Проруски председник положио заклетву: Зурабишвили одбила да напусти функцију - Хиљаде људи протестује на улицама (ВИДЕО)
Хиљаде демонстраната формирало је људски ланац синоћ и током дана у главном граду Грузије - Тбилисију
Михаил Кавелашвили, положио је заклетву као нови председник Грузије усред политичке кризе након што је влада ове земље замрзнула преговоре о придруживању ЕУ, што је потез који је изазвао велике протесте.
Одлазећа, прозападно орујентисана, председница Саломе Зурабишвили, рекла је у пркосном говору присталицама испред председничке палате да напушта резиденцију, али да је остала њена легитимна функција.
Зурабишвили каже да Кавелашвили није прописно изабран, јер су посланици који су га изабрали изабрани на октобарским парламентарним изборима за које каже да су обележени изборном преваром. Опозиционе странке Грузије су је подржале.
Владајућа партија Грузијски сан и изборна комисија земље објавили су да су октобарски избори били слободни и фер. Владајућа странка сматра да је Кавелашвили прописно изабрани председник, пренео је Ројтерс.
Хиљаде демонстраната формирало је људски ланац синоћ и током дана у главном граду Грузије - Тбилисију, уочи полагања заклетве новог председника.
Инаугурација новог председника - бившег фудбалера Манчестер ситија Михаила Кавелашвилија, који се сматра савезником владајуће партије Грузијски сан - обављена је данас, а досадашња председница државе Саломе Зурабишвили одбијала је дуго да се повуче.
Грузијски сан, који је на власти већ 12 година, победио је на парламентарним изборима у октобру, али је победа била оспоравана због наводне изборне преваре и од тада трају протести у Тбилисију.
Четири главне опозиционе групе одбациле су избор Кавелашвилија и бојкотовале су парламент. Још увек се не зна како ће се ова политичка драма у земљи завршити и да ли ће две стране пронаћи решење.
Демонстранти су, машући заставама Грузије и ЕУ, у суботу формирали људски ланац који се протезао километрима.
- На улици сам заједно са целом својом породицом и покушавам некако да истргнем ову малу земљу из канџи Руске империје - рекао је један демонстрант за АП.
Грузија је одбила да се придружи западним санкцијама Русији када је почео рат у Украјини и назвала је Запад "страном која води ка глобалном рату". Како пишу западни медији, већина Грузијаца подржава пут земље ка ЕУ и тај део је исказан чак и у Уставу Грузије.
Међутим, у новембру је владајућа странка у земљи саопштила је да одустаје од свог пута ка чланству у ЕУ.
Ова најава изазвала је вишедневне протесте, а полиција је употребила сузавац и водене топове против демонстраната, који су узвратили пуцањем из ватромета и каменицама.
САД су ове недеље увеле санкције бившем грузијском премијеру и милијардеру, оснивачу Грузијског сна, Биџини Иванишвилију.
Саломе Зурабишвили осудила је претходно избор Кавелашвилија који је биран системом електорског колеџа у парламенту, у којем је он био једини кандидат и цео процес је назвала "пародијом".
Када је Зурабишвили постала председница 2018. године, подржао ју је Грузијски сан, али је потом оспорила победу ове странке на изборима крајем октобра, а изборе је назвала "руском специјалном операцијом".
Она је подржала масовне про-ЕУ протесте испред парламента. Претходно је обећала да неће одступити, нити предати власт Кавелашвилију, али се на крају то ипак догодило, предала је власт тешка срца.
Претходно је грузијска влада саопштила да уколико одбије да напусти функцију током дана, тиме ће починити кривично дело.
Зурабишвили је 30 година била француски дипломата, са дужностима у Уједињеним нацијама, Вашингтону и Чаду, пре него што је постала амбасадорка Француске у Тбилисију.
После "Револуције ружа" 2003. године, тадашњи председник Грузије, Михаил Сакашвили, који је сада у затвору, именовао ју је за министра спољних послова, одобривши тај потез прво са Жаком Шираком, тадашњим председником Француске.
Међутим, она се брзо посвађала са Сакашвилијем, оптужујући га за демократско назадовање земље. Хиљаде људи тада је изашло на улице у знак протеста против њеног отпуштања 2005. године, скандирајући: "Ти си наша супержена!"
У својој књизи "Жена за две земље" из 2006. написала је: - Сада морам да се упустим у политичку битку, која ме никада није привлачила, коју никада нисам практиковала, која ми се намеће -
Србија Danas/BBC/France24