ПРОКЛЕТСТВО ТИТАНИКА СЕ НАСТАВЉА На дну океана само ципеле - да ли знате шта се десило са телима људи који су потонули? (ВИДЕО)
На Титанику је животе изгубило преко 1.500 људи, а од тога је пронађено само њих 337, а многи су се питали шта се десило са телима настрадалих.
Ових дана цели свет поновно прича о потонулом броду и људима који су смртно страдали током бродолома на Титанику. Повод за то је подморница која је са петоро људи нестала негде у близини његове олупине, а како су сви светски медији пренели пронађени су њени делови на дну Атланстског океана.
Цела ова ситуација око нестале подморнице покренула је причу о "проклетству" Титаника на коме је пре 111 година страдало 1.500 људи, а само 337 тела је извучено из мора.
Преостали никад нису пронађени, а људи који су се спуштали до олупине кажу да никада нису видели ни један људски остатак око Титаника ни унутар њега.
МИСТЕРИЈА ЗВУКА СА ДНА ОКЕАНА Обалска стража није знала да одговори на ово питање - шта ће бити са телима путника из подморнице?
"ОВО ЈЕ ПОТВРДА ДА СУ НАШЛИ ДЕЛОВЕ ТИТАНА" Хрватски стручњак изнео јасан ДОКАЗ који слути на НАЈГОРЕ
ОВО ЈЕ ТИНЕЈЏЕР КОГА ЈЕ "ПРОГУТАО" ОКЕАН Син британског бизнисмена милијардера тек завршио прву годину студија (ФОТО)
Редитељ филма "Титаник" Џејмс Камерун до олупине се спуштао 33 пута. Каже да је видео свашта - ципеле, одећу и личне ствари, али ни један део људског тела. Исто кажу и други људи који су се спуштали до потопљеног брода. Свуда около су само ципеле.
Џејмс П. Делгадо, директор Поморске баштине при америчкој Националној управи за океане и атмосферу, која надзире олупину, једном приликом је рекао да унутар Титаника засигурно има људских лешева.
Делгадо је у једном интервјуу рекао да муљевито морско дно показује "јасне знакове" људских остатака.
- Нигде не видите кости, али овде се очито неко зауставио на дну. То снажно говори о томе да је то гробно место - рекао је описујући фотографију на којој се виде ципеле и панталоне једног путника.
Зашто онда нема костура око Титаника?
Научници кажу да је већина људи који су умрли вероватно били у прслуцима за спашавање и да су их ветар и таласи однели далеко у море. Након потонућа дигла се олуја која је, како се сматра, расула лешеве у низу дугом 50 миља.
Ипак, неки историчари тврде да су стотине људи били заробљени унутар брода који је тонуо. У дубоком мору главни фактор који управља разградњом је количина кисеоника отопљеног у околној морској води. Када га има у изобиљу, кисеоник убрзава распадање тела.
Струје непрестано "испоручују" свеж кисеоник који даје енергију црвима, рибама и другим организмима који имају прождрљив апетит.
Али, разградња се успорава ако је тело заклоњено од отвореног мора, смањујући ниво кисеоника и могућност патогених организама да дођу до њих. У унутрашњости многих старих олупина тако су пронађене кости, зуби, а понекад и цела тела.
- То у потпуности зависи од тога где су били - рекао је једном приликом Том Дитвилер, искусни истраживач мора који је имао велику улогу у проналажењу Титаникових остатака.
- У модернијим олупинама можете добити микроокружење које чува тела. За Титаник фактор кисеоника значи да су се стрвинари давно гостили оближњим лешевима. Али - барем у теорији - тела у неоштећеним деловима трупа могла су бити заштићена од морских струја и кисеоника - додаје.
Колико је људи уопште потонуло до дна?
Од 1.500 жртава катастрофе, тврде, "многе од њих биле су заробљене у трупу брода". Али, за то нема никаквих доказа. Џејмс Камерун одбацује те теорије и каже да су тврдње о телима која су очувана врло упитне и неутемељене.
Други стручњаци за Титаник - укључујући Роберта Д. Баларда, проналазача олупине који се дуги залагао за њену заштиту - сматрају могућим и можда вероватним да људски остаци леже нетакнути у неистраженим деловима.
- Не бих се изненадио да се око мотора и главних кабина за управљање, налазе врло очувана тела. То је дубоко унутар брода и тај део је јако тежак за истраживање - рекао је.
На питање колико тела може стати у сломљени труп Титаника, др. Балард је одговорио: "Десетине. Можда и стотине. Знам да је пуно лешева пало на дно, јер има много ципела свуда унаоколо", закључио је.