ПРЕТИ ЛИ НАМ НОВА ЕПИДЕМИЈА? Европом хара бактерија отпорна на постојеће лекове
Ни последње средство намењену за одбрану од ове болести нема ефекта!
У Европи се бележи пораст броја случајева заразе бактеријом Ешерихијом коли отпорне на постојеће антимикробне лекове, подаци су Европског центра за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ), који упозорава да је реч о "брзоме ширењу" инфекције.
Гастроентеролог саветује: Надимање, грчеви, болови у стомаку могу указивати на ОВАЈ ПРОБЛЕМ, а ево како да га решите!
ПРВА ЗАБРАНА ТИКТОКА! Ова држава усвојила закон - драконске казне за коришћење популарне апликације
ЗДРАВЉЕ НА ПРВОМ МЕСТУ! Епидемиолози стигли у Обровац и Грачац - желе заштитити људе од заразе!
Државе чланице Европске уније и Европског господарског простора (ЕЕА) пријавиле су "повећан број изолата Ешерихије коли који носе ген блаНДМ-5, а он их чини отпорнима на карбапенеме", објавио је ЕЦДЦ. Карбапенеми су антибиотици широког спектра "који се користе као последње средство за лијечење тежих облика инфекције Ешерихијом коли", објавио је ЕЦДЦ.
Упозорио је да су сојеви бактерија које носе блаНДМ-5 "већ успостављени" и да "представљају нову претњу" с обзиром на то да би могли бити отпорни и на остале антибиотике, укључујући аминогликозиде, флуорокинолоне и триметоприм-сулфаметоксазол.
Ешерихија коли је најчешћи узрочник инфекција крвотока и уринарног тракта у Европи, објавио је ЕЦДЦ.
Студија из марта, коју су спровели научници из Сједињених Америчких Држава, указала је на зоонотску Ешерихију коли, која се преноси путем хране и годишње узрокује пола милина инфекција мокраћног система.
ЕЦДЦ, агенција ЕУ чији је циљ појачање одбране становништва Европе од заразних болести, тврди да је сој отпоран на антимикробне лекове вероватно повезан са земљама Африке и Азије. Тврдњу темељи на информацијама о путовањима и хоспитализацијама појединаца. Оне упућују на то да би више од 80 посто случајева заразе могло потицати с подручја изван Европе.
Агенција препоручује даље јачање мера раног откривања заразе и њене контроле, те истиче како би ширење резистентног соја унутар и међу здравственим установама могло повећати и терет који носе здравствени системи широм Европе. Наиме, у земљама Европе сваке године од последица инфекција резистентних на антибиотике умре више од 35.000 људи.
- Сој Ешерихије коли, који носи ген блаНДМ-5, шири се брзо и у већим географским размерима. Стога постоји ризик да ће се број случајева инфекције овом бактеријом, отпорном на карбапенем, повећати у ЕУ/ЕЕА већ у року од неколико година - упозорили су из ЕЦДЦ-а.