ПРЕДНОСТИ И БРИГЕ ЗБОГ КИНЕСКЕ ВАКЦИНЕ: Стручњаци рекли све о истраживањима
Више од милион доза цепива примили су људи који спадају у ризичне категорије становништва
Кинески здравствени званичници саопштили су да ће Кина вакцинисати становнике у што краћем року, међутим, кинеске фармацеутске компаније још нису објавиле званичне податке о клиничким резултатима у касној фази што изазива забринутост за ефикасност и безбедност вакцина, наводи Кинеска глобална телевизијска мрежа (ЦГТН).
ФРАНЦУСКИ МИНИСТАР ЗДРАВЉА ЗАБРИНУТ: Сасвим је могуће да нови сој корона вируса циркулише том земљом
ДА ЛИ ЋЕ СРБИ МОЋИ НАЗАД У АУСТРИЈУ: Пооштрене мере за улазак у ту земљу, са границе враћено око 1.500 путника
НИСУ УСПЕЛИ ДА САЧУВАЈУ СТАРЕ: Више од 2.000 умрлих у домовима за пензионере
Кина је од јула давала експерименталне вакцине људима који се суочавају са високим ризиком од заразе вирусом ковид-19.
Више од милион доза вакцине примили су људи који спадају у ризичне категорије становништва и "до сада нису забележени озбиљни нежељени ефекти", рекао је званичник кинеске Националне здравствене комисије, на челу кинеског тима за развој вакцина против ковида-19, Џенг Џунгвеј (Зхенг Zhongwei) на конференцији за новинаре у суботу, на питање да ли су кинеске вакцине ефикасне јер нису доступни званични подаци.
- Међу онима који су вакцинисани, више од 60.000 њих путовало је у високоризична подручја у иностранству и није забележена ниједна озбиљна инфекција - изјавио је Џенг.
Према његовим речима, за неке вакцине које су развијене прикупљено је довољно података за привремену анализу испитивања у трећој фази на људима, што се континуирано даје на увид регулатору за лекове, а релевантни подаци, како је навео, "биће објављени на време".
Кина у априлу готово зауставила ширење ковида-19
Кина је у априлу готово зауставила ширење корона вируса пошто се број нових случајева до краја марта кретао око неколико десетина дневно у поређењу са више хиљада дневно када је био врхунац заразе у тој земљи, пише ЦГТН.
- С једне стране за Кину је добра вест да је вирус под контролом, али са друге стране произвођачима лекова и вакцина постало је много теже да наставе испитивање на људима јер је доступно мање пацијената - истиче се у чланку.
Компаније Синофарм (Синопхарм) и Синовак (Синовац) су због тога спровеле клиничка испитивања у Бразилу, Турској, Индонезији и још неколико земаља и према званичним подацима вакцине је примило укупно 75.000 учесника испитивања и нису пријављени озбиљни нежељени ефекти.
Више предности у кратком року
Поједини стручњаци оцењују, наводи ЦГТН, да кинеске вакцине против ковида-19, за које се користи традиционална технологија за производњу, "имају више предности у кратком року" у односу на оне које су развили амерички Фајзер (Пфизер) и Модерна.
Већ тестирана технологија попут инактивираних вакцина, а то је метода за коју се определио Синовак, користи мртве честице вируса да покрене имуни систем тела да произведе антитела, док "мРНА" вакцина попут оне коју су развили Модерна и Фајзер користи напреднију технологију, а које делују убризгавањем дела генетског кода вируса у тело како би се имуни систем оспособио за напад, наведено је у тексту.
- Вакцине ''мРНА'' су нова врста вакцине и (тренутно) нема успешног примера који се користи у популацији - рекао је ванредни професор Технолошког факултета Универзитета Нанианг, Луо Дахаи за Би-Би-Си (BBC).
Поред тога, додаје се у чланку, на основу различите технологије производње различити су захтеви за складиштење и отпрему пошиљке вакцина, па се тако кинеске вакцине могу дистрибуирати на два до осам степени, док се вакцине произвођача Фајзер морају држати на минус 70 степени Целзијуса.