СНАГА ПОПУЛИЗМА: Појава која је обележила америчке председничке изборе
Председнички избори у САД изнели су на видело снагу популистичких осећања која ће се вероватно одразити на америчку спољну политику у наредним годинама, наводи Немачки Маршалов фонд.
Парадоксално, избори у Француској и Немачкој идуће године ће, такође, бити обележени јаком популистичком динамиком, али са супротним спољнополитичким ефектом, оцењује се у анализи Фонда из Вашингтона.
"Популизам у Немачкој и Француској могао би да нове владе те две земље наведе на јачање њиховог међународног ангажовања", истиче се у тексту.
Како се објашњава, чак и ако, као што се очекује, поразе своје популистичке ривале на изборима, главне умерене партије у Француској и Немачкој биће "гурнуте" ка изричитијим спољнополитичким акцијама како би одговориле на забринутост популистичких гласача и симпатизера у погледу избеглица, миграције и тероризма. Утицај избора на Национални фронт (ФН) и Алтернативу за Немачку (АфД) могао би, оцењује се у тексту, да појача ангажовање обе земље на спољном плану - кроз преобликовање њихових владајућих коалиција или приступа спољнополитичкој сарадњи унутар ЕУ.
"Као резултат, могла би се оформити снажнија спољнополитичка осовина између Париза и Берлина која би надоместила било какво одбијање Вашингтона да игра снажнију улогу у неким областима", указује се у анализи.
С друге стране, било да на изборима у САД победи демократска представница Хилари Клинтон или њен републикански противкандидат Доналд Трамп, "популистичке снаге ће вршити притисак да се тезиште интересовања пребаци на домаћа питања, те ограниче пажња и ресурси које нова администрација може да усмери ка већој акцији на спољном плану - закључује Немачки Маршалов фонд у САД.