ЗБОГ ПАДА КАБУЛА, РАСТЕ НЕЗАДОВОЉСТВО БАЈДЕНОМ: Пљуште оптужбе на његов рачун
Војници, државници и Авганистанци у САД критикују председника - али како ће шира јавност реаговати?
Муњевити напредак талибана у преузимању земље навео је Американце авганистанског порекла, бивше генерале и водеће државнике да оптуже председника Џозефа Бајдена за брзоплето повлачење Сједињених Америчких Држава.
Да ли сте знали да из Србије можете да тргујете ценом акција компанија Адидас и Најк?
ТАЛИБАНИ СЕ ОГЛАСИЛИ - "ДРЖИМО СВОЈУ РЕЧ!" Пружају помоћ страним силама у евакуацији
10.000 ЉУДИ КЛИЦАЛО СИ ЂИНПИНГУ И ПАНЧЕН ЛАМИ: Кина обележила велики ЈУБИЛЕЈ - 70 година од ослобођења ТИБЕТА!
Али чини се да је јавност на његовој страни - за сада.
Хадија Есазада је плакала док је препричавала ужасе које су јој талибани приредили на њеном властитом кућном прагу, прво јој претукавши оца, а потом јој и убивши брата.
Први пут су "претукли мог оца челичном шипком зато што су тражили мог старијег брата", који се борио против њихове власти деведесетих, рекла је она за BBC на персијском.
Они су побегли из своје куће у северном граду Мазар-И-Шарифу, али "после шест месеци, кад смо се вратили у наш дом, талибани су нам поново дошли у посету. И одвели су мог млађег брата."
- Не знам колико је дана прошло када је продавац из радње у нашем крају дошао до мог оца да му каже да му је син убијен - рекла је она.
Талибани су га убили и вукли његово тело по улицама.
Родбини није било дозвољено да покупи његово тело недељама, а до тада је псима било допуштено да оскрнаве његове посмртне остатке.
Есазада, која је данас у двадесетим и живи у Америци, рекла је да се плаши за сигурност и Авганистана и њеног новог дома у Америци, сада када су талибани поново преузели контролу.
"Талибани се ништа нису променили", рекла је она.
"Да ли неко заиста жели да се поново врати у Авганистан?".
За његове критичаре, председникова одлука да оконча најдужи амерички сукоб поништила је 20 година преданог рада и пожртвовања, утрла пут хуманитарној катастрофи и довела у питање кредибилитет САД-а.
Многи од оних најближих сукобу - Авганистанци, војници и државници - одавно су скептични према председниковом ставу да од владе у Кабулу може да се очекује да сама очува безбедност у земљи.
После пада главног града у недељу, неки се питају да ли је само питање времена пре него што америчко гласачко тело зажали због Бајденовог потеза испуњавања дугогодишњег обећања о повлачењу.
Док многи пореде одлазак Американаца и савезника са Сајгоном и ратом у Вијетнаму пре више од четири деценије, Бајден каже да је мисија САД успела и да Американци не треба да се боре у рату за који авганистанска војска нема воље да се бори.
Према његовим речима, Америка је успела да убије Осаму бин Ладена, некадашњег лидера терористичке мреже Ал Каиде.
- Упорно сам говорио дуги низ година да наша мисија у Авганистану треба да буде контратерористичка, а не да градимо нацију - изјавио је Бајден.
Додао је да је, док је био потпредседник у време администрације Барака Обаме, увек био против повећања присуства САД у Авганистану.
Бајден је оценио да би Кина и Русија желели да САД троше и даље милијарде долара у Авганистану.
- Када сам се сусрео са авганистанским председником Ашрафом Ганијем у јуну у Белој кући, причали смо отворено.
- Разговарали смо о томе да ли је њихова војска спремна да се бори у грађанском рату када ми одемо, да ли њихова влада жели да се бори против корупције. Ништа нису урадили.