СМРТОНОСНИ ТАЛАС ПРОГУТАО КОМШИЈЕ! Људи на самрти у колонама чекају испред болница, невакцинисанима ЗАБРАЊЕНО да се крећу
Комшије на челу смртоносног таласа, "ми смо у катастрофи" само је један од коментара на тешку ситуацију у овој земљи
Дневни пораст заражених корона вирусом и жртава ковида достигао је рекорне нивое у Румунији, другој најслабије вакцинисаној земљи у Европској унији. Драматичне стопе смртности и новонаметнута ограничења коначно су натерала Румуне на акцију, па су испред вакциналних пуктова почеле да се стварају гужве.
СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ ИЗ УН! "Свет се креће ка катастрофи..."
"ДО КРАЈА ФЕБРУАРА ОСТАТИ КОД КУЋЕ!" Прети нам мрачна зима - страхује се да смо у најсмртоноснијој фази пандемије
ЈЕДНА ДРЖАВА ИДЕ КА КОВИД КАТАСТРОФИ: Одговор на ширење короне био ПРЕСПОР - нису реаговали на време
У главном граду Букурешту, Елена Сербан, 51-годишња радница у бутику, одлагала је вакцинацију јер је, како каже, веровала да ће је њен имунитет заштитити, јер није имала здравствених проблема који би јој претили да се зарази. Сада је ипак одлучила да се вакцинише.
- Ситуација у болницама нас је уплашила - рекла је за "Ројтерс".
Думитру Бану, 55-годишњи возач, примио је вакцину само да би заобишао мере ограничења кретања које су ступиле на снагу у понедељак.
- Вакцинисан сам због ограничења, попут ноћног полицијског часа и приступа институцијама - казао је.
Габријел Дима (57) примио је прву дозу на наговор своје ћерке, студенткиње медицине, иако и даље неосновано сумња у безбедност вакцине.
- Био сам неодлучан, хтео сам да размислим. Плашим се нежељених ефеката који се могу појавити током времена, вакцина није довољно испитана. Урадио сам то да моја ћерка буде мирна, али надам се да нећу имати проблема - рекао је он.
Румунија је на челу новог пандемијског таласа који је захватио централну и источну Европу, са једном од највећих стопа смртности у свету.
Отприлике петина од укупно 45.503 смртних случајева од ковида-19 у Румунији догодила се у октобру, када је рекордан дневни број заражених попунио кревете интензивне неге широм земље.
Иако је отприлике 80 одсто одрасле популације ЕУ примило макар прву дозу вакцине, у Румунији тај проценат износи само 38. То одражава укорењено неповерење у државне институције, неразвијену руралну инфраструктуру и оно што стручњаци за јавно здравље описују као слабу информациону кампању о имунизацији.
Али у октобру је више људи примило прву вакцину - нешто мање од милион од укупно 6,5 милиона - него током три месеца лета заједно, показали су подаци.
Епидемиолог Октавијан Јурма рекао је да би садашњим темпом Румунија могла да вакцинише првом дозом 10 милиона људи, односно половину своје популације, до децембра. Око 80 одсто становништва могло би да буде вакцинисано једном дозом до марта 2022. године.
Посебна забринутост су и даље старије особе. Упркос томе што су они били приоритетна група након здравствених радника, вакцинисало се само 21 одсто старијих од 80 година.
"Ми смо у катастрофи"
Редовима испред пунктова за вакцинацију претходили су драматични призори из ковид амбуланти и болница, које су многи упоређивали са трагичним призорима из Италије прошлог пролећа.
Прошле недеље Румунија је заузела друго место на листи умрлих од корона вируса у свету, са 18 смртних случајева на милион становника, према подацима Универзитета у Оксфорду. Прошлог уторка преминула су 574 ковид пацијента, навише од почетка пандемије, а забележено је чак 19.000 нових случајева. Поређења ради, Шпанија је истог дана имала нешто више од 1.200 новозаражених.
Са јединицама интензивне неге болнице широм земље пролазе кроз прави пакао. Пацијенти, неки од њих на самрти, формирали су дуге редове пред вратима хитне помоћи, чекајући да се ослободи кревет, вероватно због смрти другог пацијента. А неке болнице су претвориле амбулантна кола у чекаонице са опремом за кисеоник.
Интернетом кружи мучан видео-снимак под називом "Овако изгледа здравствена катастрофа“ са Универзитетске клинике у главном граду Букурешту. На Одељењу за интензивну негу нема ниједног слободног кревета, ходници су претрпани пацијентима који чекају, медицинско особље вози мртве у црним пластичним кесама.
Кола Хитне помоћи стално довозе нове пацијенте. Готово сви су стари људи, углавном они који нису вакцинисани против короне. Многи једва дишу, а неки кажу да се упркос свему не би вакцинисали.
- Нисмо само у пандемији, ми смо у катастрофи - рекао је прошлог уторка председник Колегијума румунских лекара (ЦМР) Данијел Кориу.
Пре две недеље они су написали отворено писмо под насловом "Врисак из очаја“ у којем су описали катастрофу здравственог система.
То је уједно и катастрофа која се догађа у позадини озбиљне политичке кризе: након вишемесечних спорова, социјално-либерална влада премијера Флорина Читуа срушена је почетком октобра и то тако што јој је изгласано неповерење. Могле би да прођу недеље и недеље до формирања нове коалиционе владе.
"Наше искрено саучешће Румунијо!" – тако је гласио наслов текста који је објављен на порталу "Hotnews“ у којем се пише о катастрофалној здравственој као и политичкој кризи у земљи.
Забрана кретања за невакцинисане
Због катастрофалне епидемиолошке ситуације у земљи од понедељка је обавезно ношење маски у затвореним и отвореним јавним просторима, осим за децу млађу од 5 година. Такође, прописана је забрана кретања у периоду од 22-05 часова за невакцинисана лица и лица која нису прележала болест, уз поједине изузетке у случају потребе посла, уз потврду послодавца или службену легитимацију, хитне медицинске помоћи уз унапред припремљену изјаву која садржи разлог кретања, куповине лекова, транзита и других оправданих ситуација.
Нове мере прописују да од 21 до пет часова неће радити продавнице, кафићи, ресторани, библиотеке, књижаре, биоскопи, теретане, затворени базени, играонице, вашари, бувљаци, игралишта за децу, а уводи се забрана рада клубова и дискотека.
Румунија је забранила и приватна славља, концерте, радионице, представе, док спортска такмичења могу да се одржавају без присуства гледалаца. Вршење верских обреда дозвољено је уз придржавање прописаних епидемиолошких мера попут ношења маске и одржавања дистанце.