ЦУНАМИ ПРОТЕСТА ПОТОПИО ЕВРОПУ: Градови широм континента паралисани штрајковима - милиони људи на улицама, доста им је свега! (ФОТО/ВИДЕО)
Талас протеста захватио је западноевропске нације.
Широм Француске окупило се више од милион људи на "општенародном протесту", док је у Белгији на улице изашло преко 18.000 људи, а протесте су најавили и Финци. Британија, која је пре тачно три године, 1. фебруара 2020, изашла из ЕУ, погођена је највећим штрајком за више од деценију.
MOZZARTOVA ТРАДИЦИЈА ХУМАНОСТИ У ПОДНЕ НАСТАВЉЕНА И ОВЕ ГОДИНЕ: Познати у јануару типовали за Фондацију Буди хуман
ОПШТА МОБИЛИЗАЦИЈА НА УЛИЦАМА ФРАНЦУСКИХ ГРАДОВА: Масовни маршеви радника против Макрона - шаљу му јасну ПОРУКУ (ВИДЕО)
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА СА ПТИЦАМА?! Безбедоносне камере снимиле ЈЕЗИВ ПРИЗОР - цела улица препуна мртвих косова!
"Лондон паралисан"
Репортерка "Блица" из срца протеста у Лондону јавља да је у току велики штрајк у британској престоници и да је "део града паралисан".
- Хаоса ће бити и наредних дана пошто се очекује јос протеста. Хиљаде људи је тренутно око Вестминстера и Даунинг стрита, а очекује се пола милиона током данашњег штрајка наставника, запослених у железници, радника јавне управе, предавача на универзитетима… Штрајкачи траже повишицу плате због инфлације, али се њихови захтеви односе и на услове рада, одласка у пензију и владин план да ограничи право на штрајк - рекла је наша репортерка са лица места.
Свега један дан који конзервативну владу премијера Ришија Сунака дели од њених првих 100 дана, синдикална федерација ТУЦ најавила је "највећи штрајк од 2011". Последице ће се одразити на читаву привреду јер ће много Британаца који не учествују бити приморани да остану код куће.
Штрајкачи траже повишицу плате која би покрила раст инфлације од 10,5 одсто, али се захтеви односе и на услове рада, одласка у пензију и владин план да ограничи право на штрајк.
Око 23.000 школа, односно око 300.000 наставника, биће обухваћено штрајком у среду, првог од најављених за седам дана. Штрајкују и службе за имиграцију, што ће се одразити и на путнике у транзиту на аеродромима. Више хиљада машиновођа из АСЛЕФ и РМТ ступиће у дводневни штрајк, а у једнодневни преко 100.000 радника из синдиката Државних институција и јавних тела.
"Кривица за штрајкове је на министрима"
У штрајк ће ући и особље из Министарства саобраћаја, образовања, рада и пензија, здравства и социјалну помоћ и унутрашњих послова. Ту су и Национални ауто-путеви, Агенција за поморство и Обалска стража и Агенција за возаче, те ватрогасци. Радници здравствених служби су по први пут најавили координисани штрајк 6. фебруара, што ће бити највећи протест у Националној здравственој служби (НХС).
Хиљаде радника хитне помоћи најавило је штрајк широм земље 10. фебруара. Они су први реаговали откако су синдикати започели историјску серију протеста против малих плата у НХС.
Око 1.000 припадника британске пограничне службе на Ламаншу ће почети штрајк, што ће изазвати поремећај у путничком саобраћају између 17. и 20. фебруара у луци Довер и француским Денкерк и Кале.
- Кривица за ове штрајкове је искључиво на министрима који неће да издвоје новац – рекао је генерални секретар синдиката ПЦС Марк Сервотка.
Из УНИСОН-а је саопштено да ће хиљаде радника Агенције за животну средину ступити у штрајк 8. фебруара.
Више од 1,2 милиона људи на протестима у Француској
На демонстрацијама у уторак широм Француске окупило се чак 1.272 милиона људи због неслагања са државним планом пензионе реформе. Ројтерс наводи да су ово прве општенародне демонстрације против реформе од 19. јануара, кад је на улице изашло 80.000 људи. Незадовољни радници у уторак су пореметили саобраћај, рад државних служби и рафинерија у скоро 50 градова у земљи.
Французи: "Лако је председнику"
Марширајући са плакатима на којима је писало “не реформама” и “нећемо одустати”, многи од њих су рекли да ће излазити на улице колико је потребно да би влада одустала од реформе.
-Лако је председнику. Он седи у фотељи… Он може да ради чак до 70. године. Не можемо да тражимо од кровопокривача да раде до 64, то није могуће – рекла је Ројтерсу у уторак возач аутобуса Изабел Тексијер у Сен Назеру, где се окупило око 15.000 људи.
Око 87.000 Парижана је у уторак изашло на улице. РИА Новости наводе да су међу њима били представници разних сектора, левичарских и омладинских организација, присталице Жутих прслука и радикали из Црног блока. Митинг је почео мирно, али су онда неки демонстранти почели да каменицама гађају полицију, која је узвратила сузавцем. Ухапшено је 23 људи.
У Тулузу је око 80.000 демонстраната шетало са Седриком Кобером, генералним секретаром синдиката ЦГТ, а на протесте су позвале и ЦФДТ, ЦГТ, ФО, СЊ, Југ и Унса. Жан-Лик Меланшон, лидер Непокорене Француске, је био у Марсеју.
"Брутална реформа"
Француска премијерка Елизабет Борн је 10. јануара представила нацрт закона о пензионој реформи, према којем ће почети да диже старосну границу за три месеца годишње од 1. септембра, постепено повећавајући са садашње 62 на 64 године живота до 2030.
Реформа би донела додатних 17,7 милијарди евра годишњих пензионих доприноса, према Министарству рада. Али, синдикати кажу да постоје други начини за повећање прихода као што је опорезивање супербогатих.
- Ова реформа је неправична и брутална – рекао је Лук Фар, генерални секретар УНСА.
- Кад постоји тако масивна опозиција, било би опасно по владу да не слуша – рекла је Милен Жако, генерални секретар огранка ЦФДТ.
Лидери синдиката су најавили још штрајкова 7. и 11. фебруара.
Белгијанци: Не можемо да чекамо до избора
Око 18.500 људи изашло је у уторак на протесте у Бриселу тражећи боље услове рада и плату у здравственом сектору, тешко погођеном током пандемије.
Синдикати осуђују владу што у буџету за 2023. није обезбедила већу подршку социјалном и здравственом сектору.
Протести су покренути прошлог децембра са циљем да упозоре на недостатак особља и "неодрживе" услове рада. Белгијска влада признаје проблеме, али још није изнела план за отклањање кризе у здравству.
- Не можемо чекати до након избора 2024. Изгубићемо драгоцено време – рекао је представник синдиката АЦВ Пулс Марк Селеслах.
Финска: Штрајк индустријских радника
Радници више компанија из технолошке индустрије ступиће у штрајк у Финској од среде до петка ове недеље, јер није нађено решење за спор о платама. Штрајк ће погодити 20 компанија које запошљавају 11.000 радника.
Неуспели преговори вероватно ће резултирати штрајковима у фебруару који ће се проширити на друге кључне секторе у земљи.
Професионални синдикат и Савез стручног особља (ИТН) најавили су тродневни штрајк почетком фебруара. И синдикат радника у приватном услужном сектору, са скоро 200.000 чланова, прети да ће се придружити у другој недељи месеца.
Вероватно би најштетнији штрајк за извоз земље био онај Финског синдиката транспортних радника (АКТ) који представља 45.000 професионалаца. Према финским медијима транспортни радници се спремају за штрајк средином фебруара.
У недељу су и десетине хиљада наставника и другог особља у јавним школама изашли на улице Лисабона тражећи веће плате и боље услове рада.