СИ ЖЕЛИ ДА СЕ УВЕДЕ СИСТЕМ ЗА ГЛОБАЛНО ПРАЋЕЊЕ: Ово је можда цена која ће се плаћати да би се путовало
Систем, који користи електронски бар код на коме се чувају подаци о путовањима и историји болести особе, наводно је допринео сузбијању вируса. Корисници добијају код у боји (зелени, жути и црвени), а на основу степена могуће изложености новом корона вирусу.
Кинески председник Си Ђинпинг врши притисак да се на глобалном плану уведе систем за праћење ковида-19 помоћу QR кодова, како би се лакше пратили људи који током пандемије службено или туристички путују у иностранство.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
И ОНИ ЋЕ ПРОИЗВОДИТИ "СПУТЊИК В": Руси ће предати технологију за производњу вакцине овим земљама
ИЗРАЕЛЦИ "НА ТАПЕТУ": Ређају се питања о убијеном иранском научнику, Нетањаху га је често спомињао
Кина је раније ове године на широком плану увела здравствене сертификате засноване на QR кодовима. Систем, који користи електронски бар код на коме се чувају подаци о путовањима и историји болести особе, наводно је допринео сузбијању вируса. Корисници добијају код у боји (зелени, жути и црвени), а на основу степена могуће изложености новом корона вирусу.
На виртуелном самиту шефова држава и влада Г20 Си Ђинпинг је рекао да се "беспрекорно функционисање" светске привреде у пандемији може гарантовати само ако државе уведу пакет смерница и стандарда који ће бити јединствен.
- Кина предлаже глобални механизам за међусобно признавање здравствених сертификата на основу резултата тестова на нуклеинске киселине у облику међународно признатих QR кодова. Надамо се да ће се том механизму прикључити више земаља – рекао је Си.
Неколико држава је увело апликације за праћење кретања грађања и њихове могуће изложености ковиду-19, укључујући и Аустралију, Јапан и Сингапур, али ти системи нису међусобно усклађени и нису подједнако успешни.
Студија Универзитета Оксфорд спроведена у априлу показала је да би се ширење ковида-19 значајно смањило када би само 56 одсто становника једне земље користило апликацију за праћење. Међутим, нарочито у западним демократијама, постоји страховање да такве апликације могу да угрозе приватност. Имајући у виду страховање у свету због коришћења кинеске технологије у осетљивим индустријама, намећу се озбиљна питања о томе како би функционисао QR систем усклађен са Пекингом.
Америчка влада врши притисак на блиске савезнике у Европи, Северној Америци и на Пацифику да одбаце кинеску 5Г технологију, коју испоручује гигант за телекомуникације Хуавеј, а популарна кинеска апликација Тик Ток забрањена је у Индији и САД.
Према речима Стјуарта Харгривса, професора Правног факултета Кинеског универзитета у Хонгконгу, нема ничег инвазивног у самом QR коду, али ако се користи за чување осетљивих здравствених информација, питања о приватности "посебно су значајна".
- На пример, које се информације чувају у "картону", како су генерисане, где се чувају, ко има приступ и сл. – објаснио је он.
Харгривс се слаже да ће, чим вакцина против корона вируса буде доступна, бити потребна нека врста међународне "дигиталне здравствене пропуснице", која ће се "лако добијати, лако користити, бити безбедна и штитити приватност". Рајна Мекинтајнер, шеф Научног програма "Biosecurity" na Институту "Кирби" Универзитета Нови Јужни Велс, сматра да је можда најмање контроверзан начин за стварање апликације за праћење ковида-19 централна база података којом би управљала Светска здравствена организација (СЗО).
- Али, да ли ће појединци пристати да владе стране земље приступе њиховим подацима? Ово ће можда бити цена коју ће морати да плате да би могли да путују - рекла је она.