Нови председник - свеже идеје? Бајденова политика може променити свет, а начини за то су добро познати!
Промена курса лидера САД
Од сенатора из Делавера, потпредседника САД, кандидата Демократске партије на председничким изборима 2020. године, до председника САД.
Пут којим је ишао демократа није био кратак, а ни лак.
КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Да ли је могуће спречити болести срца и крвних судова
ИРАН РАЗРЕШИО СЛУЧАЈ УБИСТВА НАУЧНИКА: Коначно је откривен идентитет људи, који су извршиоци атентата
УБИЦА НОВИНАРА ДОБИО ВЕЋУ КАЗНУ: Бивши војник осуђен на 25 година затвора
Сведоци смо скорашњих дешавања у Америци. Гледано не само са политичког аспекта, већ и са социјалног, културног и економског, ова година ће ући у анале америчке државе.
Џо Бајден је после турбулентних дешавања изашао као прави победник, на достојанствен начин борио се и заступао своју идеологију до самог краја – коначних резултата.
И сада када је све већ познато, сам исход избора, политичке прилике у САД, одређене смернице којима ће Сједињене Државе ићи, остаје само да се резимира и сумира – шта ће добро проистећи из Бајденове победе?
Многи су победу демократе доживели негативно, мислећи да ће његова администрација порушити избалансирани свет. Прво, свет није био избалансиран, само га је америчка јавност таквим чинила. Друго, сасвим је сигурно да Бајден неће предузимати најреволуционарније потезе за остварење сопствених циљева, па сходно томе нема разлога за страх, који се могао осетити у појединим заједницама.
Бајден ће се најпре окренути пољуљаном поретку у сопственој држави. То је први и примарни циљ његове администрације, и они ће на томе радити све време свог мандата, уколико је то потребно.
Најпре ће почети са горућим питањем, које се сасвим логично наметнуло као најважније, пандемија светских размера услед ширења ковид-19 вируса.
Опште позната је чињеница колико је здравствени систем у САД суров и неприступачан грађанима. Бајден је одмах најавио на који начин ће почети да мења ствари у том погледу. План је да се обезбеди што више тестова, елиминисати трошкове када је реч о лечењу подмуклог вируса, убрза рад на проналажењу добре вакцине, као и да се правилно распореде залиха медицинске опреме и лекара.
Веома важна расна питања такође почињу да се уређују доласком Бајдена. И већ сада се може осетити бољитак, иако председник није званично ушао у овалну собу. Чини се да су људи на улицама растерећенији и ствара се осећај свеопштег задовољства.
Бајден је већ најавио унапређивање положаја припадника латиноамеричке, афроамеричке, индијске, јеврејске, муслиманске и азијско-пацифичке заједнице. Он обећава укидање системских неједнакости у здравству, судству, просвети и другим областима.
И док својим делима Бајден већ потврђује да не одустаје од својих предизборних обећања, попут довођења искључиво жена у медијски тим председника и потпредседнице, или обећања да ће започети борбу за укидање смртне казне, многи спољни фактори обазриво посматрају и постављају једно питање. Добро, Американци су окренули нови лист, чини се да су задовољни сопственим избором, али шта је са благостањем читавог света?
Конкретан одговор не може рафално изнићи, а исто тако он не може бити перманентан. Али, сасвим сигурно може се уочити да се ствари и овде крећу на боље.
Спремност Џоа Бајдена на сарадњу са Кином по крупним питањима већ је смањила тензије између две супер силе.
Ипак, Бајден није човек "од јуче". За разлику од Трамповог приступа, којим је желео да Вашингтон наметне као јединог и правог утицајног лидера, Бајден би могао радити на опоравку неких савезништава, која би могла да се покажу као много ефикаснија у сузбијању кинеских економских амбиција, што би развило једну здраву конкуретност на глобалном тржишту. Од такве здраве конкуренције сви би могли да профитирају.
Када је реч и о другим водећим светским лидерима међу државама, однос Бајденове Америке неће битно променити постојеће токове.
Из ставова које је Бајден износио све време, и које и даље заступа, заиста се може извући закључак да САД не желе ствари да посматрају кроз призму национализма или суверенизма. Бајденова Америка не жели да води ратове на националној основи и да велича супер нацију у односу на друге.
Поред решавања ситуације пре свега у сопственој кући, Американци ће настојати да утичу на решавање конкретних проблема са којим се цела планета суочава. У истој мери као и њени глобални партнери.
Климатске промене, здравствена заштита, расна, полна и било која друга једнакост, имиграциона политика, енергетска политика, фер конкуренција су кључне ствари које ће Бајденова Америка настојати да решава, пре свега унутар граница својих држава.
На тај начин САД могу постати пример другим државама у решавању ових питања, могу непосредно или посредно да утичу да се таква питања решавају и на глобалном плану, што заиста није оличење лоше вођење политике, већ напротив, пример како се води борба за демократичност једног друштва или светског поретка.