Путиново мајсторство: Једним потезом срушио Американце на њиховом терену
Руски потез са криптовалутама је највећа финансијска контра у економској историји.
Подсетимо, руске компаније су почеле да користе биткоин и остале криптовалуте у међународним плаћањима, а све како би се супротставиле западним санкцијама, поручио је министар финансија Русије Антон Силуанов.
У фебруару 2022. године, Запад је увео Русији 19.535 санкција – најоштрије у модерној историји. Економисти су предвиђали потпуни колапс. А мало пре тога, у јануару 2022. године, само неколико недеља пре инвазије на Украјину, Централна банка Русије предложила је потпуну забрану рударења, трговине и коришћења криптовалута унутар земље.
Као што знамо, Русија је отпочела рат у Украјини, а затим су уследиле санкције, написао је Роџер Ванг на свом налогу на платформи Икс.
Локалне банке су постале изузетно опрезне. Западне банке су се повлачиле. Међународна плаћања су се одлагала месецима. Била им је потребна алтернатива. И тада је Русија шокирала свет. Дана 8. августа 2024. године, председник Владимир Путин потписао је два закона. Први је легализовао и регулисао индустрију рударења криптовалута, док је други омогућио коришћење криптовалута за међународна плаћања како би се заобишле санкције.
За мање од две године, Русија је прешла пут од противника криптовалута до једног од њихових највећих заговорника. Председник Путин је изјавио:
– Ко може зауставити Биткоин? Нико.
Ова изјава додатно потврђује да се криптовалуте све више доживљавају као алтернативни финансијски систем. Постоје два кључна начина на која је руска економија имала користи од криптовалута.
1) Заобилажење забране SWIFT-a:
Између осталих санкција, Запад је Русији забранио коришћење SWIFT платног система. Седам руских банака је одмах искључено. Ово је отежало способност ових банака да обављају прекограничне трансакције и негативно утицало на међународну трговину и финансијске операције. Русија је користила криптовалуте како би заобишла ову забрану и обављала међународне трансакције.
2) Олакшавање међународне трговине:
Централна банка Русије забележила је пад руског увоза од 8 одсто у 2024. години. Овај пад је настао због значајних кашњења у међународним плаћањима са кључним трговинским партнерима попут Кине, Индије и УАЕ.
Ова кашњења била су резултат додатног опреза банака у тим земљама због притиска западних регулатора. Криптовалуте су Русији омогућиле несметан приступ тим тржиштима, доследно показујући своју снагу као алтернативног финансијског система.
Импликације овог потеза? Огромне су.
1) Повећано глобално прихватање криптовалута:
Русија је доказала да је могуће бити искључен из западног финансијског система и ипак опстати и напредовати.
Како све више земаља и предузећа препознаје криптовалуте као одрживу алтернативу традиционалним финансијама, то би могло довести до широке усвајања криптовалута и блокчејн технологије у глобалној трговини и финансијама.
2) Ослабљење доминације америчког долара:
Тренутно је УСД светска резервна валута за међународну трговину.
Како санкције настављају да се примењују, истраживање алтернативних имовине као што су криптовалуте од стране Русије може подстаћи и друге земље да поступе слично, што би на крају могло ослабити доминацију долара.
3) Јачи трговински савези ван запада:
Успешна употреба криптовалута од стране Русије ојачала је везе са земљама које желе да смање зависност од западних финансијских система, попут Кине и Индије.
Ово би могло преобликовати глобалне трговинске партнерства. Многе земље би могле пратити Руски крипто модел.
Земље попут Ирана, Венецуеле и других које се налазе под санкцијама могле би створити паралелну економску мрежу која заобилази традиционалне системе под западном контролом.
Извор: БизПортал