НИСУ ГА СХВАТИЛИ ОЗБИЉНО: Пре пола века букнуо вирус сличан корони који је УБИО МИЛИОНЕ у 122 државе
Откривено како човек може да се разболи више пута
Хонгкошки грип Х3Н2 је "галопирао" у таласима више од годину дана светом, али нико није примењивао мере заштите. Пре 42 године, односно на лето 1968, свет је погодио нови смртоносни грип, који је откривен у Кини и аутоматски се преселио у Хонгконг, а према њему је и добио име док се брзо ширио по свету.
Кину је захватио ДРУГИ ТАЛАС: Због короне У КАРАНТИНУ ВИШЕ ОД 108 МИЛИОНА ЉУДИ, ПОТПУНА БЛОКАДА
Стигао одговор на Трампове претње, ПОТПУНО ГА ОДУВАЛИ: Имамо важнија посла
БРАЗИЛ ПОСТАЈЕ СВЕ ВЕЋЕ ЖАРИШТЕ: Оболело више од 250.000 људи, председник НЕ ПРЕДУЗИМА МЕРЕ
Пандемија Х3Н2 има упечатљиве сличности са корона вирусом САРС-ЦоВ-2. Оба вируса се брзо и агресивно шире изазивајући симптоме у горњим дисањим путевима као што су грозница, кашаљ и недостатак даха. Најтеже падају старијима од 65 година и особама са основним медицинским стањима, иако се заражавају људи било које животне доби.
Први талас хонгкошког грипа завршио се почетком марта 1969. године и није избио све до новембра исте године, све док коначно 1970. није довољно ослабио и нестао.
Према подацима Националног института за здравље САД и Центра за контролу и превенцију болести, вирус Х3Н2, како је стручно назван, убио је између једног и четири милиона људи у 122 земље.
У Европи се проширио у два таласа, док је у САД, смртност премашила 100.000 људи.
Упркос тежини пандемије, школе у Америци се нису затварале, осим неколико десетина због превише оболелих наставника, а чак се ни маске за лице нису сматрале потребним док нигде није примењивана социјална дистанца.
Претпоставља се да је "азијски грип" из 1957. омогућио пандемију "хонгконгшког грипа" кроз процес који се назива "промена антигена". Током ње се дешавају мале модификације гена вируса група што, поједностављено речено, доводи до реакције имунолошког система човека. Поменутом променом се објашњава зашто људи оболевају од грипа више пута.
Живот је текао нормално, без велике помпе упркос томе што је "Њујорк тајмс" ову пандемију описао као "једну од најгорих у историји нације", а до септембра те године заражено је било хиљаде маринаца који се вратили из рата у Вијетаму.
Иако је грип до децембра 1968. био на врхунцу, сви аспекти јавног живота су се одвијали без тескобе или панике. Као да се ништа није догађало, као да се нико није бринуо, иако су познати људи попут америчке глумице Талуле Бакхент и директора ЦИА Алена Дејлса били жртве вируса.
Занимљиво је да су се вести о вирусу ретко појављивале на насловним странама новина или на телевизији. Вирус је дословно био сахрањен у медијима. Уједно било је то и неко сасвим друго време када су у вестима преовладавале потпуно различите теме. Први човек на Месецу, политика атентата на Роберта Кенедија и Мартина Лутера Кинга, рат у Вијетнаму...
Ипак, кад је упоредимо са пандемијом корона вируса 2020. године, оваква, заиста истинита прича о још горој пандемији, делује нам невероватно.
БОГАТИ СУ ПРВИ ПОБЕГЛИ! Где су милионери отишли да се САКРИЈУ ОД КОРОНЕ? (ФОТО)
СВЕТ НА ПРАГУ ОТКРИЋА ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНЕ? Тестира се прва вакцина
ЦИПЕЛЕ ЕЈМИ ВАЈНХАУС НА АУКЦИЈИ! Сав приход иде у хуманитарне сврхе за борбу против короне! (ФОТО)
ПРОМЕЊЕНА ЦЕНА ТЕСТИРАЊА НА КОРОНУ: Објављено је колико ћемо морати да платимо за ПЦР анализу
Аја Софија поново џамија? Нова најава из Турске: СТРАХУЈЕ СЕ ОД ЈЕДНОГ ДАТУМА