ПВО "Прометеј" је узданица Москве: Руси конструисали систем који је "убица хиперсоничних ракета" - његове могућности су до сад биле незамисливе
Руски „Прометеј“ наводно може да изведе до сада незамисливе ствари у домену ПВО, као што је, на пример, обарање читавих сателита.
Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије, генерал Валериј Герасимов, најавио је почетак оперативне употребе првог пука опремљеног најсавременијим ПВО системом С-500 „Прометеј“.
Нови искорак за руску ПВО
Герасимов је изјавио да се ради о првом кораку у потпуно новој ери за противваздухопловне снаге земље. Није, међутим, прецизирао колико је тачно јединица ове врсте испоручено и стављено у употребу у руској војсци. Систем С-500 „Прометеј“ конструисан је и развијен да буде главна узданица у заштити руског ваздушног простора, с много ширим спектром дејства од својих старијих рођака, система С-300 и С-400.
Свака батерија С-500 може да пресреће савремене претње, попут надолазећих интерконтиненталних балистичких пројектила, хиперсоничних ракета и сателита у ниској орбити Земље. Према доступним информацијама, руски „Прометеј“ је значајно напреднији од било којег другог ПВО система тренутно у употреби. Очекује се да буде значајно ефикаснији чак и од већ доказаног С-400. У суштини, С-500 се сматра најнапреднијим противваздушним и противракетним системом на свету данас.
Главне карактеристике
Руски извори наводе да ракете система С-500 могу да гађају циљеве на максималном домету од 600 километара, што је знатно више у односу на домет од 400 км који је имао претходни систем С-400. Као што је већ напоменуто, једна од кључних предности у односу на његовог претходника јесте способност С-500 да обара хипер-хиперсоничне пројектиле у доласку. Барем тако наводе руски државни медији. Ако се ова способност потврди, ради се о правој револуцији у свету ПВО система.
Једнако је револуционарна и његова наведена могућност обарања непријатељских сателита у ниској орбити Земље. То би „Прометеј“ могло претворити у ноћну мору за САД и НАТО. Планира се да се у наредним годинама њиме покрију најважније стратешке локације широм Русије. Врло је вероватно да је С-500 „Прометеј“ данас једини ПВО ракетни систем који је дизајниран специјално за пресретање хиперсоничних претњи.
Будући да је Русија светски лидер у развоју ових врста оружја, верује се да је своју експертизу искористила приликом осмишљавања С-500 као „убице хиперсоничних ракета“.
Радар Јенисеј: Кључ за пресретање хиперсоничних пројектила
Јенисеј је напредни вишеканални АЕСА радар (Ацтиве Electronically Scanned Array), развијен за побољшање капацитета С-500 система у борби против хиперзвучних претњи. Према доступним информацијама, „Јенисеј“ је мултифункционална радиолокациона секторна станица отпорна на ометање. Отпорност на сметње се постиже захваљујући удаљеним стубовима који блокирају утицај сметњи на рад.
Станица може да прати било које ваздушне мете (аеродинамичке и балистичке циљеве), укључујући и хиперсоничне. Постављање станице у стање приправности траје 5 минута. Максимални домет откривања ваздушних циљева је 600 км, а висина 100 км. Командно место прима податке о мети који се затим преносе другим компонентама које раде у тандему на праћењу и елиминацији циља. Побољшано откривање мете омогућава Јенсеијев двопојасни фазни локатор, који истовремено уклања сигнале ометања.
За електронско прислушкивање и праћење из ваздуха, Јенисеј има пасивни режим рада. У последњем случају, може да преноси податке о циљању како би активирао мултифункционалне радаре система С-400/С-500.
Након лансирања, Јенисеј је наводно способан да прати ПВО ракете и прецизно утврди да ли је циљ погођен. Систем је наводно уведен у употребу 2021. године. Поред могућности надзора у радијусу од 3600, радар, наводно, има могућност секторског осматрања и откривања малих хиперсоничних циљева.
Према тврдњама руских војних стручњака, комбинација С-500 и Јенисеј радара омогућиће ефикасно пресретање чак и хиперсоничних пројектила, попут америчког будућег Дарк Еагле.
Могућа употреба у Украјини?
Остаје да се види да ли ће „Прометеј“ бити примећен у акцији, можда и на украјинском ратишту, против западних ракета великог домета. У сваком случају, интересовање за његову ефикасност је огромно.
Србија Данас/Орузјеонлине