"СИГУРНА САМ ДА НИСАМ УЧИНИЛА НИШТА ЛОШЕ" Она је "Жена Шишмиш" из Вухана: Цео свет жели да зна истину о пореклу короне, а она је крије?
Научница Ши Џенгли тврди да нема никакве тајне када је истраживање о корона вирусу у питању, ипак јавност то доводи у питање и сумња у њене речи.
- Како бих могла понудити доказ за нешто кад доказа нема - тако је Ши Џенгли, виролошкиња из лабораторија у Вухану, одговорила новинарима Нујорк Тајмса који су успели да је добију телефоном и питају да је вирус који је изазвао пандемију изашао из лабораторије и да ли има доказе да се то није догодило.
- Не знам како је свет дошао до тога, непрестано бацајући блато на невину научницу.
НОВИ ЦИКЛУС НИС-ОВОГ ПРОГРАМА ЗАЈЕДНИЦИ ЗАЈЕДНО: У еколошке пројекте у локалним самоуправама НИС улаже 107,5 милиона динара
ВАКЦИНА КОЈА ЈЕ САВЛАДАЛА ИНДИЈСКИ СОЈ КОРОНЕ? Руси објавили најновије податке
НОВА СТУДИЈА "АСТРАЗЕНЕКЕ": Терапија антителима НЕ ПОМАЖЕ у превенцији ковида?
Докторка Ши је врло угледна у Народној Републици Кини, али тамо је довољна ситница у тако осетљивим темама као што је питање порекла вируса да се изгуби заштитничка рука Партије. Кинески свемоћни председник Ђинпинг прошле године је научницима поручио да наука не познаје границе али да научници имају домовину. Познато је да Си не воли оне који би на било који начин могли изневерити домовину.
Према доступним информацијама кинеских извора, др. Ши није чланица Партије. Али ни Џек Ма, власник интернетског гиганта Алибаба, није дуго признавао да је у Партији. Што му није помогло кад је дигао глас против владиних финанцијских политика. Од тад се у јавности не чује и не види.
Тезу да је вирус побегао из лабораторија у кинеском граду Вухану, где је почела пандемија која је однела стотине хиљада живота и зауставила свет, недавно је распламсао "The Wall Стреет Јоурнал", који је објавио два текста с низом детаља који доносе низ доказа да је ковид 19 побегао виролозима. Амерички председник Џо Бајден је наложио обавештајним службама да додатно истраже одакле је вирус стигао, а сличну су поруку послали и лидери скупине Г7 с недавног самита. За проблем у којем се нашла, Кина је већином сама крива. Научници Светске здравствене организације, који су почетком године дошли да истраже избијање пандемије у Вухану, наишли су на низ ограничења у раду што је појачало сумње да власти нешто скривају.
NYT доноси интересантан закључак да се о лабораторијском пореклу вируса почело отвореније говорити кад је с власти сишао Доналд Трамп који је стално говорио о “кинеском вирусу”. Нико озбиљан није хтео са њим да се сложи, па је тако била општеприхваћена теза о преносу вируса са животиње на човека веројатно на пијаци у Вухану. Др Ши је у разговору за NYT рекла да су било какве сумње у бег вируса из лабораторија без икаквог темеља.
На питање је ли лабораторија била у поседу било каквог извора за корона вирус, др. Ши драматично изјављује: "Не".
Угледна виролошкиња је рођена 1964. године у покрајини Хенан. Школовала се на Универзитету Вухан, а докторат је стекла 2000. године на Универзитету Монпеље у Француској. Након тога се враћа у Вухан и од 2004. године се, након што је у Кини избила прва зараза вирусом Сарс, почела бавити шишмишима. Научни пробој је остварила кад је 2011. године у напуштеном руднику у југозападној Кини пронашла шишмише који су носили корон авирус сличан вирусу који је изазвао Сарс.
Право лице модерне кинеске науке и напретка, које Америчка академија микробиологије прима, с још 108 научница и научника, у чланство због истраживачког доприноса дисциплини.
Глобалну славу стиче избијањем пандемије кад је Сциентифиц Америцан назива "бат woman" (жена шишмиш) у позитивном смислу наводећи њена истраживања.
Тад је објавила неколико чланака у научним часописима који су били темељ истраживања бројним научним скупинама.
Како време одмиче, тако њен рад долази под све снажнији надзор па се појављују и недоумице. Кључно је питање рада на генетској модификацији вируса како би се пратило његово понашање и могућност преноса заразе на човека.
NYT наводи: "Заговорници ове врсте истраживања кажу да помаже друштву да се припреми за будуће епидемије. Критичари кажу да ризици стварања опасних нових патогена могу премашити потенцијалне користи".
Моја лабораторија никада није спроводила нити сараживала у спровођењу експеримената који појачавају вируленцију вируса".
NYT наводи да постоји још један проблем. Према тумачењу научника, експерименти какве је радио тим др Ши требало би да се спроводе у условима биосигурности нивоа 4, а наводно су се одвијали и у условима сигурности нивоа 2. Што би сугерисало да им је вирус могао неопажено утећи. Др Ши тврди да се вируси шишмиша могу проучавати и у условима сигурносног нивоа 2 јер нема доказа да могу директно заразити човека што подржава скупина научника.
На тезу из чланка WSJ-a да је троје истраживача из лабораторија у Вухану било заражено коронавирусом још 2019. године, пре него што је зараза потврђена, одговорила је да "Институт вирологије у Вухану није наишао на такве случајеве. Можете ли ми проследити имена тих људи како бисмо то могли истражит", питала је др Ши.
WSJ није навео њихова имена у тексту. Што се тиче узорака у лабораторију, др Ши тврди да је вирус шишмиша који је имала у својој лабораторији, што је поделила с јавношћу, био само 96 посто идентичан САРС-ЦоВ-2 вирусу који узрокује ковид 19 - огромна разлика према геномским стандардима, наводи NYT.
Одбацује нагађања да је њена лабораторија потајно радила на другим вирусима.
Кад је реч о скупини рудара, која се 2012. године заразила у руднику у којем је др Ши пронашла вирус близак оном који изазива Сарс, кинеска научница наводи да лабораторија није детектовала коронавирусе блиске онима који изазивају Сарс у узорцима пристиглим од оболелих рудара. И додаје да ће ускоро у научном часопису објавити више детаља.
NYT наводи да њени критичари тврде да ускраћује информације.
Др Ши је телефоном одговорила: "Ово више није питање науке. То су претпоставке укорењене у крајњем неповерењу".
Њени пријатељи наводе како је индикативно да је протеком пандемије почела мењати расположење па је она, позната по својој отворености, постајала све збуњенија, па и бесна што је често почело избијати на површину. У доба кад је Трамп отворио питање бега вируса из лабораторија у Вухану, на друштвеним мрежама је написала да би људи, који отварају таква питања, требало да "зачепе своја смрдљива уста".
У закључку maila NYT-u, др Ши наводи да ју је политизација питања порекла вируса лишила ентузијазма за истраживање те димензије проблема. Уместо тога, фокуисирала се на вакцине за ковид и облике новог вируса, а с временом се, рекла је, смирила. "Сигурна сам да нисам учинила ништа лоше", написала је. "Дакле, немам се чега бојати".