ШИРЕЊЕ ЗАРАЗЕ ПОНОВО У ПОРАСТУ - НОВИ СОЈЕВИ БЕСНЕ КОНТИНЕНТИМА: Мере све оштрије, на прагу смо новог корона пакла
Масовна вакцинација увелико траје у развијенијим деловима света, док у сиромашнијим земљама почиње
Након наглог глобалног пада броја нових случајева корона вируса у првим недељама фебруара, стопа ширења заразе је поново у порасту широм света. Ситуација поново постаје алармантна и у већем делу Европе.
БИЗАРНИЈЕ НЕ МОЖЕ БИТИ: Петао ножем убио газду, а потом га ухапсила полиција
ГОТОВО ЈЕ, НЕМА ВИШЕ СУМЊИ: Амерички пилоти видели НЛО, потврдила и контрола лета
У свету је у среду потврђено 378.250 нових случајева ковида-19, што је готово пет одсто више у односу на недељу дана раније када су пријављене 361.124 нове инфекција. Међутим, стручњаци протеклих дана примећују нови феномен - велики дисбаланс у брзини ширења вируса између различитих региона и држава.
Масовна вакцинација увелико траје у развијенијим деловима света, док у сиромашнијим земљама почиње. Густо насељене државе у којима се вирус несметано ширио, попут Индије и Јужноафричке Републике, брзо се приближавају имунитету стада.
Ово помаже у сузбијању нових инфекција, али се то не дешава равномерно широм света, па чак ни унутар великих држава. А тамо где постоје рупе у имунитету - нови сојеви праве већа жаришта, показала је анализа "Фајненшел Тајмса".
Слична ситуација је тренутно у Европи, где део континента страхује од трећег таласа, док поједине земље бележе драстичан пад броја случајева.
У Великој Британији, где се крајем прошле године појавио заразнији сој короне који се од тада проширио у разне крајеве света, примећује се пад стопе ширења заразе. То је вероватно последица комбинације текућег закључавања и брзог спровођења вакцинације.
Британија је од почетка децембра имунизовала преко 18,2 милиона грађана са најмање једном дозом вакцине. Рано је донела одлуку о одлагању друге дозе на највише 12 недеља у покушају да понуди барем делимичну заштиту већем броју људи.
У последњих седам дана 73.392 Британаца имало је позитиван тест на Covid-19, што је 14,7 одсто мање у односу на недељу раније. У среду је забележено 9.938 нових случајева мање него претходног дана, што је нагли пад са 31.839 случајева пријављених почетком 1. јануара.
Пад криве бележи и Португал, где су преоптерећене болнице биле на тачки пуцања средином јануара, а где су нови случајеви случајеви достигли врхунац крајем прошлог месеца. Почетком ове недеље, министарка здравља Марта Темидо изјавила је да је тренд смањења броја новозаражених солидан, са око 300 случајева на 100.000 становника.
У међувремену, министарство здравља суседне Шпаније рекло је у уторак да је напокон изашло из епидемиолошке ситуације "екстремног ризика". У протекле две недеље број случајева корона вируса на 100.000 становника је 235, што је испод броја 250 који је министарство одредило за показатељ да пандемија није под контролом.
Док је Британија ове недеље детаљно описовала свој план за укидање локдауна, други лидери на континенту бринули су због почетка новог таласа, посебно с обзиром на и даље спору вакцинацију у Европској унији.
У среду је немачка канцеларка Ангела Меркел упозорила је да би се због пораста случајева мутираног облика корона вируса могао догодити и трећи талас епидемије, додајући да је потребна пажња како би се избегла потреба за још једним националним закључавањем. Тренутна ограничења су на снази до 7. марта.
- Због нових сојева улазимо у нову фазу пандемије из које ће се можда појавити трећи талас. Сада морамо поступити паметно и пажљиво, тако да трећи талас не захтева ново затварање по целој Немачкој - поручила је канцеларка.
У међувремену, немачки здравствени стручњак Карл Лутербах рекао је да је практично немогуће у старту зауставити нови пандемијски удар.
- Још нисмо у средини трећег таласа, али он је започео и не може се зауставити - рекао је.
Раније ове недеље Немачка и Француска настојале су да избегну затварање заједничке границе услед пораста случајева, али у четвртак је Француска рекла да ће појачати ограничења на границама због жаришта јужноафричког и бразилског соја у североисточном региону Мозела.
У среду је француска влада наредила да се подручје Денкерка мора затворити током викенда како би се зауставило оно што је министар здравља Оливијер Веран описао као "алармантну“ ситуацију. И други делови земље такође се суочавају са растом криве, с тим да је 10 од 102 територијална подручја Француске сада у "врло забрињавајућој ситуацији" која захтева додатне рестрикције.
Заменик градоначелника Париза Емануел Грегоар најавио да ће поднети француској влади план којим се прописује превентивно тронедељно закључавање престонице, са циљем да се касније створе услови за поновно отварање свих места, укључујући барове, ресторане и позоришта.
Грчка је у среду саопштила да следећег понедељка неће моћи да укине ограничења закључавања на ширем подручју Атине, као што је било планирано, након наглог повећања случајева у региону Атике у којем се налази престоница.
У Италији је такође забележен раст броја новозаражених, што је довело до тога да се одређени региони и општине пребаце са "жутог“ нивоа умереног ризика на "наранџасти“ статус вишег ризика. Председник конференције италијанских региона Стефано Боначини изјавио је да је Италија на прагу трећег таласа пандемије.
Његове речи потврдио је и познати вирусолог Андреа Крисанти, професор Универзитета у Падови, који упозорава да би, уколико се не предузму хитне мере, Италија могла за седам дана да има 40.000 новозаражених дневно.
- У последња два дана, број нових случајева се удвостручио од 10 на 20 хиљада новожарзених у једном дану. То показује брзину ширења енглеског соја вируса, који је пре две седмице чинио 15 одсто инфицираних, а сада већ 40 одсто - рекао је Крисанти.
У међувремену, у источној Европи, Мађарска и Чешка су забележиле нагли пораст случајева, док је суседна Пољска забележила постепени пораст. Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је у петак да у наредне две неделеј очекује "драстичан" раст броја заражених и припремио је грађане на пооштравање мера.
Чешка влада је одустала од планова за ублажавање мера и отварање неприоритетних малопродајних радњи од следеће недеље, јер пораст тежих случајева корона вируса врши велики притисак на здравствени систем у земљи.
- Ситуација са пандемијом није добра, британски сој се и даље шири. Због тога смо одлучили да за сада не отварамо продавнице које не раде, а о овоме ћемо поново расправљати следеће недеље - рекао је министар индустрије Карел Хавличек најављујући овакву одлуку чешке владе.
Министарство здравља Пољске сапоштило је почетком недеље да у земљи тренутно почиње "трећи талас инфекција корона вирусом" и да се бележи велики пораст дневних случајева из недеље у недељу. Погоршање ситуације приписано је британском соју који се све брже шири земљом.
Што се нашег региона тиче, у Хрватској је у среду регистровано 688 новозаражених, што је готово два пута више у односу на претходни дан. Прва три дана ове недеље забележен је пораст броја новозаражених за 30 одсто у односу на прва три дана претходне седмице. Међутим, хрватска влада не одустаје од попуштања мера и најављује отварање башта локала и теретана од 1. марта.
Албански Здравствени одбор стручњака највероватније ће увести нове, строже мере, због повећаног броја нових случајева и све већег броја хоспитализованих пацијената. Претпоставља се да ће бити продужен полицијски час од 18 до 6 сати ујутру, као и да ће бити забрањен рад барова и кафића у том периоду. Локални медији пренели су и да ће током викенда земља бити потпуно затворена, односно да ће бити забрањено било какво кретање.
Због ширења британског соја вируса у Северној Македонији, министар здравља Венко Филипче није искључио могућност увођења рестриктивнијих епидемиолошких мера на локалном или државном ниову. Додао је да број новозаражених расте и да се процењује да је британски вирус присутан у 50 одсто случајева новозаражених.
Црна Гора и Мађарска су на четвртом месту у свету по стопи смртности у последњих седам дана на 100.000 хиљада становника.
Због повећаног броја оболелих од корона вируса затварају се угоститељски објекти у Даниловграду, Тузима и Бару, саопштио је црногорски Институт за јавно здравље, напомињући да таква мера остаје на снази у Подгорици, Никшићу, Цетињу, Херцег Новом, Улцињу и Котору, као и да се строже мере уводе и за Херцег Нови.
Колико је лоша ситуација у Црној Гори, доказ је и упозорење САД њеним грађанима.
Црна Гора се, уз Централно Афричку Републику и Авганистан и још неке земље, нашла на листи држава коју с САД обележиле четвртим, највишим степеном упозорења грађанима да у те земље не путују због лоше епидемиолошке ситуације.