"ПРАВА ВРАТА ПАКЛА" Једна од највећих пустиња на свету крије тајне (ФОТО)
Грешка совјетских стручњака довела је до појаве кратера, који је све интересантнији туристима из целог света, због врло необичне појаве
Ко би рекао да ће процена совјетских научина отворити врата пакла? Тако су становници села Дарвазе, које се налази у самом срцу пустиње Каракума у Туркменистану назвали рупу, дубоку око 30 метара, у којој више од 50 година непрекидно гори ватра.
РАМА ПОБЕСНЕО ЗБОГ СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ: Наставите ли да блокирате, тражићемо одвајање!
ДА ЛИ ЋЕМО ГЛЕДАТИ НОВУ "КУБАНСКУ КРИЗУ"? 2022. ризичнија од 1962 - свет на рубу нуклеарног рата
КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ У СВЕТУ! И ова Нова година у сенци корона вируса
Кратер је пречника 72 метра и постала је атракција овог дела земље.
На месту на коме је од педесетих година прошлог века постојала совјетска бушотина природног гаса, дошло је највероватније до урушавања пећине, која се налазила испод земље. Збило се то 1971. године. Будући да су научници установили да је гас који цури заправо токсичан, сматрали су да ће његовим паљењем целокупан проблем бити убрзо решен.
Кардинална грешка стручњака
Према процени стручњака, након паљења, токсични гас је требало да изгори после пар седмица. Међутим, случај је хтео да се то ипак не догоди. Почев од 1971. године па до данашњег дана пламен се у Вратима пакла није угасио. Очигледно је процена стручњака била потпуно погрешна, будући да се временом дошло до закључка да је заправо у питању једно од највећих изворишта природног гаса на целом свету.
Прича је у почетку деловала прилично наивно. Совјетски научници сматрали су да су открили значајно налазиште нафте. Поставили су оно што им је потребно за истраживање, укључујући и све потребне машине и бушилице. У једном тренутку дошло је до урушавања тла, највероватније због подземне пећине.
На сву срећу, нико није страдао. Ипак, дошло је до цурења метана, што је негативно утицало на целокупну околину, па и на људе који живе у околини. Неколико њих је изгубило том приликом животе у наредном периоду, што се приписивало управо отровном гасу.
Тада су научници донели одлуку да покушају да санирају штету. Нису знали да ће заправо начинити још већу штету паљењем, с обзиром на то да више од пет деценија гас у овој рупи гори. Претпоставља се да до тога долази најпре због струјања топлог ваздуха.
Врата пакла данас
Очекује се да ће гас и у будућности наставити да гори. Зато је председник Туркменистана 2010. године најпре предложио да Врата пакла буду затворена. А три године касније део пустиње у коме се кратер налази, званично је проглашен резерватом природе.
Међутим, пре две године управо је председник демантовао све раније одлуке и на тамошњој државној телевизији је приказан снимак. Он се налазио поред кратера у возилу и према тврдњама, на тај начин је желео да стане на пут гласинама о томе да је преминуо.
Истраживач по имену Џон Крунис први је човек који је успео да стигне до дна кратера. Збило се то 16. јула 2014. године. Том приликом је прикупио и узорке миркоорганизама на које је наишао.
Приликом организације ауто скупа „Амул-Хазар“ 2018. године, учесници су преноћили управо у близини Врата пакла.
Иако је кратер од Ашгабата, главног града Туркменистана, удаљен око 260 километара, ко год долази у посету овој земљи, не пропушта да посети и Врата пакла. Зато и не чуди то се надлежни у овој земљи, чини се надају, да ће захваљујући овој геолошкој аномалији, изазваној људским фактором, постати популарна дестинација за туристе из целог света.