РУСИЈА ГЛЕДА КА ИСТОКУ: САД својом политиком ГУРНУЛА Москву у загрљај КИНЕ!
Азијско-пацифички регион у центру пажње...
Сједињене Америчке Државе могу само себе да криве за удаљавање и присиљавање Москве да се озбиљније окрене ка Азијско-пацифичком региону, закључак је руских стручњака на трибини у Центру за стратешке и међународне студије (ЦСИС) у Вашингтону.
СРБИЈА ПОНОВО ЦЕНТАР СВЕТА: Историјски сусрет Путина и Трампа биће у БЕОГРАДУ?!
Александар Лукин са Више економске школе у Москви сматра да Сједињене Америчке Државе спроводе „веома чудну“ политику истовременог критиковања и удаљавања Кине и Русије, чиме доводи до зближавања ове две нације.
Лукин наводи да су многи дуго времена покушавали да убеде руску владу да гледа озбиљно на Азију и да је било веома тешко да се примора да преокрене своју спољну економску политику и политичку пажњу ка Азији и додаје да је сада тренутни фокус „већ неповратан“.
Дмитриј Суслов, заменик директора у Центру за свеобухватне европске и међународне студије на Вишој економској школи, истиче три ствари за које мисли да чине јединственим тренутну промену.
- Први пут је Азијско-пацифички регион центар гравитације у свету, то је прва ствар и то чини да се Русија озбиљније окрене ка Азији - објашњава Суслов.
Суслов додаје да земље сада или треба да буду у Азијско-пацифичком региону или да буду маргиналне у светској политици. Сједињене Америчке Државе су се окретале ка овом региону под администрацијом председника Барака Обаме.
Друга разлика коју истиче Суслов је да Кина први пут није само највећи трговински партнер са Русијом највећа светска економија, ако се израчуна БДП земље преко учешћа паритета моћи.
- И под три, први пут у руској историји наши односи са Кином и руска политика према Кини више не зависе од прилика и успона и падова односа Русије и Запада - наглашава Суслов.
ПРОВОЦИРАЈУ ТРАМПА: Северна Кореја лансира нове ракете!
Чак и ако Русија и Сједињене Америчке Државе привремено побољшају своје односе под новоизабраним председником Доналдом Трампом, односи са Кином остаће стабилни.
- Они су стекли сопствени квалитет и садржај, чак и ако буде новог напретка у америчко-руским односима под Доналдом Трампом, што мислим да је сасвим вероватно, али ће бити кратког даха, то неће деградирати односе Русије и Кине, неће ићи на штету односа Русије и Кине - закључује Суслов.
У среду ујутру Трампова кандидаткиња за амбасадора САД у Уједињеним нацијама Ники Хејли изјавила је током свог обраћања Сенату да Сједињене Америчке Државе морају да схвате да су Русија и Кина веома различите, док Русија наводно покушава да покаже своју војну снагу, а Кина своју економску моћ.