АМЕРИЧКА ДРЖАВА ПОГУБИЛА ВИШЕ ЉУДИ ОД БИЛО КОЈЕ ДРУГЕ: Жучна расправа у скупштини, направљен драматични преокрет
Чека се потпис гувернера
Државна скупштина Вирџиније усвојила је закон о укидању смртне казне, што је драматични преокрет за државу која је у својој историји погубила више људи од било које друге у САД.
ИРАНСКИ ВРХОВНИ ВОЂА УЗДРМАО АМЕРИКАНЦЕ: Изјава ајатолаха изазвала моменталну реакцију Стејт департмента
УХАПШЕНА СУПРУГА ВОЂЕ НАРКО-КАРТЕЛА: Против Ел Чапове љубимице подигнуте озбиљне оптужбе
БРУТАЛНО ПОНИЖЕЊЕ Ноћ пред венчање рекао јој је да једва чека да се ожени њом, на дан свадбе приредио јој је ШОК КАКАВ СЕ НЕ ПАМТИ
Закон је сада на столу демократског гувернера Ралфа Нортама, који је рекао да ће га потписати, што значи да Вирџинија постаје 23. америчка држава која укида извршење смртне казне, пише Глас Америке.
Демократска већина у скупштини Вирџиније залагала се за укидање смртне казне, тврдећи да је она непропроционално извршавана над људима других раса осим белачке, ментално оболелима и сиромашнима.
Републиканци су изражавали забринутост због правде за жртве и чланове њихових породица, наводећи да су неки злочини толико гнусни да починиоци заслужују да буду погубљени.
Представнички дом и Сенат Вирџиније усвојили су одвојене законе о укидању смртне казне раније током фебруара. У понедељак, Сенат је одобрио верзију из Представничког дома и упутио га Нортаму на потпис.
Републиканска државна сенаторка Џил Вогел придружила се демократама, гласајући за усвајање закона.
Вирџинија је примењивала смртну казну више од било које друге државе и погубила скоро 1.400 људи од својих колонијалних дана до данас, према Центру за информације о смртној казни.
Од када је Врховни суд поново увео смртну казну 1976. године, Вирџинија је, са 113 извршених погубљења, била на другом месту, после Тексаса.
Извршење смртне казне у Вирџинији чекала су још само двојица мушкараца. Ентони Џунипер је осуђен на смрт због убиства своје бивше девојке, двоје њене деце и њеног брата 2004. године.
Томас Портер је осуђен због убиства полицајца из Норфолка. Њихове казне ће бити преиначене у казну доживотне робије, без могућности помиловања.