КАТАКЛИЗМА
Ерупција која би могла променити свет: Научници упозоравају на глобалну климатску катастрофу и економски колапс
Планина Тамбора променила је свет кад је 1815. године индонезијски вулкан еруптирао.
Радило се о најснажнијој забележеној ерупцији у историји. Уследила је "година без лета" - глобалне температуре су пале, усеви пропали, људи гладовали, пандемија колере се проширила и десетине хиљада људи је преминуло, пише CNN.
Од тада су еруптирали многи вулкани, али Тамбора остаје последња масивна ерупција. Више од 200 година касније, научници упозоравају да би могла да се догоди још једна. Маркус Стофел, професор климе на Универзитету у Женеви рекао је да није питање да ли ће се то догодити, него кад. Сада је свет гушће насељен и већ загрејан климатским променама.
- Следећа масивна ерупција вулкана изазваће климатски хаос, човечанство нема никакав план - упозорава Стофел.
Током ерупције избацује се мешавина лаве, пепела и гасова, укључујући угљен-диоксид који загрева планету. Код утицаја на климу, научнике више занима сумпор-диоксид, који ерупција може да подигне кроз тропосферу у стратосферу. Након тога настају сићушне честице аеросола које распршују сунчеву светлост, одбијају је натраг у свемир и хладе планету испод себе.
Док се свет бори са глобалним загревањем, раздобље захлађења могло би да звучи позитивно, али научници кажу да је истина управо супротна. Осим што би ерупција могла да уништи оближње градове, упозоравају да би дугорочни ефекти могли да буду катаклизмични.
Хладније време, мање сунчеве светлости и промене падавина могле би да утичу на глобалну производњу хране и потенцијално да доведу до политичких напетости, па чак и рата, истиче CNN. Људски и економски данак био би огроман, напомињу научници. У екстремном сценарију, сличном Тамбори, економски губици могли би да досегну више од 3,6 трилиона долара само у првој години.
Хлађење не би понудило никакво олакшање од климатских промена, јер би се у року од неколико година планета вратила на стање какво је било раније, а следећа ерупција могла би да се догоди било где. Постоје подручја која научници посматрају, иако их је немогуће тачно предвидети, укључујући Индонезију, једну од вулкански најактивнијих регија на планети и Јелоустоун у западном делу САД-а, који није доживео велику ерупцију стотинама хиљада година.
Србија Данас/Јутарњи лист