Путин је направио РАСКОЛ НА ЗАПАДУ, почиње ЗАОКРЕТ у историји ЕВРОПЕ! Све ОТКРИВЕНО код Лазанског
Минхенска безбедносна конференција на видело је изнела раскол у западној породици. Расцеп у трансатлантским односима више је у наговештајима, него што је политичка чињеница, али први пут је тако уочљива и драстична у својој појави.
О резултатима последицама новог безбедносног скупа у Минхену у емисији "На нишану Лазанског" говорили су историчар и публициста Срђа Трифковић и дугогодишњи дописник листа "Политика" из Немачке Мирослав Стојановић.
Безбедносни форум у Минхену, према Стојановићевом мишљењу, није донео тако радикалну и драматичну ситуацију као што је била она из 2007, када је руски председник Владимир Путин објавио крај америчке светске хегемоније, али је ипак донео нешто ново.
НОВА АМЕРИЧКА ПРОВОКАЦИЈА: Шпијунски авион САД прелетео у близини Крима! (ФОТО)
- Донео је раскол у западној породици, далеко већи него што је икада био, готово фронталан, готово на свим пољима и на свим тачкама. То је чињеница која је обележила овогодишњу конференцију у Минхену. Она јесте нека врста политичког сеизмографа не само за политичку атмосферу у свету, него и за струјања, тенденције и наговештаје онога што би могло да уследи - објашњава Стојановић.
Америчка делегација никада није била бројнија на Минхенској конференцији као што је била ове године, а кинеску делегацију је предводио члан Политбироа задужен за међународне односе, што је према кинеској политичкој хијерархији виша функција од министра спољних послова, наводи Стојановић.
Расцеп у трансатлантским односима више је у наговештајима, него што је политичка чињеница, али први пут је тако уочљива и драстична у својој појави, каже Стојановић.
НАТО ПРЕД ВЕЛИКИМ ПОРАЗОМ ЗБОГ С-400! Лазански открива тајне форума у Минхену које боле Американце (ВИДЕО)
Као члан америчке делегације појавио се и бивши амерички потпредседник Џо Бајден. Његов долазак у Минхен порука је да се поборници неолибералног консензуса у америчком естаблишменту нису предали, сматра Трифковић.
- Другим речима, да им стави до знања да Трамп може грешком да дође и пре или касније да оде. Али што се естаблишмента унутар Вашингтона тиче, да су и даље поборници атлантског мултилатерализма, поборници ЕУ, према којој је Трамп изразио скепсу и, наравно, НАТО-а заувек - каже Трифковић.
Бал вампира, речи су којима Трифковић описује Безбедносну конференцију у Минхену. На њој су се окупили поборници неолибералног консензуса, који је свој врхунац доживео бомбардовањем СРЈ 1999. Ту су били и поборници таласократске и атлантистичке Европе у којој је заувек Немачка подређена Вашингтону и не истражује геополитичке могућности диверсификације својих односа са другим земљама.
МАРИЈА ЗАХАРОВА: Хуманитарна помоћ Венецуели је провокација, ако желите да помогнете одмрзните им рачуне!
Према Трифковићевим речима, раскол који се догодио у Минхену јако је добродошла ствар, јер Трампова парола "Америка на првом месту" не подразумева хегемонистичку политику, већ то да Америка спознаје своје интересе и глобалне обавезе, као и то да се више не везује за флоскулу о заједничким вредностима између Западне Европе и САД, јер тих заједничких вредности у ствари нема.
- Поборници европско-бриселског концепта желе отворене границе, тако да чак и имигранти окривљени за силовања и убиства у Немачкој не могу да буду протерани… Они, рецимо, осуђују Орбана или Салвинија или Пољаке због тога што желе да заштите идентитет својих земаља и да избегну промену њихове демографске структуре, јер видели смо какве то катастрофалне последице носи у западноевропском свету. Трамп жели да направи зид - објашњава Трифковић.
На другој страни се налази бриселска бирократија отуђена од демократских традиција, која жели да наметне, како Трифковић каже, плишани тоталитаризам.
Стигла потврда из Европске уније: Уводе нове санкције Русији!
То што ће гасовод "Северни ток 2" бити завршен, догађа се, према Трифковићевом мишљењу, не зато што су земље-чланице ЕУ јединствене, већ управо супротно - зато што су разједињене.
- Да је Брисел успео да се умува између Москве и Берлина, у неком посредовању око "Северног тока", он се никада не би десио. И даље мислим да је, нажалост, главнина немачког политичког естаблишмента на линији очувања трансатлантске пупчане врпце, не у трамповском, него у овом неолиберално-демократско-клинтоновском облику - каже Трифковић.
За разлику од Трифковића, који сматра да је говор немачке канцеларке Ангеле Меркел био пун општих места, Стојановић сматра да је она говорећи у Минхену била храбрија него икада пре.
ЖЕСТОК РАСКОЛ: Трамп оптужио бившег шефа ФБИ за издају!
- Њен говор је за многе био изненађење, пошто је она од оних који говоре доста суво и равно. Овога пута је била темпераментнија него што је њена канцеларска природа била у ових минулих 14 година. Она је отворила један доста широк фронт отпора Трампу. На свим тачкама, не само енергетским, него и трговинским - каже Стојановић.
Говор Меркелове, додаје он, диктира немачка привреда, осетљива на недостатак енергената, извозно оријентисана, са трећином радне снаге везане за извозне послове. Таква привреда је погођена Трамповом политиком и његовим намерама да уведе царине на увоз немачких аутомобила од 25 одсто.
Успешно окончање "Северног тока 2" и извесна турска куповина руских противракетних система С 400, упркос упозорењу америчког потпредседника Мајка Пенса, биће два америчка пораза.