ПРОГЛАШЕН НАЈВИШИ НИВО ПРИПРАВНОСТИ У ВУХАНУ! На стотине мртвих, грађани огорчени због свега (ВИДЕО)
Становници бесни на власти што поново "минимизирају" проблем
Становници кинеског града Вухана поновно су осуђени на боравак у својим домовима, али овог пута разлог за то није корона вирус који је, како се верује, потекао из овог града, већ дуготрајне обилне кише које су градске власти натерале да прогласе други највиши ниво стања приправности.
На дан када је умрло комшијино дете снимио видео: Престравио се када је угледао призор иза своје кћерке! (ВИДЕО)
СЛЕПИ МИШЕВИ ВЕЛИЧИНЕ ЉУДИ! Уједно и највећа врста на планети: Фотографије које утерују СТРАХ У КОСТИ (ФОТО)
АУТОБУС ПУН ДЕЦЕ СЕ СУРВАО У ВОДУ: Све је снимљено, ИМА ПОГИНУЛИХ (ВИДЕО)
Државни медији су оптужени за умањивање озбиљности поплава које су узроковали пљускови и за то да су у први план гурали "напоре радника служби за хитне интервенције". У медијима су само објављиване фотографије војника који спасавају грађане којима су поплавне воде неретко долазиле и до струка.
Кинески медији пишу да је у Вухану између недеље и понедељка ујутро пало рекордних 426 милиметара кише. Градске власти су јуче прогласиле други највиши ниво стања приправности, од могућа четири, а предвиђа се да ће се време у региону идућих дана још погоршати.
Земља се припрема за још поплава након што је у неким регијама пало кише као што није деценијама. Кише су довеле до појаве одрона и поплава које су директно погодиле више од 20 милиона људи и проузроковали огромну материјалну штету.
- Овако нешто нисмо имали прилике да видим последњих година - написали су државни медији на друштвеној мрежи Weibo.
Кинеско Министарство управљања у хитним ситуацијама тврди да је најмање 121 особа умрла је или нестала од последица пљускова и поплава као и да је више од 875.000 људи морало да пронађе алтернативни смештај.
Огорчени грађани на друштвеним мрежама тврде да медији не извештавају довољно о томе шта се заиста догађа у земљи.
- Зашто наши службени медији не говоре ништа о тешким поплавама на југу земље. Тема поплава је попут тетоваже - прекривена - написао је један корисник на Weibo.
Неколико делова провинције Хубеи, чији је Вухан главни град, већ су поплављени. Пљускови у Јингмену довели су до поплављивања продавница и супермаркета.
Хелен Хаи (25) која живи у округу Чангјанг који се налази источно од Вухана, описала је хорор вожње кроз планинске путеве и пролаз крај одрона блата и камења.
- Брисачи уопште нису помагали. Било је као да сам слепа, као да возим под водом. Киша пада од јутра до мрака - тври Хаи.
Поплаве су у граду Тонгрену у провинцији Гуижоу у центру града направиле водопад, а евакуисано је више од 100.000 становника Чонгквинга у провинцији Сечуан.
Кинески председник Си Ђинпинг први пу се обратио нацији 29. јуна, након више недеља обилних пљускова и тешких поплава. Он је тада рекао да се у борби против поплава првенствено мора водити рачуна о животима људи.
Стручњаци кажу да се активно ради на смањивању опасности од брана на рекама на југу и југозападу Кине, регијама које су најтеже погођене поплавама.
- Никада не кажу како је дошло до катастрофе и зашто. Већина људи мисли да до поплава долази због неповољних временских прилика, међутим већином их узрокују изливања из резервоара - рекао је кинески хидролог Ванг Веилуо и чест критичар хидроелектране Три кланца на реци Јангце.
Ванг тврди да су прави губици вероватно већи од оних који су наведени у званичним извештајима и подсећа на то како је Кина управљала епидемијом корона вируса.