ПРВОБИТНО НАПРАВЉЕНЕ ЗА МУШКАРЦЕ! Високе потпетице некада носио јачи пол, данас су одраз сваке жене
Чарапе су један од одевних предмета који се током времена селио међу половима
Ташне, високе потпетице и чарапе данас се сматрају искључиво женским стварима. А шта ако бисмо вам рекли да су те ствари првобитно направљене за мушкарце?
КАМЕРА СНИМИЛА ЈЕЗИВУ СМРТ Јесенија скочила са моста, али је заборавила да стави уже: Њен дечко гледао ХОРОР пред својим очима
НОБЕЛОВАЦ СПРЕМА ЕТИОПИЈУ ЗА НАСТАВАК КРВАВОГ РАТА: Скупља војску са свих страна, само да не изгуби ГЛАВУ пре тога!
Високе потпетице се сматрају једним од најженственијих предмета. Толико уско су повезане са женама да би се могло помислити да су за жене и измишљене. Али истина је другачија. Високе потпетице су створене за мушкарце, а жене су на њих стале тек у 17. веку.
Прве високе потпетице направљене су за војнике у Персији још у 10. веку. Пета им је омогућавала да "закључају ноге" у узенгијама док су јахали коње. То је побољшавало њихову равнотежу и прецизност када су у покрету желели да гађају стрелама или нападају противника неким другим оружјем.
Високе потпетице доспеле су у Европу тек у 17. веку, и мушкарци, припадници аристократије, одмах су их прихватили, јер су чиниле да изгледају више и "страшније". У једном запаженом инциденту, француски краљ Луј XIV је 1673. године мушким члановима свог кабинета поделио ципеле с високим потпетицама.
Жене су, с друге стране, почеле да носе штикле јер су им стопала изгледала мања.
Ипак, мушке и женске високе потпетице полако су почеле да се разилазе. Жене су поједноставиле предњи део ципела, тако да изгледа мањи и шиљат. У међувремену, мушкарци су и даље носили оригиналне ципеле са широким, високим потпетицама и равним фронтовима. Одустали су од високих потпетица у 18. веку, јер су се тада већ сматрале женским предметом.
Данашња ташна потиче од торбица које су људи носили пре много векова. Одећа у то време није имала џепове те су људи креирали торбице да би у њима чували новац и све што су имали са собом. Торбице су често биле причвршћене за каиш око струка.
У 16. веку жене су укључиле у свакодневицу врећице за мале комаде метала зване chatelaines.
Модерна ташна појавила се почетком 1900-их година. Име је настало од ручних торби које су мушкарци носили са собом. Модни дизајнери управо су мушке торбе користили за стварање женских. Ове женске торбице имале су копче и биле су подељене на одељке како би биле практичније. Мушка ташна је убрзо уступила место женској.
Чарапе су један од одевних предмета који су се током времена селили међу половима. Данас их искључиво носе жене, иако су прве чарапе направљене за мушкарце. Жене су чарапе почеле да носе тек у 18. веку, док их мушкарци носе од 9. века. Мушкарци више класе углавном су носили беле или обојене чарапе, док су сиромашнији мушкарци носили само црне.
Треба истаћи да мушкарци никада нису носили најлонке.
Ствари су се полако мењале између 16. и 20. века, када су чарапе од мушког одевног предмета постале женски одевни предмет. Из тог разлога тај период се чак назива „мрачно доба чарапа“. До 19. века чарапе су постале толико уско повезане са женама да су мушкарци потпуно престали да их носи.
Прве фармерке створио је кројач Џејкоб Дејвис 1873. године. Проналазак се уско везује уз Левија Штрауса, немачког имигранта који се преселио у Њујорк 1851. године. Леви је радио у братској текстилној радњи до 1853. године, када је отворио продавницу текстила у Сан Франциску.
Једног дана је Џејкоб Дејвис ушао у његову продавницу и затражио чврст текстилни материјал за рад у руднику. Леви му је продао неки деним материјал, који је Дејвис претворио у прве фармерке.
Производ је био толико успешан да су и други рудари почели да траже сличне панталоне. Дејвис се удружио са Левијем како би патентирао производ. Леви је касније основао Леви Strauss & Цо. и започео масовну производњу фармерки.
Фармерке су се сматрале мушким одевним предметом све до 1930. године, када је Леви Strauss & Цо. креирао Лади Леви’с Лот 701, прве фармерке намењене женама.