Потпуни преокрет: Трамп скида пиштољ са слепоочнице највећег ривала на Блиском истоку?
Доналд Трамп је извео још један "потпуни преокрет".
У данима кад су се односи између Сједињених Држава и Ирана додатно заоштравали и кад је слутило да је свет на ивици још једног рата, амерички председник је ничим изазван — пружио руку помирења.
"Не плашимо се могућег рата са САД": Иранска Револуционарна гарда спремна да реагује!
Трамп најавио споразум са Ираном! Зариф поручује: Не желимо нуклеарно оружје!
КОНТРАУДАР ТЕРОРИСТА!? Кренули да врате Кафр Набуду, али су дочекали само БОЛНУ СМРТ!
Током посете Јапану Трамп је прво рекао да жели преговоре са Ираном, а после и да САД не желе смену иранског режима. За сада изгледа да ће расплет бити као у случају Северне Кореје, кад је после тешких речи и обостраног звецкања оружјем дошло до мировних преговора.
Борислав Коркоделовић, дугогодишњи спољнополитички уредник у Танјугу, каже да Трампов "преокрет" кад је реч о Ирану није ништа ново, јер је амерички председник, иначе, познат по контрадикторним изјавама, па је питање шта ће сутра рећи.
- Као прво, проблем је његове личности, јер је он човек који је из пословног света "ускочио" у спољну политику, област у којој нема ни довољно искуства, ни протоколарних вештина. Друга ствар је да је Трамп човек који није склон рату и он је веома критиковао своје претходнике, нарочито Џорџа Буша Млађег, због инвазије на Ирак 2003. и уопште није склон великом ангажовању америчких трупа на Блиском истоку. Њега Блиски исток интересује само због цене нафте и продаје оружја богатим Емиратима - каже Коркоделовић.
Међутим, трећа ствар је да је Трамп окружен неким од "јастребова", попут државног секретара Мајка Помпеа и саветника за националну безбедност Џона Болтона, а обојица су велики противници режима у Ирану.
За разлику од Трампа, њих двојица су много склонији и промени режима у Техерану, ако је потребно и — војном интервенцијом. Коркоделовић подсећа да се за Болтона каже да је он „човек који воли сваки рат“ и да је био један од главних људи који су утицали на Џорџа Буша Млађег да крене у поход на Ирак.
Зато су Помпео, а посебно Болтон, људи који у великој мери ограничавају маневарски простор Доналду Трампу.
НЕ ИДЕ ИМ НЕШТО ОВИХ ДАНА! Меркелова и Макрон без договора о шефу Европске комисије
ЕУ ОПЕТ ГУРА ПРСТ У ОКО ТРАМПУ: Брисел одбацио битан захтев САД!
Што се тиче Трампове понуде за разговор, он је рекао да у Швајцарској амбасади у Техерану, која заступа интересе САД у Ирану, постоји његов телефонски број на који Иранци могу да се јаве у сваком тренутку.
- И сад кружи шала Техераном да се већ стотинак Иранаца јавило Швајцарској амбасади питајући за тај број. Суштина је у томе да Иранци не пристају под постојећим условима ни на какве преговоре са Трампом. Они не желе преговоре док им је пиштољ прислоњен уз слепоочницу и док су под ужасно строгим санкцијама које увелико утичу на економску ситуацију - каже Коркоделовић.
Такође, не желе да преговарају с неким ко је прошле недеље послао додатних 1.500 војника и није преиначио Болтонову одлуку о слању носача авиона "Абрахам Линколн" и пратећих бродова и тешких бомбардера Б-52.
АМЕРИКАНЦИ СЕ УПЛАШИЛИ! Моћни носач авиона се боји да уђе у Персијски залив! СИЛНИ ИРАН!
АМЕРИЧКИ ПРИТИСАК СЕ НАСТАВЉА: Бродови са храном спречени да стигну до Венецуеле!
Немачки обавештајац тврди: Мосад је срушио Штрахеа и Себастијана Курца
Зато режим у Техерану не пристаје да преговара у таквим условима, сматра Коркоделовић и подсећа да се у иранском друштву због свега што се дешавало још од пуча из 1953. године против тадашњег премијера Мосадека, који су извели ЦИА и британска обавештајна служба, постоји једно велико незадовољство политиком САД.
Било који ирански политичар да се усуди да прихвати Трампову понуду, био би изложен огромном притиску код куће, а уз то, Трамп је пре годину дана поцепао међународни уговор о иранском нуклеарном оружју о коме се 12 година преговарало, који је добио подршку СБ УН, а иза кога стоје Кина, Русија и три главне чланице ЕУ — Француска, Немачка и Британија.
- Могуће је да постоје неке назнаке Трамповог покушаја да преко посредника попут Ирака, Катара, Омана или Немачке проба да ступи у контакт са иранским званичницима и да евентуално у некој даљој будућности почну, пре свега, неформални преговори далеко од очију јавности, али ја мислим да то уопште није актуелно у догледно време - сматра Коркоделовић.
Он мисли да ће Иранци, а то су им изгледа саветовали и Европљани, сачекати председничке изборе САД у новембру 2020. Уколико Трамп изгуби, онда се у Техерану надају да би нова демократска администрација била спремна да се врати на међународни споразум који је Трамп поништио.
Трамп СМИРУЈЕ СТРАСТИ: Изјава о ПОЗИТИВНОМ КОРАКУ са Ираном најављује СМАЊИВАЊЕ ТЕНЗИЈА?!
Међутим, и у либералним круговима блиским америчкој Демократској странци расте скепса да ће Трамп изгубити, јер он има значајну подршку "белих Американаца", средње класе, фармера, конзервативних кругова, евангелистичких верника…
- Није се Трамп тек тако десио, већ је његова победа на изборима круна једног процеса који је трајао бар од глобалне економске кризе из 2008. године - закључио је Коркоделовић.