ИНОВАЦИЈЕ
Рат у Украјини убрзава технолошке промене: Холандски војници добијаће опрему за заштиту од дронова
Краљевска војска Холандије планира да опреми своје војнике личном опремом за заштиту од дронова.
Опрема укључује ласере за навођење и преносиве сензоре, а у настојању да се супротстави претњи малих беспилотних летелица, које су трансформисале бојна поља.
Рат у Украјини и догађаји на Блиском истоку показују да је претња од дронова акутна, а холандске трупе тренутно немају одговарајућу опрему за ефикасну заштиту, навео је државни секретар за одбрану Гијс Туинман у писму парламенту.
С обзиром на хитност ситуације, Министарство одбране планира да купи опрему за заштиту од дронова у првом кварталу 2025.
Руске и украјинске трупе боре се под сталним зујањем дронова који посматрају сваки покрет, док дронови са камерама таргетирају војнике у покрету, у заклонима или кроз куполе оклопних возила. Док западни војници нису навикли на овакве услове борбе, они журе да се прилагоде.
- Војници ће се све више суочавати са нападима или нежељеним извиђањима коришћењем малих беспилотних система, укључујући дронове, написао је Туинман у свом писму и додао:
- Способност елиминисања беспилотних ваздухоплова од есенцијалне је важности за безбедност наших војних снага и мисије и задатке које обављају.
Док Холандија користи системе за сложену ПВО против већих дронова, борба против малих и јефтиних дронова помоћу таквих система није ни ефикасна ни ефективна, сматра Туинман. Уместо тога, војници углавном користе лично наоружање или стандардне системе оружја, уз "ограничену" вероватноћу поготка због мале величине дронова, њихове велике брзине и способности лебдења.
Холандски одбрамбени сектор планира да потроши између 50 милиона и 250 милиона евра на куповину личне опреме за заштиту од дронова. Планиране технологије укључују електро-оптичке уређаје за навођење личних оружја, попут ласера за навођење, који би значајно повећали прецизност навођења против малих дронова на удаљеност од 200 метара.
Друга опрема укључује преносиве блокаторе сигнала за ометање сигнала дронова и преносиве радио-фреквенцијске сензоре који омогућавају раније откривање потенцијалних претњи од дронова. Експерименти са системима за елиминацију дронова показују да не постоји један јединствен систем који ће ефикасно решити претњу малих дронова.
Већа прецизност коришћењем уређаја за навођење "значајно" ће смањити употребу муниције за борбу против претњи од дронова, док преносиви блокатори сигнала омогућавају супротстављање претњама алтернативним методама.
Холандија планира да купи готову опрему, а неколико одговарајућих система већ постоји на тржишту. Министарство одбране ће размотрити које опције су доступне за набавку ове способности што је пре могуће, са циљем да се уговори о куповини опреме потпишу у фебруару или марту, а прве испоруке уследе у наредним месецима, са планираним наставком испорука до 2028.
Холандија ће се у почетку фокусирати на опремање својих јединица које се налазе на фронту, укључујући источне границе НАТО. Руски дронови су више пута прекршили ваздушни простор НАТО савезника у последње време, а војници ће се можда суочити са дроновима који изводе нападе или прикупљају обавештајне податке током мисија или вежби.
Холандија је у септембру организовала НАТО вежбу против беспилотних летелица, у којој је 19 савезника и три партнерске нације, укључујући Украјину, тестирало више од 60 система и технологија за откривање и неутрализацију дронова, укључујући блокаторе сигнала и сензоре.
Србија Данас/DefenseNews