САНА МАРИН НАЈАВИЛА НОВИ ПОТЕЗ АЛИЈАНСЕ: НАТО би могао распоредити нуклеарно оружје у Финској
НАТО би могао да успостави сталне базе или да распореди нуклеарно оружје у Финској када се та земља придружи блоку, упозорила је премијерка Сана Марин, иако је додала да је овај други сценарио мало вероватан
- Сматрам да је веома важно да не постављамо овакве предуслове, нити ограничавамо сопствени маневарски простор, када су у питању сталне базе или нуклеарно оружје - рекла је Марин на финском каналу Иле ТВ1 у суботу.
Своју изјаву је одмах квалификовала додајући да такав развој догађаја није нужно у плану.
"ПОМОЋ НАТО НИЈЕ ДОВОЉНА КИЈЕВУ" Москва објаснила шта Украјина покушава у овом тренутку
РУСИЈА ЗАТРАЖИЛА ХИТАН САСТАНАК СБ УН: Москва не ОПРАШТА напад на Црноморску флоту - ЖИТНИ КОРИДОР је данас сахрањен
"АЛИЈАНСА У КРАЈЊЕ НЕПОВОЉНОМ ПОЛОЖАЈУ" Може ли НАТО спречити Русију да употреби нуклеарно оружје? (ВИДЕО)
Раније ове седмице, лист Илталехти са седиштем у Хелсинкију тврдио је да нацрт закона о чланству Финске у НАТО-у не садржи никаква искључења у вези са нуклеарним оружјем. Влада треба да изнесе законе парламенту на разматрање.
Лист је, позивајући се на анонимне изворе одбране, писао да су у јулу фински министар спољних послова Пека Хависто и министар одбране Анти Каиконен обећали званичницима војне алијансе да Хелсинки неће уводити никаква „ограничења или националне резерве“, ако његова кандидатура буде одобрена.
То значи да би нуклеарно оружје НАТО-а могло да прође кроз финско тло или да буде распоређено на тлу Финске, слично као његове сталне војне базе, сугерисао је Илталехти.
Упитана о изгледима да се Финска стварно придружи НАТО-у у скорије време, Марин је изразила наду да ће Мађарска и Турска „брзо“ дати зелено светло својој кандидатури за пријем у НАТО, коју је нордијска нација, заједно са Шведском, званично поднела.
Да би две земље биле примљене у војни савез, потребна је сагласност свих 30 држава чланица.
Хелсинки и Стокхолм, који су деценијама одржавали неутралност, навели су руску војну интервенцију на Украјину као разлог своје значајне одлуке.
Коментаришући потенцијални пријем Финске и Шведске у НАТО, портпарол Кремља Дмитриј Песков упозорио је у јуну да ће тај потез додатно ескалирати тензије између Москве и Запада.
Финска и Русија имају копнену границу дужине 1.340 км - пренео је РТ.