МЕСТО ГДЕ СЕ ПРОИЗВОДИ И ЧУВА РУСКА ВАКЦИНА: О "Спутњику Ве" се брине 150 најбољих научника (ФОТО/ВИДЕО)
И Србија је једна од земаља где Руси планирају да прошире своју технологију за производњу вакцине
Било би то сасвим обично насеље надомак Москве да у њему не живи 150 научника са породицама. До посла не путују јер је у њиховим дворишту центар за истраживање и развој лекова једне од водећих руских фармацеутских компанија.
Градоначелник Грачанице: Хвала Меридиану што је спасао најугроженије
СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА ГЛАМУРОЗНЕ РУСКЕ СПОРТИСТКИЊЕ! "Сиромашне мајке не треба да рађају децу" (ФОТО)
ТРАМПУ ЋЕ СЕ ПОНОВО СУДИТИ: Представнички дом у понедељак доставља захтев Сенату за ИМПИЧМЕНТ (ВИДЕО)
Десетак километара даље смештена је фабрика у којој су се до епидемије корона вируса производили само лекови. Од прошле године и вакцине "Спутњик Ве".
- Процес прилагођавања новим производима обично траје две године, али ми смо успели да све завршимо за три месеца. Укључили смо наше најбоље специјалисте – 90 људи се бавило адаптацијом технике и дорађивањем технологије за тренутне потребе - истиче Данил Таљански, директор фармацеутске компаније "Генеријум".
А било је потребно да се фабрика подели у шест санитарних зона. Направљена су постројења за пречишћавање ваздуха како би се обезбедили високи стандарди производње. Пречишћава се и вода за препарате, а потом чува на 90 степени. Готова вакцина чува се на минусу.
Минус 18 и ниже је температура на којој се у комори чува руска вакцина "Спутњик Ве". Из погона фабрике од краја октобра до данас изашло је више од шест милиона доза, а обим производње свакодневно расте.
Ипак, недовољно за потребе Русије и земаља које би увозиле вакцину. Зато се размишља о преносу технологије у друге државе. На списку је и Србија.
- Постоји могућност, то је технологија која нама није непозната. У зависности од финансијских средстава и брзине којом будемо пренели технологију, моћи ћемо направити погоне и да започнемо производњу ове вакцине - наводи Вера Стоиљковић, директорка Института "Торлак".