајмонд принцес". Вирус је недељама циркулисао широм света, али су су бројке биле ниске, а националне владе уверавале су грађане да се ситуација неће отргнути контроли.
БЛИНКЕН ПОСЛАО СКРИВЕНУ ПОРУКУ МОСКВИ: Најавио да ће се Америка и војно ангажовати ако буде потребно
ЈОШ ЈЕДАН МАНДАТ: Синвар поново изабран за лидера Хамаса у Појасу Газе
БАЈДЕН ИМА РЕШЕЊЕ ЗА ПАНДЕМИЈУ: Објавио шта ће се догодити до краја маја
Већ следећег дана атмосфера је била потпуно другачија. То јутро је 60 милиона Италијана дочекало у карантину. Водећи амерички епидемиолог Ентони Фаучи пред Конгресом је рекао да "ситуација бити само гора", а затим је одјурио у Белу кућу да са тадашњим председником Доналдом Трампом разговара о забрани путовања из Европе. Трамп, који је до тада малтене игнорисао постојање короне, обратио се нацији из Овалне собе.
Немачка канцеларка Ангела Меркел стала је пред камере и саопштила засташујуће прогнозе стручњака - до 70 одсто становиштва би могло да буде заражено. Позвала је грађане на солидарност и практично признала да су мере које влада доноси само куповина времена.
Глумац Том Хенкс, који је у том тренутку снимао филм у Аустралији, саопштио је да је заражен.
Тог 11. марта број заражених у свету премашио је 119.000, а укупно је умрло 4.200 људи. Само у Италији оболело је више од 10.000 људи, 600 преминуло. Не желећи да "понове италијанску грешку", Украјина и Пољска затвориле су све школе. Швајцарска је затворила копнене границе са својим јужним суседом.
До краја дана Светска здравствена организација (СЗО) прогласила је пандемију.
- Пандемија је епидемија заразне болести која се проширила на великом простору, више континената или глобално - понављали су медији као рецитацију. Ова хладна, уџбеничка дефиниција није могла да ни да наговести са чим ће се свет суочити наредних 12 месеци.
За почетак, она никако није могла да наговести колико ће пандемија утицати на све нас, без изузетака.
На жену из Мичигена која се једног јутра пробудила поред мртвог мужа. На родитеље новорођенчета из Велике Британије и двомесечне бебе из Грчке, неких од најмлађих жртава ковида-19. На мушкарца из Жупе који је за три дана остао без родитеља и брата. На становнике Бергама чији су вољени на вечни починак одлазили сами, у лименим сандуцима. На доктора који се и на ивици снаге бори за сваки живот.
На штићеника дома за старе који месецима није видео своје најближе. На угоститеља који је остао без посла. На фризера који је на свој салон заувек ставио катанац. На особу која се током карантинских месеци осећала усамљено као никада у животу. На оног који се због силне бриге за себе и најближе бори са анксиозним нападима. На ђака који остао са, можда ненадокнадивим, рупама у образовању.
Никога ова пандемија није заобишла. Годину дана касније, крај се коначно назире захваљујући вакцинама. Када ће он тачно доћи не зна се, али је потпуно јасно да ћемо репове трагедије вући још дуго.
Како је корона успела да направи толико штете? Да ли је то због самог вируса - његове заразности, способности да се шири асимптоматски или чињенице да на њега нико није имао имунитет? Или је у питању споро, хаотично и често научно неутемељено реаговање бројних земаља, укључујући и оне најнапредније, попут Америке?
Лоши одговори на пандемију на највишим нивоима власти добро су документовани. Али и стричњаци у белим мантилима такође су се у почетку мучили да разумеју вирус. Чак и специјалисти за заразне болести који су били обучени да размишљају о могућности пандемије имали теденцију да потцене овај патоген.
Након више од годину дана здравствене кризе, епидемиолошкиња СЗО Марија Керхов једноставно каже: "Понижени смо од стране овог вируса".
Почетком јануара 2020. из Кине је стигла вест да мистериозне упале плућа изазива корона вирус. Стручњаци широм света били су у приправности, али нису паничили. На крају крајева, нови вирус је личио на САРС који је постајао заразан тек када су преносиоци развили симптоме. Претпостављало се да ће САРС-ЦоВ-2 бити попут свог претходника - смртоносан, али ограничене могућности ширења. О пандемијском потенцијалу тада је мало ко размишљао.
"Јој једна деценија, још један корона вирус", писало је у уводнику једног медицинског часописа, у којем је примећено да се вирус везује за исти ћелијски рецептор који користи САРС и да ће га људи вероватно ширити тек након што им се инфекција спусти дубоко у плућа.
Сузан Р. Вејс, виролошкиња са Универзитета у Пенсилванији, проучавала је корона вирусе више од 40 година. Чак и уз сву своју стручност, каже да је "наивно мислила“ да ће вирус бити стављен под контролу.
- Ја лично нисам могла да замислим да ће завладати светом. Можда нисам била довољно маштовита - рекла је за "Вашингтон пост".
Први смртни случај у свету пријављен је 10. јануара, али панике и даље није било. До краја месеца постало је јасно да се вирус преноси асимптоматски, али корона је већ увелико путовала светом и било је касно.
Кинески научници су крајем јануара сазнали више о патогену, а оно што су открили било је злослутно - жртве су шириле вирус у просеку на више од две особе, а обим случајева се удвостручавао сваких 7,4 дана у првим данима ширења.
Нови шок дошао је након извештаја америчких стручњака који су посетили "запечаћен" крузер "Дајмонд принцес" - чак и путници који су остајали у својим собама и чинили све да се не заразе били су позитивни.
- Вирус је био свуда. Био је 20 пута заразнији од САРС-а. Тада сам био сигуран да ћемо се суочити са пандемијом - рекао је доктор Мајкл Калан.
Ипак, на проглашење пандемије чекало се још месец дана. За то време корона је стигла до скоро сваког кутка на свету и њено ширење било је практично немогуће зауставити. Све више се знало о преношењу вируса, али нове мистерије су се ређале. Примећено је да пацијенти не пријављују само респираторне проблеме - многи од њих су имали губитак чула мириса и укуса, стомачне проблеме или главобољу.
Научни напор без преседана довео је до вакцине, али су на другој страни фронта начињене грешке због којих је вирус добио шансу да покаже свој пун потенцијал. Данас су ту бројне мутације као подсетник да вирус није статичан и да не опрашта пропусте.
Пандемија је на много начина открила снагу научне методе. Стручњаци су годинама уназад упозоравали на вирусну пандемију. Корона није "црни лабуд" нити "савршена олуја", већ показатељ рањивости у ери економске глобализације са популацијом од осам милијарди веома умрежених и мобилних људи.
- Дефинитивно смо потценили снагу ове пандемије. Али нећемо се заутсвити док се ово не заврши. А, нажалост, вероватно нас још доста тога чека на том путу - поручила је Керхова.