Ердоган, од дечака који је продавао ђевреке, до човека који је препородио Турску: Нови ветрови са Босфора померају свет
Интригантна прича започета на улицама предграђа Истанбула
Нови отац домовине и реформатор који је Турску претворио у снажну економску и политичку силу, Реџеп Тајип Ердоган прешао је пут од дечака који је продавао пецива на улици до једног од најутицајнијих државника данашњице.
Прочитајте и:
Успон Реџепа Тајипа Ердогана је интригантна прича о дечаку из скромне породице која је започета на улицама предграђа Истанбула, пуна интрига, политичких криза, социјалних и геостратешких околности које су га довеле до места најмоћнијег човека Турске.
Рођен је у Ризи на северу Турске, а још као мали преселио се у истанбулску четврт Касимпаша. Одгајан је у скромној породици, а џепарац је зарађивао продајући на улици ђевреке и лимунаду.
Студирао је менаџмент и бавио се фудбалом у младости. Постојала је прича да је као младић могао да заврши у чувеном турском фудбалском клубу, Фенербахчеу. Неостварена спортска амбиција је на неки начин надомештена јер је као председник Турске већ постао легенда, па сада стадион локалног клуба носи његово име.
На месту градоначелника Истанбула био је од 1994. до 1998. године. Препородио је град на Босфору. Учинио је улице чистијима, реновира их и забранио точење алкохола и пушење у складу са својим верским уверењима. Међутим, његова тадашња партија бива забрањена, али то није зауставило харизматичног лидера.
Ердоган 2002. године оснива Партију правде и развоја са којом не зна за пораз на изборима. Од тада почиње његов пут ка сувереном владару Турске, а функције премијера и председника које је мењао само су симболичне. Права моћ била је увек у његовим рукама.
Врата премијерског кабинета отварају се Ердогану, стицајем околности када члан његове партије и премијер, Абдулах Гул, подноси оставку.
На функцији премијера је од 14. марта 2003. до 28. августа 2014. године, а након тога је постао председник државе.
Ердоган је један од 50 лидера који су присуствовали шездесетогодишњици победе над фашизмом у Москви, а можда су већ тада постављени темељи будуће сарадње са председником Русије Владимиром Путином.
Ердоган је за деценију од Турске као регионалне силе створио силу која претендује да постане лидер целокупног исламског света, због чега је и добио надимак Султан. Успешно је заузео независан политички курс и одупрео се и притиску Америке, али и отвореном сврставању на руску страну иако је његов однос са Путином, винуо Турску у неслућене висине на међународном плану.
Није се либио да употреби војну силу када је требало заштитити интерес Турске, па је упао на север Сирије како би спречио Курде из Африна да започну опсежну акцију помагања турским Курдима што би отворило старе ране курдског сепаратизма и тероризма.
Брзом војном интервенцијом, спречио је Американце да спроведу своју идеју гасовода чија би траса заобишла Турску, па је Ердоган сада једнако важан и Трампу и Путину.
На другој страни, створио је јако савезништво са Путином које је донело бројне економске и безбедносне бенефите Турској, а иако је чланица НАТО-а, његова земља има тај луксуз, да може да окрене леђа САД и купи ракетне системе од Русије када пороцени да им је то у интересу.
Своје свеобухватно савезништво и лидерство Турске у овом делу света, доказао је отварањем Трансанадолијског гасовода (ТАНАП) којим ће допремати природни гас из Азербејждана у Европу, а улога Турске ће, наравно, бити кључна.
Отварању су присуствовали председник Азербејџана Илхам Алијев, али и председник Украјине Петро Порошенко. Посебно место заузимао је председник Србије Александар Вучић захваљујући коме се Ердоганова политика према Балкану значајно променила, а Србија постала важан играч за Турску.
На изборима одржаним 24. јуна ове године, Ердоган побеђује у првом кругу председничких избора, на којима је, освојио нови мандат, али овога пута са извршним овлашћењима.
- Нација ми је поверила одговорност председавања и извршне дужности - рекао је 64-годишњи Ердоган у говору из Истанбула, који је преносила телевизија.
Он је прогласио и победу Народног савеза, изборне коалиције његове Странке правде и развоја и мале Странке националног покрета (МХП) на парламентарним изборима, наводећи да имају парламентарну већину у скупштини од 600 посланичких места, пренео је АП.
- Надам се да нико неће покушати да баци сенку на резултате и науди демократији, како би сакрио свој сопствени неуспех - рекао је тада Ердоган.
Победу Ердогану, међу првима је честитао и председник Србије Александар Вучић.
- Србија даје велики значај истинском пријатељству са Турском и посвећена је неговању добрих и чврстих међусобних односа. Наставићемо да будемо поуздан партнер Турској и њеном лидерству, које је спремно да штити и брани вредности и принципе у више него изазовним временима - рекао је председник Србије.
- Остварили сте нову победу на путу напретка и благостања Турске и велике турске нације и уверен сам да ће одлучност остати заштитни знак Вашег лидерства у суочавању са будућим задацима и изазовима - истакао је председник Вучић у телефонском разговору са председником Турске Реџепом Таипом Ердоганом.
Ердоган је добио несумњиву подршку на свом путу да направи од Турске озбиљну силу у свету који све постаје све више мултиполаран, а у којем ће економски и војно јака Турска одлучивати о судбини, не само својих грађана, већ и ширег пространства.
Тако сада, захваљујући Ердогану, са Босфора дувају неки нови ветрови који ће значајно узбуркати међународне односе, а могли би бити погон у једрима Србије.