БАЈКА О ПОВЛАЧЕЊУ ЈЕНКИЈА ЈЕ ГОТОВА: Американци открили шта даље планирају у Авганистану
Повлачење из Авганистана увек је звучало предобро да би било истинито за сваку укључену страну
Дана 1. фебруара објављен је двострани извештај којим се амерички председник Џо Бајден и његова администрација позивају да одложе рок за повлачење из Авганистана. Он ће бити померен до маја 2021. године, а вероватно и до неке каснијег рока у будућности.
Докторка открива: Неке жене су склоне УРИНАРНИМ ИНФЕКЦИЈАМА, ево од чега то зависи и како можете да их СПРЕЧИТЕ
ШТА СЕ ОЧЕКУЈЕ ОД БАЈДЕНА НА МОЛИТВЕНОМ ДОРУЧКУ? Све ће протећи у знаку Исусовог учења
ПЛАНЕТА ЗАВИЈЕНО У ЦРНО: Број заражених премашио сто пет милиона, поражавајуће бројке преминулих
Извештај упозорава да би "рани излазак омогућио терористичким групама да се поново појаве и поткопају незнатан мировни процес".
Вашингтон не би требало да напусти авганистански мировни процес, наводи се у извештају. Али услови за његов успех неће бити испуњени до истека рока између америчко-талибанског споразума.
Повлачење свих америчких трупа тада би могло довести до грађанског рата, дестабилизације региона и оживљавања опасности од Ал-Каиде.
Сједињене Државе "не би требале ... једноставно уручити победу талибанима", каже се у извештају Студијске групе за Авганистан, одражавајући критике да је Трампова администрација превише уступила побуњеницима у покушају да оконча најдужи (и најскупљи) рат у Америци.
Конгрес је ангажовао групу људи, међу чијим су копредсједавајућим били пензионисани генерал маринаца Џосеф Данфорд, бивши председавајући Заједничког шефа кабинета и републикански бивши сенатор Кели Ајот.
Портпарол Стејт департмента Нед Прајс рекао је да администрација Бајдена "планира подржати" мировни процес и процењује посвећеност талибана прекидању веза са Ал-Каидом, смањењу насиља и учествовању у мировним преговорима.
Талибани тврде да борци Ал-Каиде више нису у Авганистану. Талибани су такође наговестили да ће наставити са нападима на стране снаге након 1. маја.
Сенатор Линдзи Грем, водећа републиканска личност, који је гајио забринутости због Трамповог договора са талибанима, похвалио је извештај.
У изјави је додао да ће након почетних разговора са администрацијом "изгледати да ће они бити врло прихватљиви за препоруке".
- Ове године се обележава 20 година од 11. септембра и никада нећу заборавити како је започео овај рат. Склонили смо поглед са Авганистана и то се више никада неће поновити - додао је Грем.
- Појединци чине погрешну процену у трошењу када наставе да се исто понашају или не остварују rezultat uz prethodno уложене ресурсе (време, новца или труда). Ова заблуда, која је повезана са аверзијом према губитку и пристрасношћу "статуса кво", такође се може сматрати пристрасношћу која је резултат трајне посвећености - рекао је.
- На пример, појединци понекад наруче превише хране (или држава започне рат), а затим прекомерно једу (или остају у рату без икакве наде да ће победити) само да би "оправдали уложени новац" - сматра он.
Америчку политику треба ревидирати како би се осигурало да мировни преговори у Дохи између талибана и делегације која укључује авганистанске владине званичнике доведу до трајног поравнања, наводи се у извештају.
- Постизање општег циља преговараног стабилног мира који задовољава америчке интересе требало би да почне обезбеђивањем продужења мајског рока - саопштено је у извештају, позивајући се на "тренутни" амерички дипломатски притисак да се регионална подршка прикупи због одлагања.
Кашњење би такође Вашингтону дало времена да реструктурира цивилну помоћ САД-у и понуди Кабулу подстицаје "да играју конструктивну улогу" у мировним напорима и унапређивању женских и мањинских права.
Америчко-талибански споразум у фебруару 2020. године условио је повлачење САД-а услед копнених услова и талибана који су окончали постојање бораца Ал-Каиде на својој територији и зауставили "регрутовање, обуку и прикупљање средстава".
Чини се да је тачно годину дана касније време за обнављање рата.
Тренутни теренски приказ војне ситуације у Авганистану, можете погледати ОВДЕ.