"DO KRAJA FEBRUARA OSTATI KOD KUĆE!" Preti nam mračna zima - strahuje se da smo u najsmrtonosnijoj fazi pandemije
Zemlja koja je prva napravila i odobrila za upotrebu vakcinu protiv virusa korone sve je dalje od pobede nad njim.
Milioni Rusa suočavaju se sa strogim novim merama protiv kovida nakon sporog procesa vakcinacije, preopterećenog zdravstvenog sistema i rasprostranjenog nepoverenja u vladu, što je zemlju uvelo u njenu najsmrtonosniju fazu pandemije do sada.
BRUTALNI UBICA POBEGAO IZ ZATVORA: Poslednji put je viđen kod autobuske stanice
DA LI ĆETE MORATI DA PRAVITE NOVI NALOG NA FEJSBUKU? Novo ime MENJA SVE - evo o čemu se radi
BELGIJSKI AMBASADOR OPTUŽIO VARŠAVU DA SE "IGRA VATROM" Odgovor Poljske je brutalno jasan!
Predsednik Vladimir Putin odobrio je u sredu predlog vlade da se u Rusiji proglase kritični neradni dani od 30. oktobra do 7. novembra u nastojanju da se obuzda najnoviji talas pandemije. I mnogi zvaničnici u zemlji počeli su otvoreno da priznaju da je situacija užasavajuća jer Rusi ali i čitav svet ide ka "mračnoj zimi".
Rusija je poslednjih dana više puta prijavila najveći broj dnevnih slučajeva i smrti, a u sredu je zabeležila rekordnih 1.028 zvaničnih smrtnih slučajeva.
Naloženo je svim nevakcinisanim stanovnicima starijim od 60 godina, kao i nevakcinisanim ljudima "koji pate od hroničnih bolesti", da ostanu kod kuće četiri meseca, odnosno do kraja februara, dok se grad bori sa sve većom krizom.
Međutim, u pripremi su još strože mere.
U Moskvi od danas su ponovo uvedene mere zatvaranja radnji, kafića i restorana radi suzbijanja epidemije virusa korona, izjavio je gradonačelnik glavnog grada Rusije.
Biće dozvoljen rad samo objekata u kojima se prodaje esencijalna roba, poput supermarketa i apoteka.
Postoji zabrinutost da zvanični podaci Rusije ne odražavaju prave razmere vanrednog stanja u javnom zdravstvu.
- Osoba koja umre od respiratorne insuficijencije od kovida često ulazi u statistiku kao osoba koja je umrla od respiratorne insuficijencije, ali ne i od kovida. Visok morbiditet u Rusiji se smatra znakom neuspeha države i društva - rekao je Vlasov.
Mediji su ranije već pisali o zabrinutosti da ruski zvaničnici premalo izveštavaju o broju umrlih od korona virusa. Ruska metoda brojanja ne uključuje deo smrtnih slučajeva u zvaničnu statistiku, ako se u njima navodi da su ljudi umrli "sa kovidom", ali ne i "od kovida", što nije u skladu sa preporukama SZO.
U Rusiji, kao i u mnogim evropskim državama najviše muke trenutno stvara delta soj virusa korone. Međutim, da stvar bude još gora, sad je detektovana i njegova podvrsta - AY.4.2, nazvana "delta plus".
AY.4.2 je otkriven u Velikoj Britaniji, a prema britanskim naučnicima, predstavlja jednu od 45 podvrsta delte.
- Da, neki izolovani slučajevi AY.4.2 soja su već zabeleženi u Rusiji. To je jedan od brojnih podvrsta delte - kazao je šef Naučne grupe za dijagnostičku metodu pri ruskom Naučnom istražnom institutu Kamil Hafizov.