"СЕВЕРНА КОРЕЈА НИЈЕ САМО ВРШИЛА ТЕСТИРАЊЕ" Иза демонстрирања силе ракетама крије се нешто много више
Многи аналитичари сматрају да Ким Џонг Ун није само хтео да покаже колико је моћан, него да је имао и скривени план
Ако је циљ Северне Кореје био да привуче пажњу Америке, у томе је успела. Ове недеље Ким Џонг Ун испалио је у Јапанско море две балистичке ракете, које су описане као нова врста тактички вођеног оружја.
ТРАГЕДИЈА У ЕГИПТУ: Срушила се стамбена зграда, најмање девет особа изгубило живот (ФОТО/ВИДЕО)
НОВА ВОЈНА СТРАТЕГИЈА УКРАЈИНЕ: Овако су замислили да победе Русију, спремни су да предузму најгоре кораке
ЦРНА 24 САТА ЗА ПЛАНЕТУ: Више од 612.000 новозаражених, а повећан је и број преминулих
Непосредно пре тога изведен је још један мањи тест, али овог пута председник САД Џо Бјаден није могао да игнорише демонстрирање силе и осудио је лансирања балистичких ракета јер је тиме прекршена резолуцију Уједињених нација.
- Консултовали смо се са савезницима и партнерима и одговорићемо на то. Ако су одлучили да ситуација ескалира, одговорићемо у складу са тим - рекао је Баједен на коференцији за штампу у четвртак.
Неки стручњаци верују да је циљ Северне Кореје било само привлачење пажње и сматрају да би Бајден требало да има у виду деструктивну моћ ове силе и да у преговорима са њом изнесе паметну понуду.
Иако је председник САД описао Северну Кореју као своју највећу претњу, изгледа да она није његов приоритет, него борба против коронавируса и надметање са Кином на глобалном плану.
- Нуклеарни проблем који узрокује Северна Кореја никад није био међу приоритетима Бјаденове администрације. Зато Северна Кореја ради све што може да то промени. Жели да буде примећена - рекао је Том Плант, директор пролиферације и нуклеарне политике на Краљевском институту уједињених служби.
Ово је већ устаљени принцип Пјонгјанга, којем није први пут да тестира високопрофилисано оружје како би послао поруку новој америчкој администрацији.
Севернокорејска новинска агенција саопштила је да су пројектили тешки 2,5 тона прецизно погодили мету удаљену 600 километара од своје обале, док су званичници Јужне Кореје тврдили да су прешли удаљеност од 440 километара.
Без обзира на удаљеност, то је била ескалације, а тајминг, по свему судећи, није случајност.
Прошле недеље државни секретар Ентони Блинкен и секретар за одбрану Лојд Остин посетили су Јужну Кореју и Јапан, док Бајден тек треба да изнесе свој план о поступању са Северном Корејом, која је била проблем многих председника у последњих неколико година.
САД тврди да је у много наврата безуспешно покушавао да успостави контакт са Северном Корејом од разговора о денуклеаризацији који је паузиран за време председника Доналда Трампа. Мало је вероватно да ће Бајден следити тактику свог претходника, јер већ има изразито оштрију реторику када је реч о Киму, којег је у неколико наврата назвао "насилником".
За разлику од Трампа, Бајден је константно указивао на кршење људских прва у Северној Кореји, које је панел Уједињених нација поредио са злочинима које су починили нацисти. Осим тога, позвао је Кимов режим да се одрекне нуклеарног оружја, али већина стручњака сматра да ово неће моћи да се оствари мирним путем.
- Спреман сам за неки облик дипломатије, али под условом да крајњи резултат буде денуклеаризација - рекао је Бајден у четвртак.
Посматрачи верују да Пјонгјанг има око 60 нуклеарних бојевих глава, а неки стручњаци су уверени да може да их стави на интерконтитенталне балистичке ракете које могу да допру до САД.
Северна Кореја означила је Бајденов приступ као "јефтини трик", истичући да неће пристати на преговоре све док САД не напусти своју "непријатељску" политику.
Многи стручњаци сматрају да Северна Кореја има потребу за дијалогом, пишу "НБЦ news". Комбинција ковида 19, разорних поплава и међународних санкција уздрмала је ову земљу, која је већ била изолована и осиромашена, што је довело до економских проблема и мањка залиха хране.
- Ким мора да пристане на неку врсту дијалога са Американцима који ће довести до неке врсте попуштања санкција - сматра Џон Нилсон-Рајт, истраживач са Краљевског Института за међународне односе.
Овонедељно демонстрирање силе балистичким пројектилима могло би да буде покушај представљања нове врсте оружја која је спремна за употребу, тврди Нилсон-Рајт, који је и предавач међународних односа и јапанске политике на Универзитету у Кембриџу.
Док је био у Сеулу, Блинкен је позвао Кину да употреби свој "огромни утицај" да убеди Северну Кореју да се одрекне нуклеарног оружја, док Чен Сен-Чан, истраживач са Института Сиџонг у Сеулу, сматра да би Баједнова админситарција требало да "искористи кинеску улогу, јер су Северној Кореји очајнички потребни кинеска нафта и туристи из Кине како би одржала своју крхку економију".
Други сматрају да лансирање пројектила нема никакве везе са САД. Бојеве главе тешке 2,5 тона могле би да покушај усавршавања након што је Јужна Кореја прошле године тестирала сопствене ракете са носивошћу од две тоне или једноставно доказивање да је "Северна Кореја одлучна да настави да унапређује свој програм балистичких пројектила", а шта се заправо кува у Северној Кореји за сада зна само Ким Џонг Ун.