ПУТИН опет надмудрио американце: Руси купили петину америчких резерви уранијума
"Росатом", односно његова ћерка-фирма АРМЗ постепено је куповала акције канадске фирме "Уранијум 1"
Комитет унутар Представничког дома Конгреса почео истрагу поводом уговора о продаји компанија које се баве експлоатацијом уранијума Русима.
Деца у Србији УМИРУ ОД РАКА због НАТО бомби, а истина о УРАНИЈУМУ се скривала од јавности
Контра Американцима: Руси прете моћним ракетним системом
Комитет који ће се бавити тим питањем унутар америчког конгреса носи назив Комитет за надзор и владине реформе, а да је истрага о куповини уранијума започета потврдио је у недељу за "Фокс њуз" члан доњег дома Конгреса Рон Десантис, републиканац из Флориде.
Као члан надзорног комитета, Десантис је рекао да је разговарао са извесним "поверљивим извором који је помогао ФБИ-ју да открије корупционашку шему" и на основу чије изјаве ће бити и покренут процес.
"Фокс њуз" наводи да се ради о сумњивим уговорима компаније "Уранијум 1" која поседује 20 одсто залиха уранијума у САД, а која је прешла под контролу руске корпорације "Росатом".
Најспорнија трансакција о којој је било речи, како се наводи из материјала, добила је одобрење администрације Барака Обаме, који је у то време био председник САД, и Хилари Клинтон, која је била државни секретар.
Хилари Клинтон оптужена је у америчкој јавности да је њена добротворна фондација служила као проводник за "прљави руски новац" и да је посредно доприносила подмићивању и уцењивању ради остваривања руских економских интереса у америчком нуклеарном сектору.
"Росатом", односно његова ћерка-фирма АРМЗ постепено је куповала акције канадске фирме "Уранијум 1" од 2009. до 2013. године и дошао у посед рудника који се простиру од централне Азије до америчког запада. Захваљујући тој трансакцији, "Росатом" је постао један од највећих произвођача уранијума на свету. Компанија је добила руднике у Казахстану који су најпрофитабилнији на свету, а у САД поседује контролни пакет највећих рудника урана.
"Уранијум 1" поседује предузећа у Вајомингу, Тексасу и Јути, и налази се на четвртом месту по количини производње уранијума у свету, пише Спутњик.
С друге стране, руски председник је недавно говорио о програму "пребацивања" уранијума из Русије, односно растерећивању обогаћеног уранијума са еквивалентом од око 20.000 нуклеарних бојевих глава, како би се он користио као гориво у америчким електранама у периоду од 1993. до 2013. године.
Путин је то назвао једним од "најефикаснијих покушаја за разоружање у историји". Како је рекао, амерички званичници су тада имали 170 посета руским постројењима.