Путинових 18 година ЛИДЕРСТВА: Руси га ОБОЖАВАЈУ са разлогом, али Запад му никада неће опростити ЈЕДНУ СТВАР
"Ја одлазим. Чувајте ми Русију"
Када је давне 1999. године некадашњи председник Руске Федерације Борис Јељцин затражио од Путина да „чува Русију“, нико није могао претпоставити да ће, тада четрдесет седмогодишњи Владимир Владимирович Путин, послушати и васкрснути тада већ дубоко посрнулу земљу. Од чувене Јељцинове реченице: „Ја одлазим” и његове молбе Путину: “Чувајте ми Русију” навршило се 18 година, и једно је сигурно: Русија данас није Русија с краја 20. века.
Прочитајте и:
За скоро пуне две деценије колико је Путин на власти, Русија је доживела свој “препород” на унутрашњем, али и на спољашњем плану. Доживела је економски развој, раст ГДП-а, војну експанзију, раст популације становништва, и изнад свега, стекла способност да независно делује у међународним односима и буде значајани актер на светској позорници.
Раст популације
Када је Путин преузео управљање државом, бројчано стање руске популације било је на узнемирујућем нивоу. У време пада Совјетског савеза Русија је имала око 150 милиона становника, губећи око милион људи на годишњем нивоу. Временом, са побољшањем финансијске ситуације, Руси су почели да имају више деце и становништво је кренуло бројчано да се увећава. Тако је 2015. године Русија имала више од 146 милиона становника, у поређењу са 2008. када је имала 142 милиона.
Бољи квалитет живота
Пре доласка Путина на чело државе, Русија је имала 9,889 долара ГДП по глави становника, да би се тај број утростручио до 2017. године и сада износи 27,900 америчких долара. Просечна номинална месечна зарада порасла је скоро 11 пута, са 61 на 652 долара.
Џонсон прети због Скрипаља: Дозволићемо међународну истрагу, анализе шаљемо у Хаг
Јавни дуг и девизне резерве
Када је Путин изабран за председника 2000. године, Русија је имала само 12 милијарди долара девизних резерви, док је јавни дуг био приближно једнак економској производњи земље. За ових 18 година колико је Путин на челу државе ствари су се изразито промениле. Јавни дуг сада износи 17,4% ГДП-а, а девизне ресерве су повећане на 356 милијарди долара.
Приходи од нафте нису једина основа економије
Иако руска економија превасходно почива на приходима од нафте и гаса, њен пољопривредни сектор доживљава бум последњих година. Русија је међу највећим лидерима у извозу пшенице. Тако се од раних 2000. година до данас њен удео на светском тржишту пшенице повећао са 4 на 16 посто. Иако пољопривреда остаје далеко иза енергетског сектора, она полако постаје значајни извозни потенцијал Русије.
Путин НАЈАВЉУЈЕ: Шаљемо мисију на МАРС, идемо дубоко у СВЕМИР
Све већа улагања у војску
Рушење Совјетског савеза резултирало је драстичним резовима војног буџета. Оружје и опрема постали су оронули, а морал војника потонуо. Као резултат тога, Путин је одлучио да обнови руске оружане снаге из темеља тако што је спровео свеобухватну модернизацију војске. Свеукупна модернизација војске довела је до тога да се војни прорачун као постотак БДП-а готово удвостручио.
Од Путина зависи судбина Блиског истока: "Дипломатски маратон" руског председника
Путинов говор који је променио свет
Када говоримо о достигнућима Путина на спољнополитичком плану највећи успех несумњиво представља повратак Русије на светску политичку позорницу. Распадом Совјетског савеза и окончањем Хладног рата, Русија је постала унижена. Морао је неко да је подигне.
Ако Путин пожели секс на једну ноћ, жена коју је одабрао за то мора да прође ПОСЕБАН ПРОТОКОЛ
Враћање Русије на светку позорницу Путин је најавио у свом чувеном говору у Минхену 2007. године када је наступао на конференцији о питању безбедности. Многи аналитичари тај говор су назвали историјским упоредивши га са говором Винстона Черчила у Фултону, са којим је почео Хладни рат. У говору у Минхену, Путин је критиковао оно што је назвао „монополистичком“ доминацијом САД у глобалним односима и њену употребу силе.
- Нико се не осећа безбедно. Зато што нико не може да осети да је међународно право попут камена које их може заштити – закључио је Путин у Минхену.
Униполарни свет више не постоји
Највеће достигнуће Путина на спољнополитичком плану јесте што је показао да униполарни свет више не постоји. Путин је то доказао у акцији руске војске у Сирији. Рат у Сирији и учешће руске војске у сукобу који улази у седму годину, доказали су да Америка више није господар Блиског истока. Сведоци смо стварања неког новог Блиског истока у коме главни играч више није Вашингтон. Кормило преузимају неке нове силе.
Достигнућа Путина на унутрашњем плану су огромна. Од неразвијене и рањиве земље Русија је постала снажна држава која може да парира највећим светским играчима. Ипак, ако правимо паралелу између Путинових спољашњих и унутрашњих достигнућа, сигурно највећи успех јесте што је Западу показао да је униполарни свет прошлост, а то је оно што му они никада неће опростити.