АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ ПОСЛЕ РАЗГОВОРА ПУТИНА И СИЈА: Док САД прете, Москва ствара несаломива партнерства
Састанак лидера Русије и Кине одржан у веома важном тренутку
Русија и Кина делују као "уједињени фронт" показујући солидарност у светлу заоштравања односа са Америком, пише лист "Њујорк тајмс" поводом јучерашњег разговора руског и кинеског председника, Владимира Путина и Сија Ђинпинга.
УЖАСНА ТРАГЕДИЈА У АУСТРАЛИЈИ: Четворо деце погинуло у забавном парку
"МОЈЕ ВРЕДНОСТИ НИСУ ВРЕДНОСТИ ПРЕДСЕДНИКА БОГАТИХ" Макрон одговорио на оптужбе: Осетљивији сам на неке ствари
ТЕШКА НЕСРЕЋА! СРУШИО СЕ АВИОН ПРИЛИКОМ ПРИНУДНОГ СЛЕТАЊА: Скоро 10 особа ПОГИНУЛО, међу њима познати ПРОДУЦЕНТ
Амерички медиј прецизира да су односи двојице лидера пријатељски и да су током разговора путем видео-везе демонстрирали "солидарност у светлу притиска Запада због ситуације око Украјине, Тајвана и по другим питањима".
- Москва и Пекинг, некадашњи ривали, формирали су под влашћу Путина и Сија економско, војно и геополитичко партнерство чвршће него икада пре, које услед раста конфронтације обеју земаља са САД све више подсећа на блок против америчког утицаја - наводи "Њујорк тајмс".
Аутори чланка указују да је састанак лидера Русије и Кине одржан "у веома важном тренутку" у контексту посете Москви помоћнице америчког државног секретара за послове Русије и Евроазије Карен Донфрид.
- Док Сједињене Америчке Државе и њихови савезници прете Русији економским санкцијама у случају њене инвазије на Украјину, Москва шаље сигнал да има много других пријатеља у свету - сматрају аутори чланка.
Сличан сигнал био је, како наводи издање, и састанак руског председника са индијским премијером Нарендром Модијем прошле недеље.
Како је раније саопштио помоћник руског председника Јуриј Ушаков, онлајн разговор председника Кине и Русије трајао је око сат и по. Лидери су разговарали о свим важним проблемима како у билатералним односима, тако и о међународној агенди.
Путин је током разговора са кинеским колегом истакао да се односи Русије и Кине могу сматрати правим примером међудржавне сарадње у 21. веку.