РУСИЈА ИМА ЗАСТРАШУЈУЋЕ ОРУЖЈЕ Запад у страху од ракете каква до сада НИЈЕ ВИЂЕНА (ВИДЕО)
Разлог за нову забринутост на западу је како се чини нова ракета Р-33 домета 300 км дејства изван визуелног домета, а која је прва руска ракета ваздух-ваздух, за коју је незванично потврђено да може да носи нуклеарну бојеву главу.
Руско министарство одбране је недавно објавило снимак на којем се види како су пресретачи МиГ-31БМ наоружани ракетама ваздух-ваздух великог домета у оквиру вежби са нестратешким нуклеарним оружјем Кремља.
Да ли је у питању најсмртоноснија руска ракета ваздух-ваздух?
Наиме, у оквиру релевантних вежби руске војске, Кремљ је недавно објавио веома занимљив видео.
Чинило се да су ловци МиГ-31 Ваздушно-космичких снага Русије били наоружани ракетама Р-33 (НАТО их назива АА-0 Амос), за које се претпоставља да су биле опремљене нуклеарним бојевим главама.
Ради се о оружју способном да пресретне различите непријатељске ваздушне претње, укључујући и крстареће ракете које лете на малим висинама максималном брзином од 3.000 км/х.
Када је оружје први пут пуштено у рад 1981. године, имало је максимални домет ватре до 120 километара. Сврха Р-33 је била да обори непријатељске авионе који лете великом брзином.
Комбинација руског пресретача МиГ-31 и четири ракете ваздух-ваздух Р-33 изазвала је многе главобоље Американцима, пошто су по први пут руски ловци могли да гађају америчке авионе са веома велике удаљености. Ракета Р-33 је била опремљена конвенционалном бојевом главом од 55 кг.
Данас је ракета Р-33 остаје и даље посебно смртоносна. Од 2012. године па надаље је модернизована и данас њен домет ватре из ловаца МиГ-31 достиже 300 км.
Дакле, данас је Р-33 ракета способна да дејствује изван визуелног домета. Такође су побољшани нишански системи оружја, тако да се навигација до циља врши са већом прецизношћу.
Максимална брзина пројектила Р-33 достиже 3.000 км/х, што га чини посебно опасним за непријатељске авионе. Врло вероватно да ниједан ловац не може побећи (маневрисати) суочен са овим руским оружјем, али то такође зависи од удаљености ракете.