СКАНДАЛ КОЈИ ТРЕСЕ АМЕРИКУ: Да ли је отказ шефу ФБИ Трампов "Ватергејт"?
Изгледа да се историја понавља, међутим да ли је све тако једноставно као што нам се сервира?
Одлуком Трампа да отпусти шефа ФБИ Џејмса Комија усред истраге о наводној умешаности Русије у одређивању исхода америчких избора 2016. године, покренута је нова политичка олуја у Америци. Многи тврде да је Трамп овим потезом желео да угуши ту истрагу док он сам тврди да је Комија отпустио због начина на који је за време изборне кампање водио имејл скандал који је обележио кампању Хилари Клинтон.
Потез је шокирао Вашингтон, а демократски представници у Сенату већ су упоредили овај Трумпов потез с "Масакром суботње вечери" из 1973. - односно потезом када је тадашњи амерички председник Ричард Никсон отпустио специјалног истражитеља који је водио истрагу око Ватергејт скандала.
ЛАВРОВ ЈАСНО ПОРУЧИО ТРАМПУ: Асад НЕЋЕ ПРОЋИ као Гадафи, нећемо то дозволити!
Скандал је почео када су ухапшена петорица провалника који су провалили у канцеларију Демокраског националног комитета у хотелу Ватергејт у Вашингтону 17. јуна 1972. године.
Истрагу је у почетку вршио ФБИ да би касније прешла у надлежност Вотергејт комитета који је образовао Сенат САД. Истрагом се испоставило да је ова провала била само једна у низу нелегалних активности а које су обухватале застрашивање, политичку шпијунажу и саботирање. За ово је био одговоран Никсонов штаб и људи лојални њему. Отуд и поменута сличност два догађаја.
Након две године истраге против председника установљено је да је он знао за траке које су снимане приликом прислушкивања демократа. Увидевши да му прети опозив Никсон је десет дана након завршетка истраге поднео оставку. Никсонов наследник Џералд Форд је потписао помиловање за Никсона пошто је овај предао председничку функцију.
Консолидација или крах
Према демократама, које од избора не престају са нападима на Трампа, независна истрага по питању улоге Москве у изборима сада је једини начин да нови председник врати поверење америчких грађана. Наравно, сплет догађаја који су довели до ове ситуације потпуно се игноришу. у америчким медијима
НАПОКОН ОДЛУЧЕНО: Ево када ће доћи до првог сусрета Путина и Трампа
Џејмс Коми постављен је за шефа ФБИ 2013. од стране Барака Обаме. Из те перспективе могло би се рећи да је Коми био "Обамин човек", али не из само те перспективе - Обама га је у више наврата хвалио као "изузетног лидера", а и политички ставови двојице били су врло слични.
Када је имејл скандал постао главно оружје у рукама Републиканаца почео је да се врши притисак на ФБИ да нешто учини, да се покрене истрага. Коми, иако Обамин човек, морао је ту истрагу да отвори, у супротном би избила велика политичка криза. Ипак, било јасно да Коми неће покренути прогон Хилари Клинтон пред саме изборе.
Путин о отпуштању Комија са чела ФБИ: Русија се није мешала!
Пар недеља касније, након 15-минутне конференције за медије, Коми је изјавио су Клинтонова и њени помоћници били "екстремно немарни", али да "ниједан разумни истражитељ" не би због тога против ње подигао криминалне оптужбе. Изгледало је тада да се Хилари извукла. Међутим, само две недеље пре избора, Коми шаље ново писмо Конгресу да је ФБИ управо сазнао за постојање додатних мејлова Клинтонове и скандал се наставио.
Хилари и дан данас тврди ју је Комијев потез коштао победе иако је он само два дана пре избора послао и треће писмо Конгресу у коме је потврдио да и даље нема разлога да Клинтон буде оптужена.
Зашто је онда послао писма два дана пре избора? Према Комију, мејлови су се појавили и он је на неки начин писмом желео да предухитри ситуацију, односно потврди сазнање о постојању тих мејлова пре но што исти евентуално процуре у јавност. Ово његово појашњење се некако чини изгледнијим него тврдње неких да је пред крај трке одиграо потез за Трампа. А онда знамо даљу причу - поражена страна кренула је у интензивну потрагу за кривцем, без да јој је икад пало на памет да је можда највећи кривац госпођа Клинтон. Прво се кренула са замерањем Комију, а онда је пронађен други, далеко већи и "убедљивији" кривац - Русија.
Амерички обавештајци одједном су почели да гомилају извештаје у којима се тврди како је Трамп победио јер је имао некакав договор с Москвом. Какав? Конкретне доказе никада нисмо ни видели.
Процурео породични видео Трампових: Ево шта раде у свом Ролс-Ројсу! (ВИДЕО)
На Трампа је потом почео да се врши невиђени притисак, а ткање приче о његовој повезаности с "руским режимом" постало је интензивно - до те мере да докази више нису били ни битни. Отуд и симболично повезивање одлуке за сменом Комија са скандалом Ватергејт.
Трамп сада може или консолидовати своју власт, стављањем свог човека на чело ФБИ (као што је већ урадио у случају ЦИА) или ризикује велике унутрашње сукобе који би могли поприлично да ослабе Сједињене Државе. Ако консолидације не буде, и то убрзо, ово може прерасти у озбиљан политички рат који ће учинити да Ватергеј скандал 70-их изгледа као дечија игра.