ШОК И НЕВЕРИЦА! Погледајте како изнутра изгледа затворска ћелија МАСОВНОГ УБИЦЕ, похађа курсеве, игра видео игрице... (ВИДЕО)
На све то он се још и жали на услове које има, породице трагично настрадалих сматрају да не треба да има такав третман
Док Андерс Беринг Брејвик, који је извео најсмртоноснији мирнодопски напад у норвешкој историји, тражи смањење казне, неки кажу да је његов третман у затвору превише благ.
ПОЛИЦАЈЦИ ПРИМИЛИ ПОЗИВ ЗБОГ СМРТИ, ПА УГЛЕДАЛИ ХОРОР: Затекли 125 змија у кући, међу њима и питона дугог четири метра
НЕВЕРОВАТАН УСПЕХ РУСКИХ НАУЧНИКА: Ево када ће корона НЕСТАТИ по њиховим прорачунима
ЗАДОБИЛА ОГРЕБОТИНЕ ПО ЛИЦУ И ЧВОРУГУ на глави: Девојка (20) претучена испред продавнице, безазлен разговор добио драматичан обрт!
Брејвик (42) и три собе у ћелији и проводи време у затвору играјући видео игрице, гледајући телевизију, вежбајући и похађајући курсеве, известио је АП, а преноси Њузвик.
Борген, непрофитна организација посвећена борби против глобалног сиромаштва, известила је да је то уобичајено за норвешки затворски систем, који се више фокусира на рехабилитацију него на казну.
Поред компјутера, Брејвик има и свој телевизор и Плејстејшн 2, па је тако претио штрајком глађу ако не добије Плејстејшн 3, писао је АФП 2014. године, преноси Мондо.
Брејвик се жалио и на квалитет хемијских оловака.
- Ако је теоретски могуће да се развије реуматизам, убеђен сам да би хемијска оловка могла да га изазове. Та оловка је ноћна мора и ја сам фрустриран њеним коришћењем, писало је у Брејвиковом писму које је објавио Њујоркер.
Брејвик у оквиру своје три затворске ћелије може и да пере веш и кува. Тако је чак правио медењаке за затворско такмичење, пренео је BBC.
Има приступ и новинама, дворишту и има право на телефонске позиве.
Према извештају, многи норвешки затвори забранили су затворске решетке, дизајнирајући ћелије тако да личе на собе у студентским домовима. Они такође пружају ''мноштво програма и курсева које се могу наћи у традиционалним рекреативним центрима''.
Норвешка је такође забранила доживотне казне, чиме је максимална могућа затворска казна износила 21 годину. Међутим, постоји додатак правилу који дозвољава властима да продужавају казне у размацима од пет година за оне за које сматрају да би представљали опасност по друштво ако буду пуштени на слободу.
Неки људи, посебно они који су преживели Брејвиков напад, рекли су да због природе његовог злочина не би требало да има исте привилегије као остали норвешки затвореници.
Брејвик је 2011. године активирао бомбу у Ослу, убивши осам људи. Убрзо након тога, одвезао се до острва Утоја, где је отворио ватру на летњи камп за омладинско крило Норвешке лабуристичке партије, убивши 69, од којих су већина били млади.Добио је максималну казну од 21 године и ове недеље је тражио условни отпуст.