РАЈСКО ОСТРВО КОЈЕ ТОНЕ НАЈБРЖЕ НА СВЕТУ Њени становници увече легну у кревет, а ујутру се буде у МОРУ (ВИДЕО/ФОТО)
Дошли су до тачке са које нема повратка
Кирибати су острвска држава која се састоји од 33 острва (од којих је само 20 насељено) позната по тиркизном мору, рајским плажама, а однедавно и као прва жртва раста нивоа океана због глобалног загревања.
Кирибати на којима живи 114.000 људи почели су буклвално да тону. Села покрива море које из дана у дан, зависно од годишњег доба и струја, полако гута све пред собом - зграде и оно мало обрадиве површине коју су становници острва брижно генерацијама култивисали.
СКЛОНИЛИ СЕ ОД МОЋНОГ УРАГАНА У ХОТЕЛ, А ОНДА ЈЕ НАСТАЛА КАТАСТРОФА: Одједном се чуо ВРИСАК (ВИДЕО)
Конзервативне пројекције еколога баве се глобалним загревањем од 1.5 до 2 Целзијуса, а досадашње загревање од само пола степена показало се као почетак апокалипсе за народ због ког је недавно скован термин "климатске избеглице".
Још 2008. године тадашњи председник Аноте Тонг рекао је да су дошли до тачке "са које нема повратка, и да је болно планирати дан када више, буквално, нећемо имати своји земљу", а већ 2013. рекао је да је време за планирање масовне миграције.
ЦРНИ БИЛАНС РАСТЕ: Ураган "Мајкл" дивљао и носио све пред собом! Повећан БРОЈ ЖРТАВА! (ФОТО)
Колико је ситуација заиста озбиљна показује и то да је Тонг 2014. купио 20 квадратних километара земље на острву Вануа Лебу (Фиџи), удаљеном 2.000 километара, где ће се преселиту становници када море прогута села, а до тада тамо се узгаја храна.
- Све чешће велике плиме и жестоке олује, поплаве, екстремне суше додатак су нашим животима с којим се до сада нисмо сусретали. Пораст нивоа мора загађује наше изворе питке воде, земљу чини ненасељивом јер на њој више не може да расте нити кокос, а наше обале мењају се сваки дан. Кажу нам, врло хладнокрвно, како је можда дошло време да напустимо наше острво, места где су покопани наши преци и где наша деца имају дом и идентитет - пише у свом коментару за Аноте Тонг.
Он се осврнуо на лицемерје великих и моћних јер због њихове инерције увек прво настрадају сиромашнији и мањи. "Не само да се Америка повукла из Париског споразума о климатским променама, већ се шушка да ће то направити и наш "велики брат", један од најгорих загађивача на планети, Аустралија. Они су једна од ретких држава чија емисија гасова не опада, не стагнира, него расте, и која тиме показује да им уопште није стало до народа и држава на Пацифику, њихових првих комшија. Као и САД, Аустралија је подбацила као регионални лидер и заштитник.
Земља коју туристизбог природних лепота и начина живота описују као "рај на земљи" сада гради бетонске блокове како би зауставити надирање мора, али погоршавају ерозију плоднога тла.
Плаже су им, после великих плима, преплављене и закопане испод наслага смећа. У дословно спашавање земље укључила се и Светска банка која убрзано улаже у пројекте око којих стручњаци често не могу да се сложе. Док су једни за зид, други тврде како треба насипати земљу и садити мангрове шуме. Све је то, каже Тонг, мало, преспоро и чини се, на жалост, прекасно.
Немају више довољно новца да купују храну која им је све потребнија, као и питка вода.... На главном острву који из авиона изгледа као уска и танка црта земље, постоји само један једини пут који је све чешће поплављен.
Неке се кућице, преко ноћи, нађу окружене морем које онда повлачи песковито тло на којем су грађене, а када оду у "поља" схвате да је морска вода натопила и усеве.
Неке породице селиле су се више пута, уверене да ће на другом крају острва пронаћи мир, но море их увек сустигне. Готово свака друга породица манично штеди новац и живи полугладна како би имали довољно када дође дан и буду присиљени да се одселе.
Док Сиријци беже од рата, Кирибаћани беже од климатских промена. Тако је један њихов становник затражио азил у Новом Зеланду у бегу од климатских промена. Одбили су га.