Први удар на копно очекује се у четвртак: Ови амерички градови највише ће осетити беснило урагана Флоренс! (ФОТО)
Стање је алармантно!
Ураган Флоренс приближава се источној обали САД, док се званичници боре да људе извуку на сигурно и смање потенцијалне жртве. Ванредно стање проглашено је у четири државе, док је становништву које се налази поред обале саветовано да пронађе сигурно место од поплава.
Прочитајте и:
У неколико округа наређена је обавезна евакуација становништва. Очекује се да ће милион људи напустити своје домове пре него што један од најкатастрофалнијих урагана удари у четвртак.
Метеоролози су упозорили да ће Флоренс доћи до обале Северне и Јужне Каролине крајем ове недеље и да представља озбиљну претњу по живот и имовину људи.
- Ураган Флоренс нанеће озбиљну штету источној обали САД. Источни и југоисточни ветрови на источној обали довешће до обилних поплава. Процењује се да ће штета настала од урагана износити преко 30 милијарди долара - рекао је Џоел Мијерс, председник сајта "AccuWeather".
Док други извори прате интензитет олује, која ће ослабити на јачини док се приближава обали и креће се ка унутрашњости, Мијер наглашава да су се они фокусирали на свеукупни утицај урагана на људе и њихове животе.
Највећа штета од урагана биће углавном узрокована од поплава на копну.
- Типично, други најскупљи аспект урагана дешава се дуж обале, када ће бесно море, због јаких ветрова, погодити унутрашњост земље, посебно када се олуја креће доследно и праволинијски ка обали. Поред поплава у унутрашњости и штета на обалама, ветрови такође стварају велике штете - рекао је Мијерс.
Постоји могућност да Флоренс значајно смањи брзину кретања док се приближава обали, што може продужити ефекте штетних ветрова, поплава и ерозија плаже.
- Олују коју доноси ураган је без преседана. Лоцирана је северније у Атлантском океану од било које олује која је до садас погодила Каролину, зато су и наша предвиђања без преседана - кажу iz "AccuWeather-a".
Међутим, јаки ветрови нису највећа опасности, већ олујни таласи који представљају највећу опасност за животе људи и штету која би могла да настане, ти "зидови воде" могли би да прогутају део обале. Осим огромних поплава на обали, Флоренс ће највероватније поплавити и градове у унутрашњости. То представља проблем за Северну и Јужну Каролину због обилних киша које су претходиле, па земља не може да апсорбује још много воде.
Ванредно стање проглашено је у Северној и Јужној Каролини, Вирждинији и Мериленду, а ураган је у понедељак проглашен олујом четврте категорије. Очекује се да ће олуја да ојача до петог степена током недеље због врло топле воде и ниских ветрова.
Међутим, очекује се да ће се последице урагана осетити и стотинама километара далеко од центра олује, па ће море бити немирно и око Бермуда и северне обале карипских острва. Ефекти олује осетиће се у Тенесију, Кентакију и Џорџији.
Највећа опасност по живот људи су у градовима Вилмингтон, Шарлот, Ралеј и Роанок у Северној Каролини. У великој опасности биће и Норфолк у Вирџинији, док ће се последице урагана, али доста слабије, осетити и у Чарлстону у Јужној Каролини, као и у Вашингтону.
Флоренс се приближава обали Северне Каролине, где се предвиђа да ће у петак донети обилне поплаве. Након што стигне до обале, очекује се да тамо буде присутан данима, доносећи по живот опасне количине кише и катастрофалне ветрове.
- Ова олуја је нешто што до сада никада нисте видели. Немојте да се играте са њом јер ћете изгубити живот - рекао је гувернер Северне Каролине Рој Купер.
Олуја четврте категорије је једна од најјачих урагана на источној обали деценијама уназад, и доноси троструку опасност од олујних таласа, поплава и снажних ветрова.
Наређена је обавезна евакуација чак милион људи у Северној и Јужној Каролини и Виџинији, док ће 30 милиона људи широм југоистока осетити последице урагана.
До среде ујутро, олуја је била на око 1.005 км југоисточно од Кејп Фира у Северној Каролини. Брзина ветра достизала је 220 км/х.
Гувернер Северне Каролине Рој Купер изјавио је да ће "око урагана" прећи преко територије те државе и позвао становништво да се припреми за високе таласе, снажне ветрове и поплаве. Гувернер Јужне Каролине Хенри Мекмастер наредио је почетак евакуације за данас у подне по локалном времену, а одлука се односи на свих осам округа дуж обале Атлантика, укључујући и највећи град те државе Чарлстон.
Гувернер Вирџиније Ралф Нортам је наложио почетак евакуације за делове те америчке државе који су у ниској приобалној области, где живи 245.000 становника. Он је позвао становништво да се припреми за налет урагана који ће захватити читано подручје Вирџиније.
Иако је наређена евакуација, многи грађани су одлучили да остану у домовима. Стручњаци упозоравају како велики број људи уопште нема појма шта их чека.
Удар на савезне државе Северну и Јужну Каролину очекује се сутра, а како буде стизао на обалу, очекује се његово јачање.
Стање ће се погоршавати током дана, а најјачи удар очекује се у петак ујутру.